Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան. Մենք շատ անսպասելի քայլերի ենք պատրաստ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը համաձայն չէ դատարանի հիմնավորումների հետ, որոնք ներկայացվում են իր պաշտպանյալին կալանքի տակ պահելու համար։
Նա պնդում է՝ Քոչարյանը ոչ քննությունից թաքնվելու է, ոչ էլ խոչընդոտելու, հիշեցնում է, որ Միքայել Հարությունյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու մասին իմանալուց հետո եկել է Հայաստան, ներկայացել է քննությանը։
«Օգոստոսի 13-ից մինչև դեկտեմբերի 7-ը պարոն Քոչարյանը գտնվել է ազատության մեջ, և հետո գիտեք, ինքն է գնացել ԱԱԾ, մուտքի մոտ ասում էր, եկել եմ, որովհետև դատարանի որոշում կա, որ ինձ պետք է կալանավորեք։ Մեկ ու կես ժամ քննիչին է սպասել, որ քննիչը գա ու իրեն կալանավորի։ Հասկանո՞ւմ եք, էդ մարդուն չի կարելի ասել, որ կթաքնվի քննությունից, ինքն իր կյանքով ապացուցել է, որ ինքը թաքնվողը չի։ Ավելի ծանր իրավիճակներում է եղել ու հենց այն բանի շնորհիվ, որ թաքնվողներից չի, հաղթանակներ ենք արձանագրել»,-պատմեց փաստաբանը։
Հարցին, թե ի՞նչ քայլեր են պատրաստվում անել պաշտպանական խմբի անդամները, Ալումյանը պատասխանեց. «Ես չեմ սիրում մեր պլանները նախապես անոնս անել, մենք շատ անսպասելի քայլերի ենք պատրաստ։ Շատ անսպասելի ու ազդեցիկ քայլերի, ուղղակի չենք ուզում հարցը հասնի դրան»։
Ինչ վերաբերում է ընթացիկ աշխատանքներին, ապա փաստաբանն ասաց, այս պահին աշխատում են ՄԻԵԴ ուղարկվելիք 6-րդ գանգատի վրա, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարան ներկայացվելիք բողոքի նկարագրական մասի վրա, պատճառաբանական հատվածին կանցնեն Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո։

Адвокат Роберта Кочаряна: Мы готовы к очень неожиданным шагам
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян не согласен с обоснованиями суда, которые представляются для содержания его подзащитного под стражей.
Он подчеркнул: Роберт Кочарян не будет ни препятствовать следствию, ни скрываться. Адвокат напомнил: Роберт Кочарян прибыл в Армению и предстал перед следствием, зная о возбужденном в отношении бывшего министра обороны РА Микаела Арутюняна уголовном деле.
«Г-н Кочарян с 13 августа по 7 декабря находился на свободе. Потом, как вы знаете, он сам отправился в СНБ, у входа сказал: пришел, поскольку узнал о решении, что вы должны меня арестовать. Он 1,5 часа ждал следователя, чтобы тот пришел и его арестовал. Понимаете? Нельзя говорить, что этот человек будет скрываться от следствия, он своей жизнью доказал, что не из тех, кто скрывается. Он был и в более тяжелых ситуациях и именно благодаря этому – тому, что он не из тех, кто скрывается, – мы добились побед», – отметил адвокат.
На вопрос о дальнейших шагах адвокатской группы Кочаряна, Алумян сказал: «Я не люблю заранее анонсировать наши планы, мы готовы к очень неожиданным шагам. К очень неожиданным и внушительным шагам. Просто не хотим, чтобы дело дошло до этого».
Что касается текущих работ, по его словам, в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) уже направлено 5 жалоб по делу Кочаряна, группа адвокатов второго президента сейчас работает над составлением шестой жалобы, а также над обращением в Кассационный суд Армении.