Վանեցյան. Անանուն հանդես գալը մարդու իրավունքն է
Կալանավորված կեղծ օգտատիրոջ մասին լրագրողների հարցերին Բարձրագույն դատական խորհուրդի մեկամյակի միջոցառմանը մասնակցող ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը չպատասխանեց։ Նրա հիմնավորմամբ, դրանք նախաքննական գաղտնիք են պարունակում, այս փուլում ոչինչ ասել չի կարող։
Հետաքրքրվեցին, նոր ֆեյքեր կա՞ն ծառայության թիրախում։ ԱԱԾ տնօրենն ասաց՝ ծառայությունն իր անելիքների մասին նախապես չի տեղեկացնում, կարգավիճակ ունեցող այլ անձիք այս գործողության շրջանակում չկան։
Վանեցյանը միաժամանակ ընդգծեց, որ օգտատերերը կարող են հանդես գալ անանուն, դա իրենց իրավունքներից մեկն է։
«Անանուն հանդես գալը մարդու իրավունքներից մեկն է, որը խախտել որևէ մեկն իրավունք չունի։ Այլ բան է, երբ այդ մարդը, հանդես գալով այլ անձի տվյալներով, համացանցում ու հասարակության մեջ տարածում է հանցակազմ պարունակող տեղեկություններ»,-ասաց Վանեցյանը։
Հարցին, թե ինչու հենց վարչապետի հանձնարարականից հետո ձերբակալվեց կեղծ օգտատերը,  Վանեցյանը պատասխանեց, մեծ աշխատանք էր պահանջվում։
«Իշխանությանն այսօր քննադատում են հազարավոր ֆեյք էջեր։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք կձերբակալենք»,-ասաց նա։

Глава СНБ Армении А.Ванецян: Выступать анонимно – право человека, но …
Принимающий участие в посвященном году деятельности Высшего судебного совета Армении мероприятии директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян не вопросы журналистов касательно ареста администратора фейк-страницы в Facebook не ответил, сославшись на тайну предварительного следствия.
На вопрос, есть ли в поле зрения СНБ другие фейки, Артур Ванецян сказал: Служба заранее не уведомляет о своих действиях, других лиц в определенном статусе в рамках этих действий нет.
Артур Ванецян при этом указал, что пользователи могут выступать анонимно, это их право.
«Выступать анонимно – среди прав человека, нарушить которое никто права не имеет. Другое дело, когда человек, выступая с чужими данными, в Сети и обществе распространяет содержащую состав преступления информацию»,  – сказал он.
На вопрос, почему администратор фейковой страницы в Facebook был задержан только после поручения премьера, Ванецян сказал: требовалась большая работа.
«Критика в адрес властей сегодня озвучивается с тысяч фейковых аккаунтов. Но это не означает, что мы произведем задержания», – отметил он.