Իտալիայում ՀՀ դեսպան. Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին
10:00 11/04/2019
«Ողջունում ենք ապրիլի 10-ին Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից 382 կողմ, 43 ձեռնպահ, 0 դեմ ձայներով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունումը»,-այս մասին հայտարարել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը՝ ելույթ ունենալով Իտալիայի Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման առթիվ։
Հայաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Պատգամավորների պալատում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերին Նախաձեռնությանը սատարելու համար։
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում Նախաձեռնության հեղինակ իշխող «Լեգա» կուսակցության անդամ, պատգամավոր Պաոլո Ֆորմենտինիին և 34 համահեղինակներին, ինչպես նաև իրենց ելույթներով Նախաձեռնությունը սատարող բոլոր խորհրդարանականներին։
Պատգամավորների պալատը, հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ընդգծեց, որ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացվածը հենց ցեղասպանություն է, և կոչ արեց Իտալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դրան միջազգային հնչեղություն հաղորդել։
Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին՝ իր ներդրումն ունենալով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ճանապարհին»,-ասել է դեսպանն իր խոսքում։

Посол: Инициативой по Геноциду армян Палата депутатов Италии подтвердила свою приверженность общечеловеческим ценностям
10:54 11/04/2019
Приветствуем принятие Палатой депутатов Италии 10 апреля соотношением голосов 382 «за», 43 «воздержавшихся» и 0 «против» инициативы относительно признания Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом заявила Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Италии Виктория Багдасарян в своей речи в Палате депутатов по случаю принятия инициативы.
Виктория Багдасарян поблагодарила все представленные в Палате депутатов политсилы за поддержку инициативы.
«Особую благодарность выражаем автору инициативы, члену правящей партии "Лега", депутату Паоло Форментини и 34 соавторам, а также поддержавшим своими выступлениями инициативу всем парламентариям», – отметила она.
«Палата депутатов, воздав дань уважения памяти жертв Геноцида армян, подчеркнула, что совершенное против армян в Османской империи сто лет является именно геноцидом, и призвала правительство Италии официально признать Геноцид армян и придать вопросу международное звучание.
Этим шагом итальянская сторона подтвердила свою приверженность общечеловеческим ценностям, внеся свой вклад в предупреждение геноцидов и преступлений против человечности », – сказала посол.