Դիլիջանցու պղտոր ջուրն ու «Վեոլիա»-ի 10 հազար եվրոյի բարեգործությունը
Դիլիջան քաղաքի բազմաթիվ բնակիչներ սոցիալական ցանցերում իրենց դժգոհությունն են հայտնել խմելու ջրի որակի վերաբերյալ։ Ջրի խնդիրը նոր չէ։
Դեռ տարիներ առաջ Panorama.am-ն անդրադարձել էր դիլիջանցիների դժգոհությանը, սակայն պատկան մարմինների պատասխաններն իրավիճակից ավելի տխուր էին։
«Դիլիջան համայնքի ղեկավարի գրության հիման վրա, Տավուշի մարզպետարանի կողմից գրություն է ուղարկվել սպասարկող «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ին՝ պարզաբանումներ խնդրելով ջրի պղտորության, ջրամատակարարման գրաֆիկի խախտումների և դրանց լուծման տարբերակների վերաբերյալ:
Կառավարությանն առընթեր առողջապահական տեսչական մարմնի կողմից օրենքով սահմանված կարգով նախատեսվել է վարչական վարույթ։ Հրավիրվել է փորձագետ, և ապրիլի 22-25-ն իրականացվելու են ուսումնասիրություններ։
Արդյունքների ամփոփումից հետո Տավուշի մարզպետարանին կտրամադրվի տեղեկատվություն, որի հիման վրա կձեռնարկվեն կոնկրետ գործողություններ»,-հայտնում են Տավուշի մարզպետարանից։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ավելի վաղ ընկերությունից արդարացել էին. ««Վեոլիա Ջուր ՓԲԸ նախկին ջրամատակարար կազմակերպությունից ժառանգել է տեխնիկապես ծայրահեղ վատ վիճակում գտնվող, տեխնոլոգիապես օրվա պահանջներին չհամապատասխանող խմելու ջրի մաքրման կայաններ։ Ընկերությունն արդեն ուսումնասիրել է դրանց ներկայիս վիճակը և ներկայացրել համապատասխան առաջարկներ»։
Փաստորեն երկու տարի անց էլ առաջարկները կյանքի չեն կոչվել, դիլիջանցիների համար մաքուր ջուր ապահովելու համար ընկերությունը քայլեր չի իրականացրել։
Երևի կարդարանան, ներդրումներ կատարելու համար գումար չկա։ Պայմանագրային պարտավորություններից զատ նրանց կարելի է հիշեցնել վերջին բարեգործության մասին, երբ Վեոլիա Ջրի տնօրինությունը 10 հազար եվրո է հատկացնելու Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնմանը:
Ուշագրավ է, որ քիչ առաջ էլ «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ն տարածեց մի հայտարարություն, որտեղ մեղադրում է «Սանիթեք»-ին իր գործը չկատարելու մեջ.
«Եղանակներն անձրևային են, մինչդեռ դիտահորերից հանված աղբը չի հեռացվում
Ամենևին էլ չցանկանալով ավելացնել «Սանիթեքի» իրական կամ կարծեցյալ մեղքերը, չենք կարող չահազանգել հետևյալի մասին...
Այսօր - վաղը - մյուս օրը նորից անձրևելու է: Կնշանակի կուտակված աղբը նորից փակելու է ճաղավանդակները, Վեոլիա ջրի աշխատակիցները անձրևի ժամանակ նորից ճեպով մեկնելու են կուտակումների վայրեր՝ խցանումները բացելու, հանրությունը նորից մեզ է մեղադրելու... Եւ այսպես շարունակ: Է՛, վե՞րջը ...»։

Грязная питьевая вода для жителей города Дилижан и благотворительность ЗАО «Веолия джур» на 10 тыс. евро
18:32 19/04/2019
Многочисленные жители города Дилижан в социальных сетях выразили свое недовольство относительно качества питьевой воды.  Проблема с водой – не нова.
Еще несколько лет назад сайт Panorama.am обращался к жалобам жителей города, но ответы компетентных органов были еще печальнее, чем сама ситуация.
«На основании письменного заявления главы общины Дилижан, администрация Тавушской области направила запрос в обслуживающее ЗАО "Веолия джур" – с просьбой представить разъяснения по поводу загрязненности воды, нарушений в графике водоснабжения, путей решения проблем.
Здравоохранительным инспекторским органом при правительстве в предусмотренном законом порядке предусмотрено административное производство. Был приглашен эксперт, и 22-25 апреля будут проводиться исследования.
После подведения итогов администрации Тавушской области будет предоставлена информация, на основании которой будут предприняты конкретные действия», – сообщают из администрация Тавушской области.
Ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am из компании оправдались:
«От прежней водоснабжающей организации ЗАО "Веолия джур" унаследовала находящиеся в технически крайне плохом состоянии, в технологическом плане не отвечающие современным требованиям станции для очистки питьевой воды. Компания уже изучила их текущее состояние и представила соответствующие предложения».
Фактически, и два года спустя предложения не претворены в жизнь, и компания не предприняла шагов по обеспечению чистой воды для жителей Дилижана.
Наверное, станут оправдываться, мол, нет средств для инвестиций. Помимо своих договорных обязательств, им можно напомнить о последней благотворительной акции – дирекция ЗАО «Веолия джур» выделит 10 000 евро на восстановление собора Парижской Богоматери.
Примечательно, что немногим ранее ЗАО «Веолия джур» распространила заявление, в котором обвиняет компанию «Санитек» в том, что она не выполняет свою работу.
«Погода – дождливая, а мусор из смотровых ям не убирается.
Вовсе не желая увеличивать реальные или предполагаемые грехи "Санитек", мы не можем не сообщать о следующем ...
Сегодня, завтра, на следующий день снова будут дожди. Значит, накопившийся мусор снова заблокирует решетки, а сотрудники ЗАО «Веолия джур» в дождь снова отправятся на места скоплений – для устранения заторов, общество вновь  будет обвинять нас… И так далее. А что в конце?..»