ԵԽ հանձնակատար․ «Գորշ գոտիներ» հասնելու համար անհրաժեշտ է կառավարությունների աջակցությունը
«Հակամարտության գոտիներում կամ այսպես կոչված «գորշ գոտիներում» ապրող մարդիկ ևս ևս կարիք ունեն պաշտպանված լինելու Կոնվենցիայով, ինչն այս պահին այդպես չէ։ Այս հարցում իմ տեսակետը շատ հստակ է՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը միշտ պետք է կարողանա այցելել Եվրոպայի խորհրդի ցանկացած հատված, սակայն իրականությունն այլ է։Այնուամենայնիվ, ես ներգրավվում եմ, փորձում եմ մուտք գործել բոլոր այս գոտիները, որպեսզի կատարեմ մարդու իրավունքների պաշտպանության իմ աշխատանքը»,-այս մասին ԵԽԽՎ-ում ասաց ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ պատասխանելով ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի հարցին, թե Ինչ կարող է ԵԽ-ն անել՝ հակամարտության գոտիներում մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար։
Միյատովիչն ընդգծեց, որ հանձնակատարի աշխատանքը չպետք է քաղաքականացվի։Հանձնակատարի դերը չէ ճանաչել տարածքները կամ ներգրավվել քաղաքական երկխոսության մեջ՝ հակամարտության լուծման համար, այլ հասնել այն մարդկանց, ովքեր ԵԽ ընտանիքի անդամ են:
«Համոզված եմ, որ նրանք բոլորն իրենց զգում են անտեսված և որ ոչ ոք նրանցով չի հետաքրքրվում»,-ասաց Միյատովիչը՝ հավելելով, որ այդ տարածքներ հասնելու համար ինքը կառավարությունների օգնության կարիքն ունի ու միայնակ չի կարող անել։
Ադրբեջանի պատվիրակության անդամ Պաշաևան ԵԽԽՎ-ում բարձրացրեց Ղարաբաղում սպանության մեղադրանքով դատապարտված Դիլգամ Ասգարովի ու Շահբաղ Գուլիևի հարցը, ինչին ի պատասխան Միյատովիչը նշեց, որ այդ հարցով զբաղվում է հատկապես ՀՀ Օմբուդսմենի հետ կապի մեջ է։
Միյատովիչը նշեց, որ մեծ հույսով հետևել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին հանդիպումներին։
«Ես իսկապես տպավորված էի, երբ լսեցի, որ և նախագահ Ալիևը, և վարչապետ Փաշինյանը մարդկանց պատրաստում են խաղաղության: Իմ կարծիքով, մարդկանց խաղաղության նախապատրաստելու համար առաջին բանը, որ անհրաժեշտ է՝ պետք է հարգվի մարդկանց իրավունքները։ Կցանկանայի տեսնել մարդկանց ազատ արձակումը մարդասիրական հիմքերով: Ես կշարունակեմ հետևել իրադարձություններին, բայց պատասխանատվությունը իրականում ընկած է առաջնորդների վրա, ովքեր պետք է ապահովեն, որ խաղաղության նախապատրաստումը որոշ արդյունքներ ունենա, այլ ոչ միայն լինեն բառեր, որոնք մենք անընդհատ կարդում ենք փաստաթղթերում»,-ասաց Միյատովիչը։

Дунья Миятович: Для доступа в «серые зоны» необходимо содействие правительств
«Люди, живущие в зонах конфликта или в так называемых "серых зонах", также нуждаются в защите Конвенцией, что на данный момент не так. Моя точка зрения в этом вопросе четкая: Комиссар по правам человека всегда должен иметь возможность посетить любую часть Совета Европы, однако реальность иная. Тем не менее, я пытаюсь проникнуть во все эти зоны, чтобы выполнить свою работу по защите прав человека», – заявила в ПАСЕ Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович в ответ на вопрос главы армянской делегации Рубена Рубиняна, что Совет Европы может сделать для защиты прав человека в зонах конфликта.
Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович подчеркнула, что работа комиссара не должна быть политизирована, его роль заключается не в признании территорий или в участии в политическом диалоге для разрешения конфликта, а в том, чтобы быть доступным для людей, которые являются членами семьи СЕ.
«Я убеждена, что все они чувствуют себя обделенными вниманием, им кажется, что никто не интересуется ими», – сказала Миятович, добавив, что ей требуется помощь правительств для доступа в эти территории, в одиночку сделать этого не удастся.
Представитель делегации Азербайджана в ПАСЕ Ганира Пашаева озвучила вопрос касательно осужденных в Нагорно-Карабахской Республике (НКР) азербайджанских диверсантов Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева. В ответ Миятович отметила, что по данному вопросу она поддерживает связь с омбудсменом Армении.
Миятович отметила, что с большими надеждами следила за последними встречами между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Я была действительно очень впечатлена, когда услышала, что и президент Алиев, и премьер-министр Пашинян подготавливают людей к миру. На мой взгляд, первое, что нужно сделать для подготовки людей к миру, – это уважать права человека. Я хотела бы видеть освобождение людей по гуманитарным соображениям. Я буду продолжать следить за развитием событий, но ответственность лежит на лидерах, которые должны обеспечить, чтобы подготовка к миру имела определенные результаты, а не только это были слова, которые мы читаем в документах», – сказала Миятович.