Ռուբեն Սահակյան. Եկեք բոլորս վանկարկենք՝ Վճռաբեկ, Լիլիթ և գործընկերներ, մի խուսափեք, լուծում տվեք խնդրին
Անցումային արդարադատության, դատավորներին զանգեր չանելու վերաբերյալ իշխանությունների հավաստիացումների ու իրականության, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի, նախաքննության ավարտի ու գործի նյութերի ծանոթանալու ընթացքի մասի Panorama.am-ը զրուցել է փաստաբան Ռուբեն Սահակյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Սահակյան, իշխանափոխությունից հետո դատավորների աշխատանքում փոփոխություններ տեսնո՞ւմ եք։ Հայտարարում են, թե զանգեր չեն լինում նրենց, դատավորներն անկախ են որոշումներ կայացնելիս։
Ռուբեն Սահակյան-Ոչինչ չի փոխվել և չի կարող փոխվել: Ով արդար է գործել նախկինում, շարունակում է իր արդար գործը, ով հոգով ստրուկ է եղել, ստրկամտորեն է կողմնորոշվում և դատական ակտերը կայացնում է այնպես, որ գոհացնի «տիրոջը»: Եվ ամենևին պարտադիր չի, որ «տերը» հրահանգի, թե ինչպես պետք է վարվի դատավորը: Այդպես եղել է մինչ այժմ և այդպես է հիմա: Այդպես կլինի նաև «վաղը»: Ինչ վերաբերվում է զանգեր չլինելուն: Հայտնի գաղտնալսումների բովանդակությունը ուշադիր ուսումնասիրած մարդիկ չեն կարող հավատալ, որ զանգեր չեն լինում դատավորներին: 2018թ. սեպտեմբերի 11-ին գաղտնալսումները հանրայնացվելուց հետո հարուցվեցին քրեական գործեր:
Ես հասկանում եմ, որ բացահայտել, թե ո՞վ է կատարել գաղտնալսումները բարդ է, նաև ժամանակ է պահանջում բացահայտումը: Հնարավոր է նաև, որ չբացահայտվի: Բայց պարզել եղել է՝ արդյոք հեռախոսազանգ դատավորի կամ նրա ղեկավարի հեռախոսից իշխանության ներկայացուցչի հեռախոսին կամ հակառակը ու հարցաքննել զրուցակիցներին, կարելի է մի քանի ժամում, լավ՝ երկու օրում: Գլխավոր դատախազն այդ բանը գիտի: Արդեն յոթ ամիս է անցել ու գործի ավարտի մասին լուր չունենք: Հարց է առաջանում՝ այդ ի՞նչ քննչական գործողություններ են կատարվում, որ չեն կարողանում ավարտել: Առավելագույնը պետք է հարցաքննեն հինգ անձի: Պարոն գլխավոր դատախազին հարցրեք՝ զանգեր լինո՞ւմ են դատավորներին, թե՞ դատավորներն են զանգում, որ իմանան ինչ որոշում կայացնեն:
Panorama.am- Այն, ինչին սևեռուն հետևում է հասարակությունը ու եռուն անհամբերությամբ սպասում է մի մասը՝ այսպես ասած «անցումային արդարադատությունն» է։ Տարիների դաստիարակությունը, որ արդարադատությունը կայացվում է դատարանում՝ ըստ օրենքի, կարծես, երերում է՝ իր հետ բերելով հակասական ու վտանգավոր տրամադրություններ։ Մեկը՝ ըստ «հասկացությունների» հաշվեհարդարն է։ Կամ, ինչպես ասվում է հիմա՝ «քաղաքական»։ Ինչպե՞ս եք գնահատում հասարակության վրա դատական համակարգի հանդեպ վստահության վերջնական փլուզման քաղաքականության վերջնարդյունքը։ Մի՞թե ՀՀ-ում օրենքը այնքան կաղ է, իսկ դատարանները՝ այնքան ոչ արժանահավատ, որ կարիք կա գնալու անհատների ճաշակով «օրենքների» կատարմանը։ Ընդ որում՝ «անցումային արդարադատության» ջատագով է նույնիսկ արդարադատության նախարարը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում ինքնին նոր երևույթ «արդարադատությունը»։
