Տիգրան Աբրահամյան. Ապրիլյան պատերազմի մասին վտանգավոր միֆեր են շրջանառվում
2016-ի ապրիլից երեք տարի անց էլ շատ հարցերի շուրջ իրարամերժ տեղեկություններ են տարածվում, տարբեր գնահատականներ են տրվում։ Դրանց ու նախօրեին Արցախի պաշտպանության փոխնախարարի հրաժարականի մասին Panorama.am-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Աբրահամյան, կրկին շրջանառության մեջ են դրվել լուրերն այն մասին, որ ապրիլյան պատերազմի մասին անհրաժեշտ հետախուզական տեղեկատվությունը ժամանակին փոխանցվել է Արցախին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Տիգրան Աբրահամյան-Չգիտեմ ով և ինչու է փորձում ամեն ինչ բարդել կամ քննադատության սլաքներն ուղղել Արցախի ուղղությամբ, բայց ասեմ, որ դա ոչ մի լավ տեղ չի տանելու, առաջին հերթին հենց իրենց համար: Մի քանի անգամ ասել եմ ու շարունակում եմ ասել, որ տեղեկատվությունն եղել է առաջնագծի տարբեր ուղղություններով դիվերսիոն հետախուզական խմբերի առաջխաղացման մասին, որը հատուկ էր 2014-2016 ժամանակահատվածին: Այնինչ, դիվերսիոն հետախուզական խմբերի ներթափանցումը սկսեց ուղեկցվել Ադրբեջանի զինանոցի գրեթե բոլոր տեսակների ակտիվ աջակցմամբ:
Եվ հասկանալու համար, թե ինչպիսին է եղել ՊԲ-ի գործողությունների արդյունավետությունը, պետք է վերլուծել բոլոր այն գործողությունները, որոնք եղել են Հադրութի հարավային թևից (նախկինում Ջեբրայիլ)՝ վերջացրած հյուսիսային ուղղությամբ (Եղնիկներ):
Ապրիլյան մարտական գործողությունների մասին խոսելիս, տարբեր պատճառներով, միայն քննարկման է դրվում Թալիշի կամ Ջեբրայիլի ուղղությամբ մարտերի հատվածական ուղղությունները: Հազվադեպ է խոսվում այն մասին, թե ինչպես են հետ մղվել ադրբեջանական գործողությունները Տոնաշենի (Եղնիկների) ուղղությամբ կամ Ջեբրայիլի ձախ թևում, երբ ադրբեջանական կողմը ավիացիա կիրառեց,  իսկ արդյունքում երկու ուղղաթիռ կորցրեց, նաև մարդկային ուժ, որոնք փորձում էին ներթափանցել այդ ուղղություններով:
Կենտրոնական ուղղությամբ, ՊԲ ուժերը ժամանակին ֆիքսելով Ադրբեջանի մտահաղացումը, հենց հակառակորդի խորքում խոցեցին՝ ոչնչացնելով Ադրբեջանի զրահատեխնիկայի և հրթիռահրետանային մեծ թվով միջոցներ, ինչպես նաև՝ պատճառելով մարդկային ուժի մեծ կորուստներ: Արդյունքում կանխեցինք հակառակորդի՝ ամենախոշոր օպերացիան, որը չմեկնարկած տապալվեց:
Մարտակերտի ուղղությամբ ծավալված մարտերի արդյունքում ձախողվեց Ադրբեջանի՝ այդ ուղղությամբ պլանավորված ներթափանցումը Մարտակերտ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչը հասկանալի է, թե ինչ աղետալի հետևանքներ կարող էր ունենալ:
Առաջնագծի մյուս ուղղություններում ևս հայկական զինուժը տեղային կանխարգելիչ գործողություններ իրականացրեց, ինչի արդյունքում հակառակորդի մտադրությունը ողջ ճակատով գրոհելու՝ վերջնականապես տապալվեց:
Panorama.am-Որպես հիմնական խնդիր, այս տարիների ընթացքում առաջ էր քաշվում կապի համակարգի, սննդի, փամփուշտների սպառման հարցերը: Արդյո՞ք հիմա էլ այդպիսի խնդիր կա:
Տիգրան Աբրահամյան-Կապի համակարգի խնդիրներ անշուշտ եղել են, ինչն անհնար է հերքել: Այսօր մեր կապի համակարգն անճանաչելիորեն փոփոխության է ենթարկվել ու այսօր լրիվ այլ վիճակ ունենք: Ինչ վերաբերում է սննդի ու փամփուշտի հետ կապված լուրերին, ապա դեռ չեմ կարող ասել, թե ով էր այդ խայտառակ ապատեղակտվության հեղինակը, սակայն ոչ մի դիրքում նման խնդիր չի եղել: Ես սա ասում եմ շատ վստահ: Այսպես ասեմ, չի եղել դիրք, որտեղ վերահսկողությունը կորցրել ենք այն պատճառով, որ այդտեղ սննդի կամ փամփուշտի խնդիր է եղել:
