Այն տանը, որտեղ ծնվել և իր կյանքի առաջին տարիներն է անցկացրել իսպանացի գեղանկարիչ, քանդակագործ, սյուրռեալիզմի հիմնադիրներից Սալվադոր Դալին (1904- 1989 թթ.), կբացվի նկարչի կյանքին նվիրված թանգարան։
Գազետա.ռու կայքը, հղում անելով «Եվրո պլյուսին», գրում է, որ իսպանական Ֆիգերասի քաղաքապետարանը սկսել է տան վերակառուցմանը։ Նախատեսված է թանգարանը բացել 2021 թվականի երկրորդ կեսին։
Նշվում է, որ թանգարանի հիմնական թեման լինելու է նկարչի մանկությունն ու երիտասարդությունը։ Բացի այդ, այցելուները կարող են տեսնել ցուցանմուշներ, որոնք վերաբերում են արդեն տարեց Դալիին։ Թանգարանը գտնվելու է Մոնտուրիոլ փողոցի 20 համարի տանը։ Այդ շենքը կառուցվել է 1898 թվականին։

В родном доме художника Сальвадора Дали откроется музей
В доме, в котором родился и провел первые годы своей жизни художник-сюрреалист Сальвадор Дали, откроется музей, посвященный жизни художника. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на «Евро Пульс».
Как отмечается, мэрия испанского города Фигерас приступила к реконструкции дома. Музей планируется открыть во второй половине 2021 года.
Уточняется, что детство и юность художника станут основной темой музея. Кроме того, посетители смогут увидеть экспонаты, которые связаны с взрослой жизнью Дали.
Музей будет находиться в доме номер 20 по улице Монтуриол. Это здание было построено еще в 1898 году.