Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Ստրասբուրգում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությնն այն մասին, որ հայկական կողմն առաջարկում է Ադրբեջանին դադարեցնել «ռազմական հռետորաբանությունն» ու «չսպառնալ ուժի կիրառումով»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տվել ՀՀ վարչապետին ծանոթանալ 1975 թ. ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին և, մասնավորապես, «ուժի չկիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքից հրաժարվելու» սկզբունքին։
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի վարչապետին, ով առաջարկում է հրաժարվել ուժի կիրառությունից, միջազգային հանրության պահանջներին համապատասխան, հրատապ քայլեր ձեռնարկել` իր երկրի զինված ուժերը դուրս բերելու Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից` տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն, անվտանգություն և բարգավաճում ապահովելու համար»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում, հայտարարել էր, որ Երևանը Բաքվին առաջարկում է հրաժարվել «սպառնալիքների լեզվից» և հույս հայտնել, որ ադրբեջանական կողմը կարձագանքի այդ կոչին: Փաշինյանը նաև նշել էր, որ «մենք ուզում ենք, որ մեր հասարակությունները պատրաստվեն խաղաղության և հույս ունենք, որ մեր գործընկերներն Ադրբեջանում նույնպես դա կանեն, որի դեպքում բոլորովին այլ իրավիճակում կլինենք»։

The Azerbaijani Foreign Ministry has commented on the recent statement of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan proposing the country to stop “the use of force, threats and bellicose rhetoric”.
In a statement released on Thursday, the ministry advised the Armenian PM to get acquainted with the OSCE Helsinki Final Act of 1975, in particular the principle of “refraining from the threat or use of force.”
“We call on the Armenian prime minister, who proposes to refrain from use of force, to take immediate steps in accordance with the demands of the international community to withdraw the armed forces of his country from the occupied territories of Azerbaijan in order to ensure lasting peace, security and prosperity in the region,” reads the statement.
In a joint news conference with Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland in Strasbourg on Thursday, Pashinyan proposed Baku to abandon the “language of threats”, expressing hope that Azerbaijan will address the call.
“We want our societies prepared for peace, and I do hope that our partners in Azerbaijan will do the same. If so, we will have quite a different situation,” he stressed.