Նախ, սննդի մասով. 2016 թվականի մարտական գործողությունների օրերին, մարտական հերթապահություն անցնող ստորաբաժանումները հիմնական սնունդը ստացել են շաբաթական կտրվածքով (բացի մի քանի սննդատեսակից) և անհնար է 2-3 օրվա ընթացքում սննդի սուր խնդիր ունենալ: Իսկ դիրքերում գտնվող ստորաբաժանումների հերթափոխը մեկ օր առաջ էր եղել:
Երկրորդ, գաղտնիք չի, որ առաջին օրվա գործողությունների արդյունքում հակառակորդի վերահսկողության տակ ավելի շատ մարտական դիրքեր են եղել, քան ապրիլի 5-ի դրությամբ, որովհետև ապրիլի 3-ից հետո, հայկական կողմի հակահարձակողական գործողությունների արդյունքում մեծ թվով դիրքեր վերադարձվել են մեր վերահսկողության տակ:
Այն դիրքերը, որոնք վերադարձրել ենք, մանրամասն ուսումանսիրվել են, այդ դիրքերից որևէ մեկում, որոնք 1-2 օր առաջ կորցրած ենք եղել, և ռազմամթերք է եղել և սնունդ:
Կրկնում եմ՝ չգիտեմ, ով կամ ինչի համար է այդ միֆը զարգացրել, սակայն ապրիլյան մարտական գործողությունների ժամանակ մեր խնդիրը ոչ փամփուշտի պակասն է եղել, ոչ էլ սննդային հարցերը:
Panorama.am-Բայց խոսվում էր, որ հակահարձակողական գործողություններ չեն իրականացվել։
Տիգրան Աբրահամյան-Իսկ ո՞վ է ասել, որ հակահարձակողական գործողություններ չեն իրականացվել, այդ դեպքում ինչպես է՞ հաջողվել, օրինակ՝ Թալիշի ուղղությամբ, ձախ թևում, գործողություններ իրականացնել ու մեծ թվով մարտական դիրքեր հետ բերել մեր վերահսկողության տակ:
Չափազանց վտանգավոր եմ համարում 2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողությունների մասին տոտալ ապատեղակատվության տարածումը, որի հիմնական նպատակը զինված ուժերի վարկաբեկումն է: Ոմանք, իհարկե, անիրազեկության արդյունքում են «ընդհանուր ալիքի տակ» հայտնվում, սակայն տեսանելի են նաև խմբեր, ուժեր, որոնք տարբեր խնդիրներ լուծելու ճանապարհին փորձում են խոցման առանցքում պահել մեր բանակը:
Երկրորդ խնդիրը, որ այսօր ես տեսնում եմ՝ ապրիլյան օրերին մարտի դաշտում պայքար, կյանքի ու մահվան ճանապարհով անցած մեր սպաների ու զինվորի արածի նսեմացումն է, ինչը չափազանց վտանգավոր է և ուղիղ հարված է ինչպես մեր բանակին, այնպես էլ հասարակությանը: Դա ուղիղ հարված է մեր պետականությանը:
Panorama.am-Տարբեր թվեր են ներկայացվում նաև զոհերի մասին, ի վերջո, որքան զոհ ենք ունեցել ապրիլյան պատերազմում:
Տիգրան Աբրահամյան-2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը՝ մինչև ժամը 12։00-ը հայկական կողմն ունեցել է 75 զոհ, ապրիլի 5-ից մայիսի 20-ը՝ հաշվի առնելով, որ բանավոր պայմանավորվածությունն, ըստ էության, լիարժեքորեն չէր պահպանվում, ունեցել ենք ևս 25 զոհ, որոնցից ոչ բոլորն էին մարտական զոհեր:
Panorama.am-Եվ վերջին հարցը, զբաղեցրած պաշտոնից ազատման դիմում էր ներկայացրել Արցախի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սամվել Կարապետյանը: Այս ընթացքում տարաբնույթ հայտարարություններ մեկնաբանություններ եղան, ինչպես իր, այնպես էլ 2018 թվականի ընթացքում պաշտոնաթող եղած զինվորականների մասին:
Տիգրան Աբրահամյան-Եկեք տրամաբանության մեջ նայենք: Մեր երկրում ամեն օր խոսում են պատերազմի հավանականության, որոշ դեպքերում՝ նույնիսկ անխուսափելիության մասին: Այդ մասին ավելի հաճախ խոսում են Ադրբեջանում, էլ չեմ ասում միջազգային հեղինակավոր կենտրոնների ոչ լավատեսական զեկույցների մասին:
Սամվել Կարապետյան, Լևոն Մնացականյան, Արշավիր Ղարամյան. այս անունները կարելի է շարունակել թվարկել: Այս մարդիկ, աննախադեպ մարտական ուղի անցած, անչափ փորձառու զինվորականներ են, ովքեր մեր երկրին անհրաժեշտ էին ինչպես 90-ականների առաջին պատերազմում, մինչև 2016 ապրիլ ու հիմա: Ադրբեջանը պատմության աղբանոցից փնտրում, մարդիկ է գտնում, փոշիները մաքրում, վերածում հերոսի և սերունդ դաստիարակում, իսկ ի՞նչ ենք անում մենք: Մեր հերոսներին վարկաբեկում ենք, խոցելի դարձնում, հետո խոսում համերաշխության կամ միասնության մասին: Չի ստացվի այդպես:
