Իտալիայում ՀՀ դեսպան. Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին
10:00 11/04/2019
«Ողջունում ենք ապրիլի 10-ին Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից 382 կողմ, 43 ձեռնպահ, 0 դեմ ձայներով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունումը»,-այս մասին հայտարարել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը՝ ելույթ ունենալով Իտալիայի Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման առթիվ։
Հայաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Պատգամավորների պալատում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերին Նախաձեռնությանը սատարելու համար։
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում Նախաձեռնության հեղինակ իշխող «Լեգա» կուսակցության անդամ, պատգամավոր Պաոլո Ֆորմենտինիին և 34 համահեղինակներին, ինչպես նաև իրենց ելույթներով Նախաձեռնությունը սատարող բոլոր խորհրդարանականներին։
Պատգամավորների պալատը, հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ընդգծեց, որ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացվածը հենց ցեղասպանություն է, և կոչ արեց Իտալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դրան միջազգային հնչեղություն հաղորդել։
Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին՝ իր ներդրումն ունենալով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ճանապարհին»,-ասել է դեսպանն իր խոսքում։

Armenian ambassador to Italy hails parliament’s recognition of Armenian Genocide
Armenia’s Ambassador to Italy Victoria Baghdasaryan hailed the recognition of the Armenian Genocide by the country’s parliament as an input into efforts to prevent genocides and crimes against humanity, the Armenian Embassy in Rome said on Facebook.
Italy’s lower house of parliament – the Chamber of Deputies – on Wednesday approved a motion calling on the government to officially recognize the Armenian Genocide and elevate the profile of the issue on an international level. The bill was approved with 382 votes in favor, none against and 43 abstentions.
In a speech before the parliament, the Armenian envoy expressed gratitude to all the political forces represented in the Chamber of Deputies for backing the measure.
“We express special thanks to the author of the initiative, member of the ruling League party Paolo Formentini and its 34 co-authors, as well as all those parliamentarians who supported the initiative in their speeches,” she is quoted as saying by the embassy.
The diplomat stressed that by paying tribute to the Armenian Genocide victims, the Chamber of Deputies stressed that what was committed against Armenians in the Ottoman Empire over a century ago was a genocide.
“With this step, Italy reaffirmed its commitment to the universal human values, contributing to the prevention of genocides and crimes against humanity,” she said.