Որևէ մեկը թող չտրվի գայթակղությանը կառավարության հակահարվածի ուժն իր ծնոտին զգալու. վարչապետ
Գործադիրի այսօրվա նիստում մինչև օրակարգի հարցերին անցնելը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ վերջին օրերին գազալցակայաններում գազի գնի բարձրացմանը:
Նրա խոսքով՝ երեկվանից սոցիալական ցանցերը ողողված են տեղեկատվությամբ, թե գազալցակայաններում գազի թանկացում է տեղի ունեցել, ուստի հրավիրել է Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավարին, որպեսզի տեղեկատվություն ներկայացնի:
ՇՎՏՄ ղեկավար Արմեն Կոտոլյանը հայտնեց, որ գազի գնի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, խնդիրը նրանում է, որ ամսական միջին հաշվարկներով գազի խտությունը վերջին տարիներին եղել է 7.1, բայց վերջին 3-4 օրվա ընթացքում «Գազպրոմ Արմենիա»-ից գազի խտությունը գալիս է 7,9ով:
«Դա նշանակում է, որ խտությունն աճել է և տնտեսվարողներն իրենց ծրագրերի մեջ փոփոխությունների պետք է անեին, որը չեն արել, և սպառողները ստիպված են եղել ավելի գումար վճարել: Մենք բոլոր տնտեսվարողներին տեղեկացրել ենք, որ անպայման ամեն օր փոփոխություն կատարեն իրենց դիսպենսերներում և ճիշտ խտություն տեղադրեն, որպեսզի սպառողները ստիպված չլինեն ավելի գումար վճարելու»,-ասաց նա:
Արմեն Կոտոլյանն նշեց նաև, որ ամեն օր «Գազպրոմ Արմենիան» գազի խտություն է տալիս ու ԱԳԼՃԿ-ներում այդ խտությունը պետք է փոփոխեն: Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունը բնական գազի համար որոշել է նոր չափման միավոր սահմանել` խորանարդ մետրը փոխարինելով կիլոգրամներով, բայց դեռ այդ օրենքը չի ընդունվել ԱԺ-ում:
Վարչապետը հարցրեց, թե դա հնարավո՞ր է կապված լինի այն գործընթացի հետ, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրականացնում են գազալցակայաններում: Խոսքը վերաբերում է  ստվերի կրճատմանն ու չարաշահումների դեմ պայքարին. «Հնարավո՞ր է, որ գազալցակայանների տերերը իրենց խելքով փորձում են այսպիսի պրովոկատիվ գործողություններով որոշակի դժգոհություն հարուցել: Հնարավո՞ր է այս սցենարը»։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը նշեց, որ տեսականորեն հնարավոր է:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ երեկ մանիպուլյատիվ տեղեկություններ էին տարածվում, թե իբր կառավարության որևէ գործողության արդյունքում գազի գինը փոխվել է. «Ուզում եմ արձանագրել, որ որևէ նման գործողություն տեղի չի ունեցել: Երկրորդ, նույնիսկ մանիպուլյատիվ տեղեկություն կար, որ դա կապված է կառավարության կողմից ընդունված օրենքի նախագծի հետ: Նախ, այդ օրենքը ԱԺ-ում դեռ չի քննարկվել: Երկրորդ, մեր փորձագիտական գնահատականներով, այդ օրենքը  չի կարող գազի գնի փոփոխման պատճառ դառնալ: Հետևաբար, որքան վերլուծում եմ, այստեղ մենք կարող ենք այլ խնդրի հետ գործ ունենալ, որ ոմանք փորձում են մանիպուլյացիաներ անել: Այստեղ պետական մարմինների արձագանքը պետք է լինի շատ կոշտ: Ուզում եմ կրկնել, որ որոշ նախկին օլիգարխներ, եթե մտածում են, թե իրենք կարողանալու են այս իրավիճակում մանիպուլյացիաների դաշտ մտնել, սխալվում են: Ուզում եմ բոլորին վերջին անգամ զգուշացնել, որ մեր բարեկրթությունը որևէ մեկը չփորձի մեկնաբանել որպես թուլություն, թե չէ շատ դաժան հարված կստանան անձնապես, բոլորն առանց բացառության: Որևէ մեկը թող չտրվի գայթակղությանը կառավարության հակահարվածի ուժն իր ծնոտին զգալու: Ես սա շատ ուղիղ եմ ասում, շատ հասցեական եմ ասում»:
Նա հանձնարարեց ՊԵԿ-ին  և այլ պատկան մարմիններին շատ արագ արձագանքել, գտնել ու խիստ պատժի ենթարկել այն տնտեսվարողներին, որոնք այս իրավիճակում փորձում են որոշակի մանիպուլյացիաներ անել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ ստվերի դեմ պայքարում կոմպրոմիս չունեն.  «Չլինի Հայաստանում գազալցակայան, որը ՀԴՄ չխփի: Եթե պետք է ՀԴՄ խփեն ու սնանկանան, չնայած էդպիսի բան հնարավոր չէ, ուրեմն թող սնանկանան: Ապօրինի, ժողովրդի հաշվին, պետության հաշվի հարստացողներ մարդիկ Հայաստանում չեն լինելու: Ես ուզում եմ, որ մենք բոլորս սա հստակ արձանագրենք»:
Փաշինյանը սա համարեց ազգային անվտանգության հարց, ապա դիմելով ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին՝ հանձնարարեց ուշադրություն դարձնել այս թեմային:
«Հայաստանում խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը երաշխավորված է, բայց եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում հասարակական կարծիքի մանիպուլյացայի համար, դա ազգային անվտանգության խնդիր է: Հույս ունեմ, որ ձեր ծառայությունը կկարողանա այդ հարցում ապահովել կոնկրետ արդյունքներ:  Ընդհուպ սոցիալական ցանցերում կան հեղափոխության դրոշով հանդես եկող ֆեյքեր, որոնք բռնությունների կոչեր են անում: Այս կարգի մանիպուլյացիաները պետք է կոշտ հակահարված ստանան: Կարծում եմ, որ ՀՀ օրենսդրությունը նման հնարավորություն տալիս է՝  իհարկե որևէ կերպ կասկածի տակ չդնելով Հայաստանում խոսքի ազատության իրավունքը», -ասաց վարչապետը:

Премьер Армении: Пусть никто не поддается искушению почувствовать силу контрудара правительства на своей челюсти
13:27 04/04/2019
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 4 апреля, прежде чем приступить к вопросам повестки дня, коснулся вопроса повышения в последние дни стоимости газа на АГЗС республики.