Ռուբեն Սահակյան-Անցումային արդարադատությունը Հայաստանում նոնսենս եմ համարում: Հավատո՞ւմ եք, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք գրոշներով սեփականաշնորհվածը կամ այլևայլ հանցավոր ճանապարհներով հափշտակված գումարները ետ են բերվելու: Ես նման բանի հավատալ չեմ կարող: Միամիտ չեմ: «Ետ բերողներն» ովքեր են: Նոր և հզոր կաշառակերության սկիզբ է դրվելու այդ «արդարադատությամբ»:
Panorama.am- ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքներից մեկը՝ կաշառքը դատարանը հիմնավոր չհամարեց։ Մի առիթով էլ դուք հայտարարել էիք, որ նախկին նախագահին սահմանդրական կարգի տապալման մեղադրանք առաջադրելն իրավական տգիտություն է։ Որո՞նք են այդ հայտարարության հիմնավորումները։
Ռուբեն Սահակյան-Եվ առաջին ատյանի դատարանը և վերաքննիչ դատարանը գտան, որ չկան բավարար հիմքեր ասելու, որ առկա է հիմնավոր կասկած առ այն, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառք է ստացել: Ինչ վերաբերվում է սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքին, ապա գործող քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով մեղադրանքն առաջադրելը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական հետապնդում: Այդ հոդվածը «ծնվել է» 2009 թվականին, հետևաբար 2008 թվականի գործողություններն այդ հոդվածով որակելը միայն ու միայն քաղաքական պատվերի արդյունք է: Եթե անգամ նախաքննական մարմինը կարողանար ապացուցել, որ 2008 թվականին խախտվել են սահմանադրության նորմեր, ապա այդ դեպքում առավելագույնը կարելի կլիներ քննարկել արարքը որպես պաշտոնազանցություն որակելու հարցը, այն էլ, եթե հիմնավորվեր, որ առկա է եղել իշխանազանցություն կատարելու ուղղակի դիտավորություն: Այս գործով, երբ հանրապետության նախագահը, ղեկավարվելով Սահմանադրությամբ և պահպանելով դրա համապատասխան նորմերն ու ընթացակարգերը հայտարարել է արտակարգ դրություն՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մասին խոսք լինել չի կարող:
Քննիչներն ու գլխավոր դատախազը, չգիտես ինչու (ավելի ճիշտ պարզ է, թե ինչու), անտեսում են մեկ կարևոր փաստ՝ արտակարգ դրությունը չէր կարող հայտարարվել, եթե հանրապետության նախագահի մտադրությանը հավանություն չտային երկրի Ազգային ժողովի նախագահն ու վարչապետը, բացի այդ արտակարգ դրությունը կչեղարկվեր, եթե Ազգային ժողովը անմիջապես հավանություն չտար այդ հրամանագրին: Վերլուծելով այս պահի դրությամբ առկա ապացույցները կարելի է ասել, որ Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ կատարել են Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Նիկոլ Փաշինյանը և այլոք, որոնք հրահրեցին ժողովրդին կատարելու գործողություններ, որոնք էլ պարտավոր էր կանխել հանրապետության նախագահը: Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը միջոցներ չձեռնարկեր կանխելու զինված ուժերի ներգրավումը քաղաքական գործընթացներին, եթե չհայտարարվեր արտակարգ դրություն, ապա նրա արարքը կգնահատվեր որպես անգործություն և հենց դրա համար նա ենթակա կլիներ քրեական պատասխանատվության: Եթե շարունակեմ այս վերլուծությունը, դրանով կհիմնավորեմ նաև, թե ինչու է հանրապետության նախագահն օժտված անձեռնմխելիությամբ՝ իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար: Իհարկե, ավելի մասնագիտական կարծիք այս հարցի մասին կարող են տալ սահմանադրագետները, բայց նրանցից շատերը կամ լռում են (շառից փորձանքից հեռու) կամ հաճոյանում ներկա իշխանություններին: Շատ երկարացրեցի պատասխանը՝ բավարարվեմ այսքանով:
Panorama.am- Վճռաբեկ դատարանին Ձեր գործընկերներից Հայկ Ալումյանը մեղադրեց կողմնակալության համար, քանի որ 2 ամիս 20 օր չէր պատասխանել Ձեր խմբի ներկայացրած բողոքին։ Ստացե՞լ եք, ի վերջո, պատասխանը։ Եթե այո, ի՞նչ է պատասխանել։
Ռուբեն Սահակյան-Ստացել ենք և դատարանի որոշումը և պալատի անդամ Սերժիկ Ավետիսյանի հատուկ կարծիքը: Պալատը մերժել է վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը: Իմ կարծիքով, որոշումը ստորագրած դատավորները համոզված են եղել, որ բողոքը ենթակա է բավարարման, դրա համար են այդպես վարվել: Հակառակ պարագայում ստիպված էին լինելու բավարարել մեր բողոքը: Բայց դե դրա համար էլ կամք է պետք …: Հատկապես պալատի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանն է դրանում համոզված եղել, քանի որ ժամանակին նա ՀՀ գլխավոր դատախազության այն վեց դատախազներից մեկն էր, որը 2009 թվականին ստորագրել էր այնպիսի որոշումների տակ, որոնցով հաստատված էր համարվել, որ 2009 թվականին օրենսգրքում լրացված 300.1-րդ հոդվածը նոր հոդված է և դրանում նկարագրված արարքը 2008 թվականին քրեորեն հետապնդելի լինել չեր կարող: Հենց այդ հիմքով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի աջակիցներ՝ Ալեքսանդր Արզումանյանի ու մի խումբ այլ անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար, դադարեցվել էր: Հետևաբար, եթե Ռոբերտ Քոչարյանին նույն ժամանակ մեղսագրված լիներ նույն արարքը, ինչը նշվածներին, ապա միանշանակ նրա նկատմամբ նույնպիսի որոշում կկայացվեր: Հիմա ես Ձեզ հարց տամ, Դուք պատասխանեք՝ ինչո՞ւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատը՝ նախագահությամբ Լիլիթ Թադևոսյանի, քննության չընդունեց մեր վճռաբեկ բողոքը …:
Ինչ վերաբերվում է պալատի անդամ Սերժիկ Ավետիսյանին, ապա նա հատուկ կարծիք է հայտնել, որ մեր բողոքն անհրաժեշտ էր ընդունել վարույթ՝ օրենքով սահմանված կարգով համապատասխան որոշում կայացնելու նպատակով: Փաստորեն՝ մինչ օրս 13 դատավորներից երկուսը կարողացել են դրսևորել քաղաքացիական արիություն՝ պարոնայք Ալեքսանդր Ազարյանն ու Սերժիկ Ավետիսյանը: Շնորհակալություն չեմ ասում նրանց, նրանք իրենց քաղաքացիական պարտքն են կատարում, ինչի համար արժանի են հարգանքի:
Panorama.am-Պաշտպանական խումբն արդեն 5 գանգատ է ուղարկել ՄԻԵԴ։ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար սահմանված ժամկետը մոտենում է ավարտին։ Հասցրե՞լ է պաշտպանական խումբը ծանոթանալ ամբողջությամբ, այս պահին ի՞նչ կարող եք ասել մեղադրանքի հիմնավորվածության մասին։
Ռուբեն Սահակյան-Բնականաբար, ոչ ոք չի հասցրել ամբողջությամբ ծանոթանալ, առավել ևս, որ բացի գործի հատորներից մենք պետք է ծանոթանանք շուրջ մեկ տեռաբայտ ծավալով տեսանյութերի: Սովորաբար բազմահատորանոց գործերի նյութերին ծանոթանալու համար տրամադրվել է՝ մեկ հատորին մեկ աշխատանքային օր: Սակայն, այս գործի 76 հատորներին ծանոթանալու ժամկետը սահմանափակվել է ընդամենը 37 աշխատանքային օր: 37 օրում ծանոթանալը նշանակում է մեկ օրում կարդալ 2 հատոր՝ շուրջ 700-ից ավելի էջ (չասեք, թե թվաբանությունից թույլ եմ): Թող նրանք, ովքեր կարծում են, որ հնարավոր է մեկ օրում ծանոթանալ, շեշտում եմ՝ ծանոթանալ և ոչ թե կարդալ 700-ից ավելի էջ, փորձարարություն անեն և իրենք կարդան ու մեզ ապացուցեն, որ դա հնարավոր է: Եթե կարողանան դա անել, մենք ներողություն կխնդրենք իրենցից, իսկ եթե չկարողանան, ապա թող հրաժարական տան, ոչ թե ուրիշի իրավունքների հաշվին իրենց «աթոռը պահպանեն»:
Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրված արարքի կապակցությամբ այսօր Գլխավոր դատախազի կողմից արված հայտարարությանն, ապա դա մեզ համար նորություն չէր: Մենք դա լսել էինք մասնակցող դատախազների ելույթներն ունկնդրելիս: Մեր բանավեճի համար շատ կարևոր է Վճռաբեկ դատարանի պաշտոնական մոտեցումը: Ընդ որում գլխավոր դատախազի այսօրվա ասածներից նույնպես կարելի է հետևություն անել, որ գործող օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի կիրառման հետ կապված մեր բանավեճի միակ լուծողը կարող է Վճռաբեկ դատարանը լինել:
Այո, կարող է, բայց խուսափում է: Վճռաբեկ դատարանի անդամ Սերժիկ Ավետիսյանն էլ է կողմնակից, որ պալատը վերջապես արձագանքի: Եկեք բոլորս վանկարկենք՝ Վճռաբեկ, Լիլիթ և գործընկերներ, մի խուսափեք, լուծում տվեք խնդրին և մի թաքնվեք ընդհանրական ձևակերպումների ետևում, հարցի լուծումը թողնելով ապագային, այսինքն, երբ կգա Վերաքննիչ դատարանի ըստ էության լուծող դատական ակտի վերանայման ժամանակը, որը յոթ սարերի ետևում է: Վերջապես ամեն օր չի, որ հանրապետության նախագահ են մեղադրում:

Рубен Саакян: Давайте вместе проскандируем – Кассационный суд, Лилит и коллеги, не избегайте, разрешите проблему!
О правосудии переходного периода, заверениях властей в отсутствии звонков судьям и реальности, предъявленном второму президенту Армении Роберту Кочаряну обвинении, завершении предварительного расследования и ходе ознакомления с материалами дела корреспондент Panorama.am побеседовал с адвокатом Рубеном Саакяном.
– Господин Саакян, видите ли Вы изменения в работе судей после смены власти? Заявляют об отсутствии звонков им, о том, что судьи независимы при принятии решений.
– Ничего не изменилось и измениться не может. Кто действовал справедливо в прошлом, продолжает свое справедливое дело, кто же был раболепным душой – рабски и ориентируется, выносит судебные акты таким образом, чтобы угодить «хозяину». И вовсе не обязательно, чтобы «хозяин» приказал, как поступить судье. Так было до сих пор, так продолжается и сейчас. Так будет и «завтра».
Что касается отсутствия звонков. Люди, внимательно изучившие содержание известных прослушек, не могут поверить, что звонков судьям не поступает. После обнародования прослушек 11 сентября 2018 года были возбуждены уголовные дела.
Я понимаю, что выявить, кто осуществил прослушку, сложно, раскрытие этого требует также времени. Возможно также, что это не будет раскрыто. Но выяснить, был ли совершен звонок с телефона судьи или его руководителя на телефон представителя власти или наоборот, и допросить собеседников можно за пару часов, хорошо, за 2 дня. Генеральный прокурор знает это.
