Ամենաանհավանական աղբյուրը, որ կարող է օգնել Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերակառուցմանը
Ապրիլի 15-ին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում (Նոտղը Դամ) բռնկված հրդեհի հետևանքով տաճարի ամբողջ տանիքն այրվել է, կառույցի մեծ մասը վնասվել։ Այս մասին հայտնում է Business Insider-ը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստացել է վերակառուցել տաճարն ու թվիթերում գրել․ «Մենք կվերակառուցենք այն։ Բոլորս միասին»։
Պարզվում է, այդ վերակառուցման աշխատանքներին մեծապես կարող է օգնել 2014թ․-ի «Assassin's Creed Unity» վիդեոխաղը, որի գործողությունները տեղի են ունենում Փարիզում։
Նշվում է, որ խաղի ստեղծող Կառոլին Միուսը 2 տարի շարունակ ուսումնասիրել է Նոտղը Դամը, որպեսզի խաղի մեջ այն ներկայացնի ամենայն մանրամասնորեն ու ճշգրիտ։
Խաղի մեջ տաճարը կենտրոնական դեր է կատարում և խաղացողները կարող են այն ուսումնասիրել ինչպես ներսից, այնպես էլ դրսից։
«Assassin's Creed» խաղերը հայտնի են պատմական վայրերի ճշգրիտ ներկայացմամբ և Նոտղը Դամը բացառություն չէ։

The effort to rebuild Notre-Dame Cathedral could get help from an unlikely source: A video game
French President Emmanuel Macron has vowed to rebuild the famous cathedral, tweeting in French: "We will rebuild it. All together."
One potential source of help in those efforts is the 2014 video game "Assassin's Creed Unity," which is set in Paris.
As detailed in a 2014 feature published in The Verge, Caroline Miousse, a Ubisoft level artist, spent two years poring over details of the cathedral to create as accurate a depiction as possible in the game.
"I made some other stuff in the game, but 80% of my time was spent on the Notre-Dame," she said at the time.
That's because the cathedral is a centerpiece in "Unity" that players can explore inside and out. The "Assassin's Creed" series is known for its lovingly detailed re-creations of historic places, and the Notre-Dame Cathedral in "Unity" is no exception.