Այս մարդկանց անցած ճանապարհը, հայտարարությունները, մտահոգությունները պետք է դիտարկել Ադրբեջանից մշտապես սպառնացող վտանգի տրամաբանության մեջ: Այս մարդիկ այսօր բանակում չեն միայն թղթի վրա գրած, բայց իրենք այն մարդիկ են, ովքեր անկախ իրենց պաշտոնական դիրքից, հնարավոր պատերազմի կամ դրա վտանգի դեպքում առաջինն են մեկնելու այնտեղ, որտեղ պետք է լինեն. ես դրանում համոզված եմ:

Советник президента Арцаха: Об Апрельской войне 2016 года тиражируются очень опасные мифы
Даже спустя 3 года после Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта распространяются противоречащие друг другу сведения вокруг многих вопросов, звучат различные оценки. Обо всем этом и вчерашней отставке заместителя министра обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Самвела Карапетяна корреспондент Panorama.am побеседовал с советником президента Арцаха Тиграном Абрамяном.
– Г-н Абрамян, вновь тиражируются сведения о том, что необходимая разведывательная информация об Апрельской войне была своевременно передана Арцаху. Как Вы прокомментируете это?
– Не знаю, кто и с какой целью пытается свалить всё или направить стрелки критики в сторону Арцаха, однако отмечу, что это не приведет ни к чему хорошему, в первую очередь, для них самих. Несколько раз говорил уже и продолжаю говорить, что сведения касались продвижения диверсионно-разведывательных групп противника по различным направлениям передовой, что было характерно для периода времени с 2014 по 2016 гг. Между тем, проникновение диверсионно-разведывательных групп стало сопровождаться активной поддержкой почти всех видов вооружения арсенала Азербайджана.
И чтобы понять эффективность действий Армии обороны Арцаха, необходимо проанализировать все действия – начиная с южного крыла (в прошлом Джабраил) Гадрута и заканчивая северным направлением (Ехникнер).
Говоря о боевых действиях в апреле 2016 года, по различным причинам, на обсуждение выносятся частичные направления боев в направлении Талиша (Талыша) или Джабраила. Редко говорится о том, как были пресечены действия ВС Азербайджана в направлении Тонашена (Ехникнер) или на левом крыле Джабраила, когда азербайджанская сторона применила боевую авиацию, а в результате потеряла два вертолета, также понесла потери в живой силе, противник пытался прорваться в данных направлениях.
В центральном направлении силы Армии обороны Арцаха, своевременно зафиксировав замысел Азербайджана, поразили противника прямо в глубине обороны, уничтожив большое количество бронетехники и ракетно-артиллерийских средств, нанеся большие потери в человеческой силе. В результате предотвратили самую крупную операцию противника, которая провалилась, не успев начаться.
В результате развернувшихся в направлении Мартакерта боев провалился план Азербайджана по проникновению в этом направлении – в направлении населенного пункта Мартакерт, что, понятно, к каким катастрофическим последствиям могло привести.
В других направлениях передовой армянские вооруженные силы также предприняли локальные превентивные меры, в результате чего намерение противника по наступлению по всему фронту окончательно провалилось.