Прошло уже семь месяцев, и у нас нет сведений о завершении дела. Возникает вопрос: какие такие следственные действия предпринимаются, что не могут завершить? Максимум, должны допросить 5 человек. Спросите у г-на генерального прокурора, поступают ли звонки судьям или судьи сами звонят, чтобы узнать, какое решение выносить.
– То, за чем пристально следит общество и с большим нетерпением ожидает часть общества, – т.н. «правосудие переходного периода». Воспитание многих лет, согласно которому правосудие совершается в суде, в соответствии с законом, кажется, расшатывается, принося с собой противоречивые и опасные настроения. Среди них – сведение счетов по «понятиям». Или, как говорится сейчас, «политическое». Как вы оцениваете конечный результат политики окончательного разрушения доверия к судебной системе в обществе? Неужели, в РА закон настолько хромает, а суды настолько ненадежны, что есть необходимость идти на исполнение «законов» по вкусу отдельных лиц? Более того, апологетом «правосудия переходного периода» является даже министр юстиции. Как вы оцениваете новое явление «правосудия»?
– Правосудие переходного периода в Армении считаю нонсенсом. Верите ли вы, что приватизированное за гроши в период президентства Левона Тер-Петросяна или похищенные различными преступными путями средства будут возвращены? Я не могу поверить в такое. Я не наивен. Кто такие «возвращающие»? Этим «правосудием» будет положено начало новой и мощной коррупции.
– Одно из обвинений, выдвинутых против второго президента Армении Роберта Кочаряна, – взятку – суд посчитал необоснованным. По одному поводу же вы заявили, что предъявление экс-президенту обвинения в свержении конституционного строя является правовым невежеством. Каковы основания для этого заявления?
– И суд первой инстанции, и Апелляционный суд посчитали, что нет достаточных оснований говорить о наличии обоснованного подозрения в том, что Роберт Кочарян получил взятку.
Что касается обвинения в свержении конституционного строя, то предъявление обвинения по статье 300.1 действующего Уголовного кодекса – не что иное, как политическое преследование. Эта статья «родилась» в 2009 году, соответственно квалификация действий 2008 года по этой статье является только и только результатом политического заказа. Даже если орган предварительного расследования смог бы доказать, что в 2008 году были нарушены нормы конституции, то в таком случае, максимум, можно было бы рассматривать вопрос о квалификации деяния как превышение должностных полномочий – и то в случае обоснования наличия прямого умысла в совершении этого. По этому делу, когда президент республики, руководствуясь Конституцией и соблюдая ее соответствующие нормы и процедуры, объявил режим чрезвычайного положения, речи о свержении конституционного строя быть не может.
Следователи и генеральный прокурор, непонятно почему (точнее, понятно, почему), игнорируют один важный факт: чрезвычайное положение не могло быть объявлено, если бы намерение президента республики не одобрили председатель Национального собрания и премьер-министр, кроме того, это чрезвычайное положение было бы отменено, если бы Национальное Собрание немедленно не утвердило бы этот указ. Анализируя имеющиеся на данный момент доказательства, можно сказать, что попытку свергнуть конституционный строй предприняли Левон Тер-Петросян, Александр Арзуманян, Никол Пашинян и другие, побудившие людей к действиям, которые и был обязан предотвратить президент республики.
Если бы Роберт Кочарян не предпринял бы мер для предотвращения вовлечения вооруженных сил в политические процессы, если бы не было введено чрезвычайное положение, то его поступок расценивался бы как бездействие и именно за это он бы подлежал привлечению к уголовной ответственности. Если я продолжу этот анализ, то обосную этим также то, почему президент республики обладает неприкосновенностью – за исходящие из его статуса действия. Конечно, более профессиональное мнение касательно данного вопроса могут высказать конституционоведы, но многие из них или молчат (во избежание неприятностей), или угождают действующим властям. Я дал слишком длинный ответ, ограничусь этим.
– Ваш коллега Айк Алумян обвинил Кассационный суд в предвзятости, поскольку на протяжении 2 месяцев 20 дней суд не отвечал на представленную Вашей группой жалобу. Получили ли Вы, наконец, ответ? Если да, то, что ответил суд?