По его словам, со вчерашнего дня соцсети переполнены сведениями, что на газозаправочных станциях газ подорожал, посему он пригласил для получения информации руководителя Инспекционного органа по надзору за рынком Армена Котоляна.
Котолян сообщил, что изменения цены на газ не произошло, проблема состоит в том, что средняя плотность газа в последние годы составляла 7,1, но за последние 3-4 дня газ от «Газпром Армения» поступает с плотностью 7,9.
«Это означает, что плотность выросла, и хозяйствующие субъекты должны вносить изменения в свои программы, чего они не сделали, и потребители вынуждены были платить больше. Мы сообщили всем хозяйствующим субъектам, чтобы они обязательно ежедневно вносили изменения в свои диспенсеры и устанавливали правильную плотность, чтобы потребители не были вынуждены платить больше денег», – сказал он.
Премьер поинтересовался: может ли сложившаяся ситуация быть как-то связана с процессом, который в течение последнего года осуществляется на АГЗС? Речь о сокращении «тени» и борьбе со злоупотреблениями.
«Может быть такое, что владельцы АГЗС пытаются такими провокационными действиями вызвать определенное недовольство? Возможен такой сценарий?» – спросил премьер.
Председатель КГД Армении Давид Ананян в ответ заявил, что теоретически такой сценарий возможен.
Премьер указал также, что накануне тиражировалась манипулятивная информация о том, будто в результате каких-то действий правительства цена на газ изменилась.
«Я хочу констатировать, что таких действий не было. Кроме того, была даже манипулятивная информация о том, якобы это связано с законопроектом, принятым правительством.
Во-первых, этот закон еще не обсуждался в Национальном Собрании. Во-вторых, по нашим экспертным оценкам, этот закон не может стать причиной изменения цены на газ. Поэтому, если проанализировать, здесь мы можем иметь дело с другой проблемой: некоторые пытаются совершать манипуляции. И реакция госорганов в этом случае должна быть очень жесткой.
Я хочу повторить: если некоторые бывшие олигархи думают, что смогут в этой ситуации перейти в поле манипуляций, то они ошибаются.
Я хочу предупредить всех в последний раз: пусть никто не пытается даже трактовать нашу благовоспитанность как слабость, иначе получат очень жестокий  удар, все без исключения. Пусть никто не поддается искушению почувствовать силу контрудара правительства на своей челюсти. Я говорю прямо, очень адресно», – подчеркнул Пашинян.
Он поручил КГД и другим компетентным органам очень оперативно среагировать, выявить и наказать хозяйствующих субъектов, которые пытаются совершить  определенные манипуляции в этой ситуации.
Никол Пашинян также отметил, что у правительства нет компромиссов в борьбе с теневым сектором в экономике.
«Чтобы в Армении не было ни одной АГЗС, которая бы не выдавала чеков контрольно-кассовых аппаратов. Если должны выдавать чеки и обанкротиться, хотя это невозможно, тогда так тому и быть. В Армении не будет людей, которые обогащаются незаконно, за счет государства. Я хочу, чтобы все мы это четко зафиксировали», – сказал глава правительства.
Обращаясь к директору Службы национальной безопасности (СНБ) Артуру Ванецяну, Пашинян отметил:
«В Армении гарантирована свобода слова и информации. Но если некоторые преступные круги будут тратить миллионы на манипуляции общественным мнением в соцсетях, СМИ, то это уже является вопросом национальной безопасности. Надеюсь, что ваша служба сумеет в этом вопросе обеспечить конкретные результаты. В соцсетях есть даже фейки, выступающие под флагами революции, с призывами к насилию. Подобные манипуляции должны получать очень жесткий контрудар. Думаю, законодательство Республики Армения предоставляет такую возможность – разумеется, никоим образом не ставя под сомнение право на свободу слова».