– В качестве основной проблемы на протяжении этих лет выдвигались вопросы системы связи, питания, расхода патронов. Сейчас тоже существуют подобные проблемы?
– Проблемы с системой связи, несомненно, были, и это невозможно отрицать. На сегодняшний день наша система связи изменилась до неузнаваемости, и сегодня у нас совершенно иная ситуация. Что касается сведений касательно питания и патронов, то пока не могу сказать, кто автор подобной позорной дезинформации, однако ни на одной боевой позиции подобных проблем не было. Заявляю об этом с уверенностью. Скажу так: не было боевой позиции, где бы мы потеряли контроль из-за того, что там возникла проблема с продовольствием или патронами.
Сперва, по части питания: в дни боевых действий 2016 года несущие боевое дежурство подразделения основное продовольствие получали в недельном разрезе (кроме некоторых видов продовольствия), и невозможно в течение 2-3 дней столкнуться с острой проблемой с продовольствием. А пересменка находящихся на боевых позициях подразделений была днем ранее.
Во-вторых, не секрет, что в результате боевых действий в первый день под контролем противника было больше боевых позиций, нежели по состоянию на 5 апреля, поскольку после 3 апреля в результате контрнаступательных действий армянской стороны большое число позиций было возвращено под наш контроль.
Позиции, которые были возвращены нами, детально исследованы, и на всех этих позициях, которые были потеряны нами 1-2 дня назад, были как боеприпасы, так и продовольствие.
Повторяю, не знаю, кто или с какой целью развил этот миф, но во время апрельских боевых действий у нас не было проблем ни по части нехватки патронов, ни связанных с продовольствием.
– Но были разговоры о том, что контрнаступательных действий не осуществлялось.
– А кто сказал, что контрнаступательных действий не было осуществлено? В таком случае как удалось, к примеру, в направлении Талиша, на левом крыле, предпринять действия и вернуть большое количество боевых позиций под наш контроль?
Считаю чрезвычайно опасным распространение тотальной дезинформации касательно боевых действий в апреле 2016 года, основной целью которого является дискредитация вооруженных сил. Некоторые, конечно, оказываются под «общей волной» в результате неосведомленности, однако наблюдаются также группы, силы, которые на пути решения различных задач пытаются постоянно использовать нашу армию в качестве мишени.
Вторая проблема, которую я вижу на сегодняшний день, – принижение сделанного в апрельские дни на поле боя нашими офицерами и солдатами, которые прошли путь борьбы не на жизнь, а на смерть, это чрезвычайно опасно и является прямым ударом по нашей армии, а также общественности. Это прямой удар по нашей государственности.
– Представляются различные данные и по части потерь, можете ли вы назвать точное число потерь с армянской стороны в Апрельской войне?
– Со 2 по 5 апреля 2016 года, до 12:00, потери с армянской стороны составляли 75 человек, с 5 апреля по 20 мая, с учетом того, что устная договоренность, по сути, полноценно не соблюдалась, потери армянской стороны составили ещё 25 человек, не все из этих потерь – боевые.
– И последний вопрос, заявление об отставке представил заместитель министра обороны Арцаха Самвел Карапетян. За это время прозвучали различные комментарии и заявления – как о нем, так и о военных, подавших в отставку в 2018 году.
– Давайте рассмотрим вопрос в рамках логики. В нашей стране ежедневно говорят о вероятности войны, в некоторых случаях – даже о её неизбежности. Об этом чаще говорят в Азербайджане, уже не говорю о неоптимистичных докладах авторитетных международных центров.
Самвел Карапетян, Левон Мнацаканян, Аршавир Гарамян, этот ряд можно продолжить. Эти люди, прошедшие беспрецедентный боевой путь, являются безмерно профессиональными военными, которые были нужны нашей стране как в первой войне 90-х гг, так и в апреле 2016 года и сейчас. Азербайджан же на свалке своей истории ищет, находит людей, протирает пыль, героизирует их и воспитывает поколение на этом, а что делаем мы? Дискредитируем наших героев, делаем их уязвимыми, потом говорим о солидарности или единстве. Так не получится.
Пройденный этими людьми путь, заявления, обеспокоенность необходимо рассматривать в рамках логики постоянно исходящей от Азербайджана опасности. Эти люди сегодня не в рядах армии только на бумаге, но это – те люди, которые независимо от занимаемой должности, в случае возможной войны или угрозы войны первыми отправятся туда, где они должны быть. Я убежден в этом.