Հայոց ցեղասպանության թեման ընդգրկվել է Սիրիայի դպրոցական դասագրքերում
Սիրիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Նորա Արիսյանի նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության թեման ընդգրկվել է Սիրիայի դպրոցական դասագրքերում:
Սիրիայում կրթական ծրագրերի մշակման կենտրոնի հետ քննարկման արդյունքում  Հայոց ցեղասպանության թեման ընդգրկվել է 2019-2020 ուսումնական տարվա պատմության նոր դասագրքերում, որը նախատեսված է ավագ դպրոցի աշակերտների համար: Այա մասին տեղեկանում ենք rusarminfo-ից։
Նշվում է, որ 20-րդ դարի սկզբի իրադարձությունների պատմությունը ներկայացված է դասագրքի քաղաքական փոփոխությունների բաժնում: Այն պատմում է հայերի հանդեպ թուրքական իշխանությունների քաղաքականության, 1915 թ. ցեղասպանության և հայերի տեղահանման։
Ուսումնական դասագրքում նաև ներկայացված է սիրիացի պատմաբանների նյութերը` 20-դարի ողբերգական իրադարձությունների մասին:

Тема Геноцида армян включена в школьные учебники в Сирии
По инициативе сирийского парламентария армянского происхождения, историка,  исследователя геноцидов Норы Арисян тема Геноцида армян включена в школьные учебники в Сирии. Об этом сообщает «RusArmInfo» со ссылкой на «Hayernaysor.am».
В результате обращения в Центр по разработке образовательных программ Сирии и состоявшихся обсуждений тема Геноцида армян была включена в новые учебники по истории для старшеклассников, предназначенные на 2012-2020 учебный год.
«История событий начала ХХ века представлена в разделе “Политические сдвиги”  учебника. В нем рассказывается о политике турецких властей в отношении армян, Геноцида 1915 года и депортации армян в Сирию», – отмечается в сообщении.
В учебных материалах представлены также свидетельства сирийских историков о трагических событиях начала ХХ века.