– Получили и решение суда, и особое мнение члена Уголовной палаты Сержика Аветисяна. Палата отказала в принятии кассационной жалобы к производству. На мой взгляд, подписавшие данное решение судьи были убеждены, что жалоба подлежит удовлетворению, посему так поступили. В противном случае они были бы вынуждены удовлетворить нашу жалобу. Но для этого нужна воля... Особенно в этом была убеждена председатель Уголовной палаты Кассационного суда Армении Лилит Тадевосян, поскольку в свое время она была одной из тех шести прокуроров Генеральной прокуратуры РА, которая в 2009 году подписалась под такими решениями, по которым считалось утвержденным, что дополненная в 2009 году в Кодексе статья 301.1 является новой и описанное в нем деяние в 2008 году не могло быть уголовно преследуемым. Именно на этом основании в отношении соратников Левона Тер-Петросяна – Александра Арзуманяна и группы других лиц – было прекращено уголовное преследование за свержение конституционного строя. Следовательно, если бы Роберту Кочаряну в то же время было бы инкриминировано то же деяние, что и вышеотмеченным лицам, то однозначно в его отношении было бы принято аналогичное решение. Сейчас я Вам задам вопрос, и Вы ответьте, почему Уголовная палата Кассационного суда РА под председательством Лилит Тадевосян не приняла на рассмотрение нашу кассационную жалобу?..
Что касается представителя Палаты Сержика Аветисяна, то он выразил особое мнение, что нашу жалобу необходимо было принять к производству, с целью вынесения соответствующего решения в установленном законом порядке. Фактически, до сих пор двое из 13 судей сумели продемонстрировать гражданскую смелость – господа Александр Азарян и Сержик Аветисян. Не выражаю им благодарности, они исполняют свой гражданский долг, за что достойны уважения.
– Группа адвокатов уже направила 5 жалоб в ЕСПЧ. Установленный для ознакомления с материалами возбужденного в отношении Роберта Кочаряна уголовного дела срок подходит к концу. Успела ли группа адвокатов полностью ознакомиться с материалами? Что вы можете сказать в данный момент касательно обоснованности обвинения?
– Естественно, никто не успел полностью ознакомиться, тем более, что, кроме томов уголовного дела, мы должны ознакомиться также с видеоматериалами, объемом около 1 терабайта. Как правило, для ознакомления с материалами многотомных дел устанавливается следующий график – один рабочий день на один том. Однако для ознакомления с 76 томами этого дела установлен срок в 37 рабочих дней.
Ознакомление с материалами за 37 рабочих дней означает чтение 2 томов за один день – свыше 700 страниц (и не говорите, что я слаб в арифметике). Пусть те, кто считают, что возможно за один день ознакомиться, подчеркиваю, ознакомиться, а не прочесть свыше 700 страниц, пусть попробуют и сами прочитают, докажут нам, что это возможно. Если они смогут сделать это, мы извинимся перед ними, а, если они не сумеют этого сделать, то пусть подадут в отставку, а не пытаются «сохранить кресло» за счет прав других.
Что касается сделанного накануне Генпрокурором Армении Артуром Давтяном заявления касательно инкриминированного Роберту Кочаряну деяния, то это для нас не новость. Мы это слышали в выступлениях участвующих в судебном заседании прокуроров. Для нашей дискуссии очень важен официальный подход Кассационного суда. Кстати, из заявления Генпрокурора также можно заключить, что единственным, кто может разрешить нашу дискуссию по части применения статьи 300.1 действующего УК, является Кассационный суд.
Да, может, но избегает этого. Представитель Кассационного суда Сержик Аветисян также выступает за то, чтобы Палата, наконец-то, отреагировала. Давайте вместе проскандируем: Кассационный суд, Лилит и коллеги, не избегайте, разрешите проблему и не скрывайтесь за общими формулировками, оставляя решение вопроса на будущее, иными словами, когда придет время пересмотра по сути решающего судебного акта Апелляционного суда, который находится за семью горами. В конце концов, не каждый же день выдвигается обвинение президенту республики.