Փոխահատուցում՝ Հայաստանում կլինիկական փորձարկումների դիմաց
«Տեսեք, ուրեմն իրավիճակը ինչպիսին ա։ Հիմա ամբողջ աշխարհում հիմնական հետազոտությունները, բացի երևի, տենց, Ամերիկայի, որտեղ որ պետությունն էլ ա ինքը ֆինանսավորում գիտահետազոտական մեծ ինստիտուտներ (թվարկում է անգլերեն,- խմբ.), հիմնականում կատարում են ինդուստրիան՝ արտադրողական ինդուստրիան։ Դա դեղագործական ինդուստրիան կլինի, դա բժշկական պարագաների արտադրման ինդուստրիան կլինի... Եվ էդ փուլը... պրոցեսը մի քանի փուլերից է կազմված, որն իր մեջ ենթադրում է կլինիկական փորձարկումներ։ Ես կարծում եմ, որ մեր նման երկրները պետք ա ներդրում ունենան ու մասնակցեն հենց էդ կլինիկական փորձարկումների փուլին... »,- ասել էր Արսեն Թորոսյանը՝ «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Հիմա դուք տեսեք, պարոն Արսեն Թորոսյան, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար, թե ինչպիսին է իրավիճակը։ Մենք չգիտենք, թե դուք ԻՆՉՊԻՍԻ երկրում եք ապրում, բայց մենք ապրում ենք ձեր խոստացած հեղափոխական Հայաստանում, չէ՞։  Ինչ է ստացվում՝ հեղափոխական Հայաստանը Ամերիկայի ՆՄԱՆ ԵՐԿՐԻ կլինիկական փորձարկման դա՞շտ է ընդամենը։
Նման հայտարարությունից հետո ինչպիսի արժանահավատություն կունենա ձեր՝ առողջության կամ առողջապահության մասին խոսքերը։
Առաջարկում եք առողջ լինելու համար Հայաստանի քաղաքացիները չծխեն, բայց պատրաստ եք նույն քաղաքացիներին փուռը տալ՝ կլինիկական փորձարկումների համա՞ր։
Հիմա իհարկե, կարող եք ասել, թե՝ Ամերիկայի շեռն էլ ջրաղացին օգուտ է... ա, կներեք, խառնեցի ասացվածքը՝ Ամերիկայի փորձարկման ենթակա դեղն էլ մեզ օգուտ է, բայց՝
Նման հայտարարությունից հետո դուք պարտավոր եք հրահանգել, որ ցանկացած դեղ, որ մտնում է դեղատոմսերի մեջ, ցանկացած պատվաստում, որ առաջարկվում է երեխաներին, հստակ հարցի պատասխան տա հիվանդներին ու քաղաքացիներին՝ արդյոք այդ դեղը կլինիկական փորձարկման փուլում է, թե իրոք երաշխավորված է։
Նույնիսկ՝  պայմանագիր կնքել հիվանդի հետ, հստակ նշելով պայմանները, թե դեղի արդյունքը ինչպիսին կարող է լինել ու ինչպիսին չի կարող լինել։
Այս հրապարակումից հետո, որը հետևանքն է ձեր անկեղծ հայտարարության, կարծում եմ, ցանկացած հիվանդ, ով դեղով բուժման ընթացքում չի հասնում դրական արդյունքի, կամ՝ պատվաստման ժամանակ ունենում է ռեակցիաներ, իրավունք կունենա դիմել դատարան ու փոխհատուցում պահանջել։

«Смотрите, значит, ситуация следующая. Сейчас во всем мире основные обследования, наверное, кроме США, где государство также финансирует крупные научно-исследовательские институты (перечисляет на английском языке – Прим.ред.), в основном проводит индустрия – производственная индустрия. Будь то фармацевтическая индустрия, или индустрия по производству медицинского оборудования…И этот этап…процесс состоит из нескольких этапов, который подразумевает клинические испытания. Полагаю, что подобные нам страны должны внести вклад и стать участниками этого этапа клинических испытаний…», – заявил в интервью Радио «Свобода» министр здравоохранения Арсен Торосян.
А теперь смотрите вы, г-н Арсен Торосян, министр здравоохранения Республики Армения, какова ситуация на самом деле. Мы не знаем, в КАКОЙ стране вы живете, но мы живем в обещанной вами революционной Армении, ведь так? Что же получается, революционная Армения является всего лишь экспериментальным полем для ТАКОЙ СТРАНЫ как США?
После подобного заявления, какова будет достоверность ваших слов касательно здоровья или сферы здравоохранения?
Вы предлагаете гражданам Армении не курить для того, чтобы быть здоровыми, но готовы бросить тех же граждан в пекло для проведения клинических испытаний?
Сейчас, конечно, вы можете сказать, что и моча США тоже помогает нашей реке…а, извините, перепутала пословицу – нам полезны также лекарства США, подлежащие испытаниям, но...
После подобных заявлений вы обязаны дать указания, что любые лекарства, которые продаются в аптеках, любые вакцины, предлагаемые детям, давали конкретный ответ гражданам и больным на вопрос – действительно ли эти лекарства находятся на стадии клинических испытаний или на самом деле гарантированы.
Даже можно заключить договор с пациентов, четко отметив условия, какими конкретно могут и не могут быть результаты после приема лекарства.
После этой публикации, являющейся следствием честного заявления, полагаю, любой пациент, который во время лечения не достигает положительных результатов или во время вакцинации у него проявляется аллергическая реакция, получит право обратиться в суд и требовать компенсацию.