Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հնարավոր է զբաղեցնի Եվրասիական տնտեսական միության պատվավոր նախագահի պաշտոնը։ kommersant.ru-ն գրում է, որ որոշումը հնարավոր է ընդունվի մայիսի 29-ին Նուր-Սուլթանում, որտեղ կայանալու է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը միության բոլոր անդամ-երկրների (Հայաստան, ՌԴ, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան) նախագահների մասնակցությամբ։ Երկրների ղեկավարները նշելու են միության ստեղծման հինգամյակը և քննարկելու այդ ընթացքում հասած արդյունքները։
Ներկա պահին նման պաշտոն գոյություն չունի, այդ իսկ պատճառով Նազարբաևի ապագա լիազորությունների շրջանակը դեռևս չի սահմանվել: Աղբյուրի հաղորդմամբ, միայն հայտնի է, որ ի թիվս այլ բաների, նա կկարողանա ներկայացնել ԵԱՏՄ-ն արտաքին խաղացողների առջև։ Իսկ ավելի հստակ պատվավոր նախագահի պաշտոնի բովանդակությունը կքննարկվի նախ ապրիլի 29-ին անդամ-երկրների փոխվարչապետների, ապրիլի 30-ին կառավարությունների ղեկավարների հետ, վերջնական որոշումը կկայացվի մայիսի 29-ին հոբելյանական նիստի ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ Նազարբաևը Ղազախստանի նախագահի լիազորությունները վայր է դրել մարտի 20-ին։ Նրա նախագահության ժամկետը լրանում էր 2020 թվականին։ Նա երկիրը ղեկավարում էր 30 տարի։

СМИ: Нурсултан Назарбаев может занять высший почетный пост в ЕАЭС
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев займет пост почетного председателя Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом в четверг пишет газета «Коммерсантъ».
Как ожидается, решение примут 29 мая в Нур-Султане во время заседания Высшего Евразийского экономического совета с участием президентов всех стран – участниц объединения. На этом мероприятии главы государств отметят пятилетие создания союза, а также обсудят результаты, которые были достигнуты за это время.
При этом, как пишет издание, в центре внимания на форуме будет не нынешний, а бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. В этот день он будет назначен почетным председателем ЕАЭС.
В настоящее время данной должности в объединении нет, поэтому пока неизвестны рамки полномочий Назарбаева.
«Известно лишь, что среди прочего он сможет представлять ЕАЭС перед внешними игроками. Более подробно наполнение должности почетного председателя будет обсуждаться сначала вице-премьерами стран-участниц 29 апреля, а затем 30 апреля главами правительств», – пишет газета со ссылкой на источники в ЕАЭС.