«Գույնի ձևը. Վերածննդից ռոկոկո»
Ապրիլի 4-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվելու է «Գույնի ձևը. Վերածննդից ռոկոկո» ցուցահանդեսը՝ 16-18 դարերի իտալացի նշանավոր վարպետների ստեղծագործությունները Տրիեստ քաղաքի Հին արվեստի ազգային պատկերասրահից: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը ցուցահանդեսը կազմակեպում է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան հետ համատեղ։
Ազգային պատկերասրահից տեղեկացնում են, որ ցուցադրությունը ներառում է ինչպես Վերածննդի դարաշրջանի իտալացի նկարիչների, այնպես էլ եվրոպական արվեստի հետագա փուլերի արվեստագետների աշխատանքները՝ 55 գեղանկար ու գծանկար: Կանալետտոյի, Տինտորետտոյի, Ռուբենսի, Պիետրո դա Կորտոնայի, Բեռնարդո Ստրոցցիի, Սոդոմայի, Ֆրանչեսկո Մաֆֆեիի, Գվերչինոյի, Բեռնինիի, Բատոնիի մեծարժեք գործերը հնարավորություն են տալիս հանդիսատեսին ավելի լայն պատկերացում կազմելու տարբեր դարաշրջանների իտալական գեղանկարի հարստության ու բազմազանության մասին:
Ցուցահանդեսում առավել ամբողջական ներկայացված է Վենետիկի գեղարվեստական դպրոցը: Յակոպո Տինտորետտոն առանձնանում է երփնագրային իր բացառիկ օժտվածությամբ: Գունային արտակարգ զգացողությունը հատուկ էր այս դպրոցի բազմաթիվ գեղանկարիչներին: Ցուցահանդեսում ներկայացված է Տինտորետտոյի վրձնին վերագրվող մի տղամարդու դիմանկար (մոտ. 1550 թ.): Սա ռենեսանսյան մարդու կատարյալ մարմնավորում է, անկախ, հզոր կամքի տեր անհատականության պատկեր:
17-րդ դարը՝ բարոկկոյի և կարավաջջիզմի ժամանակաշրջանը, ներկայացված է նշանավոր վարպետների, այդ թվում՝ Բեռնինիի, Գվերչինոյի, Ստրոցցիի գործերով: Այս նկարիչների հորինվածքներում հստակ դրսևորվում են հակադրումները, իռացիոնալությունն ու ընդհանրացումները, դեկորատիվ միասնությունը, որոնք բնորոշ են գեղարվեստական այդ ուղղությանը:
18-րդ դարում Վենետիկը ծաղկման նոր փուլ ապրեց, դարձավ Եվրոպայի ստեղծագործ կյանքի կարևոր կենտրոն: Դա են վկայում նաև վառ գունագեղությամբ, դեկորատիվությամբ, ժանրերի բազմազանությամբ աչքի ընկնող արվեստի երկերը: Վենետիկում ձևավորվեց քաղաքային բնանկարի յուրահատուկ տեսակ՝ «վեդուտան», որն անգերազանցելի կերպով դրսևորվել է Անտոնիո Կանալետտոյի արվեստում: Նա վերարտադրել է Վենետիկի անկրկնելի միջավայրը, քաղաքի առօրյան ու տոնական պատկերները:
Ցուցադրվող մի շարք ստեղծագործություններ նվիրված են իտալական արվեստի ամենասիրված թեմաներից մեկին՝ Աստվածամոր պատկերին: Ֆրանչեսկո Կապելլան, Նիկոլա Գրասսին, Բարտոլոմեո Ռամենգին ստեղծել են կտավներ, որոնք արտացոլում են ժամանակի միտումներն ու ճաշակը. նրբագեղությամբ տոգորված մանիերիզմից մինչև ակադեմիստական ոճի անվրդով նուրբ կերպարներ:

В Армении открывается выставка «Форма цвета. От Возрождения до Рококо»
В Национальной галерее Армении с 6 апреля по 15 июня будет проходить  выставка «Форма цвета. От Возрождения до Рококо». Как сообщают из галереи, в экспозицию включены произведения талантливых итальянских художников эпохи Возрождения и последующего периода европейского искусства.
«55 живописных и графических работ, в числе которых произведения Каналетто, Тинторетто, Рубенса, Пьетро да Кортона, Бернардо Строцци, Содомы, Франческо Маффеи, Гверчино, Бернини, Помпео, дают зрителю возможность получить более полное представление о богатстве и многообразии итальянской живописи различных эпох.
Наиболее широко на выставке представлена Венецианская школа живописи. Якопо Тинторетто, как и большинство живописцев этой школы, выделяется редким колористическим даром. В экспозиции представлен мужской портрет (ок. 1550 г.), приписываемый Тинторетто, передающий образ независимой, сильной и волевой личности, каким был человек эпохи Возрождения.
XVII век, в котором зарождаются такие направления, как барокко и караваджизм, представлены произведениями крупнейших мастеров эпохи, среди которых Бернини, Гверчино и Строцци. В композиции живописцев отчетливо прослеживаются склонность к контрастам, тяготение к иррациональности и обобщению, к декоративному единству, присущие искусству этого направления.
В XVII веке Венеция переживает новый период блестящего расцвета. Она становится важным центром художественной жизни Европы, что особенно заметно на примере живописи, отмеченной яркой красочностью, декоративностью и многообразием жанров.
В Венеции сложился особый тип городского пейзажа, получивший название «ведуты». Подлинный расцвет этот жанр пережил в творчестве Антонио Каналетто запечатлевшего неповторимый облик и атмосферу Венеции, ее будничной жизни и праздников», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что целый ряд произведений в экспозиции посвящен одной из излюбленных тем в итальянском искусстве – образу Мадонны. Франческо Капелла, Никола Грасси, Бартоломео Раменги создают картины, отражающие художественные вкусы, тенденции времени: от проникнутого изысканной грацией искусства маньеризма до утонченно идиллических образов академического стиля.