ԱԱԾ. Ֆեյքը կալանավորվել է
Ֆեյքերի դեմ պայքարի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԱԾ-ին ուղղված հանձնարարկանի շրջանակում ձերբակալված կեղծ օգտատերը կալանավորվել է։ Կալանավորման փաստը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել  Քրեական օրենսգրքի 226 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։ Օրենսգիրքը սահմանում է. «Ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները՝ հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով, պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երեքից վեց տարի ժամկետով»։
Հիշեցնենք, որ խոսքը «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն»  էջը վարողի մասին է։  Թե ով է քաղաքացին, ԱԱԾ-ից չեն հստակեցնում։

СНБ Армении: Задержанный администратор фейк-страницы в Facebook арестован
В рамках адресованного Службе национальной безопасности Армении поручения премьер-министра Никола Пашиняна по фейковым аккаунтам задержанный пользователь, который вел фейковую страницу в социальной сети Facebook, арестован. Об этом сообщили Panorama.am в пресс-центре СНБ РА.
Ему предъявлено обвинение по п.1 ч.2 ст.226 («Действия, направленные на возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды, пропаганда расового превосходства или унижение национального достоинства, гласно или с использованием средств информации») УК РА. Предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от трех до шести лет.
Отметим, что речь об администраторе страницы «Не падай духом, Армения – открытое общество» («Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն»). Кто скрывающийся под этой страницей пользователь, из СНБ не уточняют.