Ռոբերտ Քոչարյան. Միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի Փաշինյանի ոչ թե ելույթներին, այլ գործողություններին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Ինչո՞ւ է Հայաստանի վարչապետը սպառնալիք օրենքի գերակայությանը» վերնագրով հոդված է հրապարակել Euractiv.com կայքում:
Նա պնդում է, որ անազատության մեջ է գտնվում ապօրինի կերպով, հիշեցնում, որ երկրորդ անգամ կալանավորվեց խորհրդարանական ընտրություններից երկու օր առաջ, հիմա սպասում է դատավարության մեկնարկին։
«Ես բանտում եմ գտնվում անօրինական կերպով, որովհետև ես ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ եմ, ով քննադատում է Նիկոլ Փաշինյանի պոպուլիզմը»,-նշել է Ռոբերտ Քոչարյանն իր հոդվածում։
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով, իրեն առաջադրված մեղադրանքի՝ սահամանադրական կարգի տապալման իմաստն իր, իր փատաբանների ու լայն հանրության համար պարզ չէ։
Քոչարյանը նշում է, որ միջազգային առաջնորդները, դատավորները, իրավապաշտպաններն ու փաստաբանները պետք է ուշադրություն դարձնեն ոչ թե արտասահմանում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին ու ելույթներին, այլ տանը՝ երկրում կատարած գործողություններին։
«Կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդի և Եվրամիության առաջնորդներին կանգնել իմ կողքին ու Հայաստանի իշխանություններից պահանջե, որպեսզի լիարժեք պահպանվեն մարդու իրավունքների միջազգային ստանդարտները, այդ թվում արդար դատավարությունը և խտրականությունից պաշտպանությունը»,-կոչ է արել նախկին նախագահը:

Второй президент Армении Роберт Кочарян: Международное сообщество должно обращать внимание не на слова, а на действия Никола Пашиняна
Статья второго президента Армении Роберта Кочаряна под заголовком «Почему премьер-министр Армении является угрозой верховенству закона?» опубликована на сайте Euractiv.com.
В частности, экс-президент Армении утверждает, что незаконно находится под арестом. Роберт Кочарян напомнил также, что во второй раз был арестован за два дня до парламентских выборов, а сейчас ждет начала судебного производства.
«Незаконно нахожусь в тюрьме, поскольку являюсь оппозиционным политическим деятелем, который критикует популизм Никола Пашиняна», – отметил Роберт Кочарян в статье.
По словам второго президента РА, ему, группе его адвокатов и широкому кругу общественности неясен смысл выдвинутого обвинения – свержение конституционного строя.
Р. Кочарян отметил, что мировые лидеры, судьи, правозащитники и адвокаты должны обратить внимание не на выступления Никола Пашиняна за границей, а на совершенные в стране действия.
«Призываю лидеров Совета Европы и Евросоюза встать на мою сторону и потребовать от властей Армении, чтобы полностью соблюдались международные стандарты прав человека, в том числе – справедливое правосудие и защита от дискриминации», – отмечает в статье второй президент РА.