«Ժամանակ». Ինչպե՞ս պետք է ԿԸՀ-ն ադրբեջանական օկուպացիայի մեջ գտնվող գյուղում ընտրություն կազմակերպի
«Ժամանակ» թերթը գրում է. ««Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» ՀԿ-ն դիմել է Վարչական դատարան, որպեսզի վերջինս պարտավորեցնի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին համայնքի ղեկավարի և ավագանու ընտրություններ կազմակերպել Արծվաշեն գյուղում: ՀԿ ղեկավար Կարեն Հեքիմյանը իր դիմումում նշում է, որ 1991թ. այս համայնքում ընտրություններ չեն կազմակերպվում, ինչը օրենքի և իրավունքի խախտում է:
Արծվաշենը 1992թ. գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի մեջ, իսկ գյուղի գրեթե 4500 բնակիչների մեծ մասն ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ ավանում: Թե ինչպես պետք է ԿԸՀ-ն ադրբեջանական օկուպացիայի մեջ գտնվող գյուղում ընտրություն կազմակերպի՝ անհայտ է»:

«Жаманак»: Как ЦИК должен организовать выборы в оккупированном Азербайджаном Арцвашене
Газета «Жаманак» пишет, что общественная организация «Защитник права гражданина» обратилась в Административный суд с тем, чтобы последний обязал Центральную избирательную комиссию организовать выборы руководителя общины и Совета старейшин в деревне Арцвашен. Руководитель НПО Карен Экимян в своем заявлении отмечает, что в 1991 году в этой общине не были организованы выборы, что является нарушением закона и прав.
«Арцвашен с 1992 года находится в азербайджанской оккупации, а большая часть 4500 населения деревни живет в селе Чамбараке Гегаркуникской области. Каким образом Центральная избирательная комиссия должна организовать выборы оккупированном азербайджанской стороной селе – неизвестно», - пишет газета.