Այդ պահին հիշեցի, թե որքան եմ տանջվել իմ մարզիչների հետ. Արսեն Հարությունյան
«Մեր բոլոր մարզիկները մտնում են գորգ՝ հաղթելու համար, ցանկացած գոտեմարտ ցանկացած մարզիկի հետ»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը՝ անդրադառնալով Բուխարեստում կայացած ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության արդյունքներին։
Կյուրղինյանի խոսքով՝ դա ապացուցեց թե Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը, թե Վազգեն Թևանյանը։
Հավաքականի մարզիչ Էդգար Ենոքյանն էլ ասաց. «Ամբողջ դահլիճը Արսենի մասին էր խոսում, իր կամային հատկանիշների մասին։ Վազգեն Թևանյանից ևս մեդալ էինք սպասում, սակայն վնասվածքի պատճառով չմասնակցեց սփոփիչ գոտեմարտերին»։
Հանդիպմանը ներկա ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Արսեն Հարությունյանն էլ կիսվեց իր տպավորություններով՝ նշելով, որ ամենատպավորիչը եզրափակիչ գոտեմարտն էր։
«8-0 հաշվով պարտվում էի, սակայն կարողացա եմ հետ բերել միավորներ։  Միշտ կհիշեմ այդ գոտեմարտը, որ չընկճվեցի, ավելի հավաքվեցի ու գնացի հաղթելու։ Այդ պահին հիշեցի, թե որքան եմ տանջվել իմ մարզիչների հետ, պետք է անպայման հաղթեի, աշխատանքս ջուրը չպիտի գցեի»,- ասաց մարզիկը։
Ինչ վերաբերում է հաղթանակից հետո Հայաստան վերադառնալուն՝ Հարությունյանն ասաց. «Շատ լավ դիմավորցին ինձ այստեղ, արդեն զգում եմ, որ հաղթել եմ, ուր գնում եմ, բոլորը ճանաչում են, հարգում են, ինչ գործ ուզում եմ անեմ, առաջ են գցում»։
Հիշեցնենք, որ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, 61 կգ քաշային Արսեն Հարությունյանը Բուխարեստում անցնող ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում նվաճեց չեմպիոնի կոչումը՝ 17։11 հաշվով հաղթելով Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնությունների փոխչեմպիոն, Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր վրացի Բեկա Լոմտաձեին։

Чемпион Европы Арсен Арутюнян: Уступая со счетом 0:8, вспомнил о проделанной с тренерами работе и победил
15:52 15/04/2019
Все наши спортсмены выходят на борьбу для победы  – в любом бою, с любым спортсменом, заявил сегодня на встрече с журналистами главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Апетнак Кургинян, коснувшись результатов национальной команды на прошедшем в Бухаресте первенстве Европы.
Апетнак Кургинян отметил, что сказанное доказали как чемпион первенства Европы Арсен Арутюнян, и Вазген Теванян.
Тренер сборной Эдгар Енокян в свою очередь отметил: «Весь зал говорил об Арсене, о его волевых качествах. От Вазгена Теваняна мы также ждали медаль, однако из-за травмы он отказался от участия в финальном поединке».
На встрече с журналистами своими впечатлениями поделился и член сборной Армении, чемпион Европы Арсен Арутюнян. Он назвал самым впечатляющим финальный поединок.
«Я проигрывал со счетом 8:0, но сумел вернуть потерянное. Всегда буду помнить этот поединок, то, что я не сдался, собрался и пошел побеждать. В этот момент я вспомнил, сколько усилий приложили я и мои тренеры, должен был непременно победить, я не должен был бросать в воду свою работу», – сказал спортсмен.
Рассказал он и о том, как его встретили в Армении: «Меня очень хорошо здесь встретили, уже чувствую, что победил, куда не приду, повсюду узнают».
Напомним, на проходящем в Бухаресте чемпионате Европы по борьбе член сборной Армении по вольной борьбе Арсен Арутюнян, выступающий в весовой категории 61 кг, завоевал звание чемпиона в напряженной и интересной борьбе. В финале молодой армянский борец одержал победу над вице-чемпионом мира и Европы, серебряным медалистом Европейских игр, грузином Бекой Ломтадзе со счетом 17:11. Арутюнян уступал со счетом 0:8, но одержал уверенную победу.