Ջուլիան Ասանժը հատկապես վտանգավոր հանցագործների բանտում է
Լոնդոնում ձերբակալված Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը գտնվում է Բելմարշի բանտում, որտեղ պահվում են հատկապես վտանգավոր հանցագործները։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնել են մի քանի տեղեկատվական գործակալություն՝ հղում անելով իրենց աղբյուրներին։
Նա սպասում է իր՝ ԱՄՆ արտահանձնման հարցի հետ կապված որոշմանը։ Պաշտպանական կողմը պնդում է, որ չպետք է Ասանժին արտաքսեն, նշելով որ ԱՄՆ սովորություն ունի ամեն գնով հասնել արտահանձնման և այլ մեղադրանքներ առաջադրել։
Փաստաբանները նշում են, որ Ասանժին հետապնդում են Wikileaks-ում ամերիկյան դիվանագիտական փաստաթղթեր հրապարակելու համար, և համարում են «վտանգավոր նախադեպ» լրագրության համար, որոնք գրում են ԱՄՆ-ում։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությունն ապրիլի 10-ին  ձերբակակել է  WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին, որը վեց տարի ապրում է Մեծ Բրիտանիայում Էկվադորի դեսպանատանը։ Նշենք, որ 2012-ի ամռանը Ասանժը ապաստան էր խնդրել Էկվադորի ԱԳՆ-ից, որպեսզի խուսափի Շվեդիա արտահանձնումից, որտեղ նա մեղադրվում էր սեռական բնույթի հանցագործությունների մեջ, կամ ԱՄՆ, որտեղ նա կարող էր բանտարկվել լրտեսության համար:

WikiLeaks editor-in-chief Kristinn Hrafnsson has said that Julian Assange is confined to a cell at Belmarsh Prison, a grim facility in southeast London. As the local source report, the conditions at the sprawling prison offer some advantages, however over the embassy where Assange lived for nearly seven years without taking a step outside..
The WikiLeaks founder should finally be able to receive badly needed medical care for a shoulder problem and tooth pain now that he is out of the Ecuadorian embassy and in prison, Hrafnsson added.
"There are medical facilities there, access to dental care I would assume and a garden to go out into," he said.
He added that it is now much easier for Assange to meet with his legal team in prison than it was at the embassy, where a feud with Ecuadorian authorities had led to a ban of most guests.
He said Assange is in relatively good mental condition considering the stress of recent days.
To remind, the 47-year-old hacker faces sentencing for jumping bail in Britain and possible extradition to the United States.