«Փաստ». Բազմաթիվ մարդիկ կարող են գործազուրկ մնալ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Տեղական արտադրանքի խթանումը տնտեսական աշխուժության կարևոր գրավականներից մեկն է: Այդ մասին բազմիցս խոսվել է, սակայն դրանք երբեմն չեն արատացոլվում իրականության մեջ: Մի պարզ օրինակ. նախորդ շաբաթ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվում էր Հայաստանում ցեմենտ արտադրողների շուկայական դիրքերը պաշտպանող նախագիծ:
Առաջարկվում էր ցեմենտ ներմուծելու համար կիրառել տուրք՝ յուրաքանչյուր տոննայի համար 22 հազար դրամ, սակայն վերջին պահին առաջարկվել է հանել տուրքը ցեմենտի հումքի՝ կլինկերի վրայից, ինչի հետևանքով տեղական արտադրողները հայտնվելու են անհավասար և ոչ բարեխիղճ մրցակցային պայմաններում: Եվ երեկ արդեն «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ի աշխատակիցները գործադուլ էին հայտարարել, քանզի օրենքն այս տեսքով ընդունվելու դեպքում գործարանը կանգնելու է մեծ թվով աշխատակիցներ կրճատելու խնդրի առջև:
Ստացվում է՝ ունքը սարքելու փոխարեն, աչքն էլ ենք հանում: Սա նշանակում է, որ այս ամենից տուժելու են աշխատող սովորական քաղաքացիները, ովքեր այս պարագայում դառնալու են գործազուրկ, քանի որ նրանց աշխատանքի կարիքը այլևս չի զգացվելու, իսկ չի զգացվելու, որովհետև զրոյից ցեմենտի հումք տեղում արտադրելը գործարանի համար դառնալու է ոչ ձեռնտու: Որպեսզի հետևանքներն առավել պարզ լինեն, նշենք, որ միայն «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ն աշխատանքով է ապահովում շուրջ 1300 քաղաքացու»:

«Продвижение отечественной продукции является одним из важных залогов экономической активности. Об этом говорилось много раз, но это не всегда находит свое отражение в реальности», – пишет газета «Паст» в номере от 16 апреля
«Вот простой пример: на прошлой неделе в Постоянной комиссии Национального Собрания по экономическим вопросам обсуждался проект по защите рыночных позиций производителей цемента в Армении.
Было предложено взимать пошлину за импорт цемента – 22 000 драмов за 1 тонну, но в последний момент было предложено снять пошлину за цементное сырье – клинкер, что приведет к созданию неравной и недобросовестной конкуренции для местных производителей.
И уже вчера сотрудники ЗАО "Араратцемент" объявили забастовку, так как в случае принятия закона в таком виде завод столкнется с проблемой сокращения большого числа работников», – пишет издание.
«Это означает, что от этого больше всего пострадают простые трудящиеся, которые станут безработными, потому что потребности в их работе больше не будет –производство цементного сырья с нуля станет невыгодным для завода. Чтобы последствия стали яснее, следует отметить, что только ЗАО «Араратцемент» обеспечивает работой почти 1300 граждан», – указывает газета.