Պետբյուջեի հավաքագրումները առաջին եռամսյակում գերակատարվել են 11.4 միլիարդ դրամով. վարչապետ
Պետական բյուջեի հավաքագրումների պլանը առաջին եռամսյակում գերակատարվել է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Գրառման մեջ մասնավորապես նշված է.
«Ավարտվեց իմ աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ: Ամփոփենք ուրեմն.
1. Պետական բյուջեի հավաքագրումների պլանը առաջին եռամսյակում գերակատարվել է 11.4 միլիարդ դրամով: Ուշադրություն դարձրեք, որ մեր բյուջեի պահուստային ֆոնդը 9.4 միլիարդ դրամ է՝ ողջ տարվա համար: Այսինքն՝ առաջին եռամսյակում մենք պահուստային ֆոնդը 2 միլիարդ դրամով գերազանցող գերակատարում ենք ունեցել:
2. Առաջին եռամսյակում տնտեսվարողներին է վերադարձվել 26.4 միլիարդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը գերազանցում է 7.4 միլիարդ դրամով:
3. 2019 թվականի մարտին նախորդ տարվա մարտի համեմատ տպագրվել է 8 միլիոն 361 հազար 119 հատ ավել ՀԴՄ կտրոն: 2019 առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ավել տպագրված ՀԴՄ կտրոնների թվը 20 միլիոն 710 հազար 114 հատ է:
4. ՊԵԿ բողոքարկման հանձնաժողովը առաջին եռամսյակում լսել է 506 բողոք, որից 288-ը, այսինքն կեսից ավելին՝ բավարարվել է (նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում լսվել էր 152 բողոք, բավարարվել էր 78-ը): Այս վիճակագրությունը ոչ միայն վկայում է հարկային մարմինների եւ գործարար միջավայրի փոխվստահության աճի մասին, այլեւ էականորեն բեռնաթափում է դատական համակարգը»:

Премьер Армении: План сборов госбюджета в первом квартале перевыполнен на 11.4 млрд драмов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook подвел итоги рабочей встречи с председателем Комитета государственных доходов Давидом Ананяном:
«
1. План сборов госбюджета в первом квартале перевыполнен на 11,4 млрд драмов. Обратите внимание, что резервный фонд нашего бюджета за весь год составляет 9,4 млрд драмов. То есть за первый квартал наш резервный фонд пополнился на 2 миллиарда.
2. За отчетный период хозяйствующим субъектам было возвращено 26,4 млрд драмов, что превышает прошлогодний показатель на 7,4 млрд драмов.
3. В первом квартале 2019 года было напечатано 20 млн 710 тыс. 114 контрольно-кассовых чеков, что превышает прошлогодний показатель на 8 млн 361 тыс. 119.
4. Комиссия КГД по вопросам обжалования в первом квартале рассмотрела 506 жалоб, из которых 288, то есть больше половины, удовлетворены (за аналогичный период прошлого года были рассмотрены 152 жалобы, удовлетворены – 78). Эта статистика не только свидетельствует о росте взаимного доверия между налоговыми органами и бизнес-средой, но и существенно разгружает судебную систему», – написал Пашинян.