«Այս տարի քաղաքային բյուջեից 146 միլիոն դրամ կտրամադրվի Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցի հիմնանորոգմանը: 55 տարվա պատմություն ունեցող մարզադպրոցը երբեք հիմնանորոգման չի ենթարկվել»։ Այս մասին ֆեսյբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը։
«Այսօր շուրջ 170 մարզիկ է հաճախում դպրոց: Մարզադպրոցում առկա տասնամյակների խնդիրների լուծումները քաղաքապետարանի օրակարգում են: Հոբելյանական տարում Ազարյանի անվան դպրոցում նկատելի փոփոխություններ տեղի կունենան»,- գրել է Վիրաբյանը:
Ալբերտ Ազարյանը մարզական կարիերան ավարտել է 1964 թ., սակայն շարունակել է մնալ մեծ սպորտում: Չնայած արտասահմանում ունեցած բազմաթիվ առաջարկներին, գերադասել է մնալ Հայաստանում, այստեղ զարգացնել ու տարածել մարզաձևը:
«Նախկինում պայմաններն այլ էին: 233 մարմնամարզության դահլիճ կար, հազարավոր երեխաներ զբաղվում էին սպորտով, իսկ այժմ Հայաստանում մարզադպրոցների թիվը երկուսն է: Այդ պատճառով էլ այն Հայաստանում չի զարգանում»,- Panorama.am- ի հետ զրույցում ցավով նշել էր Ազարյանը: Նա նաև ընդգծել էր, որ իր մոտ մարզվում են տաղանդավոր երեխաներ, որոնցից սպասելիքները մեծ են:
«Ես այս երեխաների պապիկն եմ: Ուզում եմ, որ իմ 300-ից ավել երեխաները դառնան լավ մարդ: Շատ հետևողական եմ նրանց արտաքինին` հատկապես տղաների առումով: Ուզում եմ, որ տղան տղա մեծանա: Մարզադպրոցի աշխատանքները լավ են ընթանում: Հույսերը մեծ են»:

146 млн драмов – на ремонт школы олимпийского резерва по гимнастике имени Альберта Азаряна
«В этом году из городского бюджета будет предоставлено 146 млн драмов на капитальный ремонт Детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гимнастике имени Альберта Азаряна. В имеющей 55-летнюю историю спортшколе никогда не проводилось капитального ремонта», – написал на своей странице в социальной сети Facebook вице-мэр Еревана Тигран Вирабян.
«Сегодня школу посещают около 170 спортсменов. Решение накопившихся в спортшколе десятилетиями проблем – в повестке дня мэрии. В юбилейном году в спортшколе имени Азаряна произойдут заметные изменения», – указал Вирабян.
Альберт Азарян завершил спортивную карьеру в 1964 году, однако он продолжил оставаться в большом спорте. Несмотря на многочисленные поступавшие из-за рубежа предложения, он предпочел оставаться в Армении, здесь развивать и популяризовать этот вид спорта.
«В прошлом условия были иные. Действовало 233 спортзала по гимнастике, спортом занимались тысячи детей, в то время как сейчас таких школ в Армении всего 2. По этой причине этот вид спорта в Армении и не развивается», – с сожалением отметил ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am Азарян.
Он также подчеркнул, что у него тренируются талантливые дети, с которыми связываются большие ожидания.
«Я дедушка для этих детей. Хочу, чтобы мои свыше 300 детей стали хорошими людьми. Очень последовательно слежу за их внешним видом, особенно это касается мальчиков. Работы в спортшколе проходят хорошо. Надежды большие», – отметил он.