Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, կինոյի մեծ վարպետ Արտավազդ Փելեշյանին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, ողջունելով անվանի կինոռեժիսորին՝ նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել նրա ավանդը հայ և համաշխարհային կինոյի զարգացման գործում և նշել, որ նա ժամանակակից հայ մշակույթի մեծագույն ներկայացուցիչներից է:
Անդրադառնալով Արտավազդ Փելեշյանի ստեղծագործություններին՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ նա համաշխարհային վավերագրական կինոյի հայտնի դեմքերից մեկն է, ով հավատարմորեն է ծառայում արվեստին ու մշակույթին՝ մեր ժողովրդին պարգևելով հպարտության բազմաթիվ պահեր:
Վավերագրական կինոյի վարպետը Հանրապետության նախագահին նվիրել է իր հեղինակած «Իմ աշխարհը և դաշտի միասնական տեսությունը» գիրքը:
Նախագահ Սարգսյանն Արտավազդ Փելեշյանին մաղթել է առողջություն և ստեղծագործական նորանոր թռիչքներ՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա կշարունակի ուրախացնել իր արվեստի երկրպագուներին նոր և ինքնատիպ ստեղծագործություններով:

Народный артист Армении Артавазд Пелешян подарил свою книгу президенту Армену Саркисяну
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 18 апреля, принял народного артиста Республики Армения Артавазда Пелешяна. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Согласно информации, приветствуя известного режиссера, А. Саркисян высоко оценил его вклад в развитие армянского и мирового кинематографа и отметил, что А. Пелешян является одним из величайших представителей современной армянской культуры.
Коснувшись произведений Артавазда Пелешяна, Армен Саркисян сказал, что он является одним из всемирно известных режиссеров документального кино, который верно служит искусству и культуре, даря армянскому народу многочисленные моменты гордости.
В свою очередь, режиссер-документалист подарил президенту Армении свою книгу «Моя вселенная и единая теория поля».
Президент Армен Саркисян пожелал Артавазду Пелешяну здоровья и новых творческих высот, выразив уверенность в том, что он и впредь будет радовать своих поклонников новыми и оригинальными творениями.