Փաշինյան. Ոստիկանության գործողությունները ատելություն չպետք է առաջացնեն
Հայաստանի ոստիկանությունն այսօր նշում է իր կազմավորման 101-րդ տարելիցը։ Ոստիկանություն ժամանած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցեցին՝ Ոստիկանության պատվո պահակախումբը շարված է։ Նրանք ողջունեցին կառավարության ղեկավարին։   Ապա Պատվո պահակախումբը ցուցադրական ելույթ ունեցավ։
Ոստիկանի օրվան նվիրված միջոցառման հաջորդ հատվածը դահլիճում էր։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունելով ներկաներին, ասաց. «Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը մենք կրկին իրար հետ էինք , սակայն  փշալարերի տարբեր կողմերում։ Եվ ես այդ օրը շատ նշանային եմ համարում ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ քաղաքացիների հարաբերությունների մեջ»։
Նրա խոսքով, դա սկիզբն էր  ոստիկանությանու քաղաքացիների միջև նոր հարաբերությունների, այն առումով, որ ոստիկանները չպետք է ատելություն արտահայտեն, չպետք է լինեն ատելության դրսևորում, ոստիկանության գործողությունները ատելություն չպետք է առաջացնեն։
«Կարծում եմ, որ վերջին ամիսների ամենամեծ ձեռքբերումը կարող ենք համարել այն, որ ատելությունը որպես հարաբերությունների հատկանիշ ընդհանրապես դուրս է եկել ոստիկանության ու հասարակության, իշխանության ու հասարակության հարաբերություններից»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ  օրենքն ընդունվել է  2001 թվականի ապրիլի 16-ին։ Այդ օրվանից ամեն տարի ապրիլւ 16-ը նշվում է որպես ոստիկանության օր։
Ոստիկանության զորքերի հասարակական կարգի պահպանության զինծառայողները  մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհված ոստիկանների հիշատակը: Ոգեկոչման արարողությունից հետո, զինծառայողներն ու հյուրերը, զոհված ոստիկանների հուշապատին ծաղիկներ են խոնարհել:
Այնուհետև ոստիկանության պետի հրամանով` ծառայության մեջ լուրջ արդյունքներ արձանագրած ոստիկանները տարբեր պարգևների ու կոչումների են արժանացել: Պարգևատրման արարողությանը հաջորդել է ոստիկանության զորքերի ծառայողների հանդիսավոր երթը:

Премьер Армении: Действия полиции не должны вызывать ненависть
Полиция Армении сегодня отмечает 101-ю годовщину своего формирования. Премьер-министру Николу Пашиняну, прибывшему в Полицию, доложили: Почетный караул Войск Полиции РА выстроен. Они приветствовали главу правительства. Затем состоялось показательное выступление Почетного караула.
Следующая часть мероприятия, посвященная Дню полиции, прошла в зале. Премьер-министр Никол Пашинян поприветствовал собравшихся, отметив: «Ровно год назад в этот день мы снова были вместе – но по разные стороны колючей проволоки. И я считаю этот день знаменательным в отношениях между полицией РА и гражданами РА».
По его словам, это было началом новых отношений между гражданами и полицией, в том смысле, что полиция не должна выражать ненависть, не должно быть проявления ненависти, действия полиции не должны вызывать ненависть.
«Я думаю, что самым большим достижением последних месяцев можем посчитать то, что ненависть как характеристика отношений полностью вытеснена из отношений полиции и общества, власти и общества», – сказал Пашинян.
Напомним, Закон РА «О Полиции» был принят 16 апреля 2001 года. С этого дня 16 апреля отмечается в Армении как День Полиции.