Արմեն Աշոտյան. Եթե չլիներ իշխանափոխություն Հայաստանում, պետական բյուջեն էլ ավելի կավելանար
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ երեկոյան ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած հայտարարություններին։
«Հերթական մաստեր կլասն էր Փաշինյանի կողմից, երկար խոսել և ոչինչ չասել։ Նա կարծեք թե այդ ասուլիսը հրավիրեց բացառպես սեփական ընկալումների շրջանակում փիար անելու համար, ասաց բազմաթիվ հին ու նոր ստեր»,-Փաշինյանի ասուլիսի վերաբերյալ նման կարծիք հայտնեց Աշոտյանը։
Նա նշեց, որ ասուլիսի զգալի մասը նվիրված էր Փաշինյանի խոստումների՝ իբր թե կատարմանը։
«Դնում եմ մի կողմ «100 տոկոս կատարել եմ», «100 տոկոս կատարել եմ» ... ձևակերպումները, որոնք առնվազն կոռեկտ չեն, բայց մի քանի փաստ պարզապես աղաղակող էին։ Եվ այսպես, Փաշինյանն ասում է պետական բյուջեն կարճ ժամանակում 30-40 տոկոսով ավելացնելու խոստումը, իր բառերով եմ ասում, այլևս իրականություն է դառնում, որովհետև 2018 թվականին բյուջեն եկամտային մասով ավելացել է 10 տոկոսով, իսկ 2019-ին կանխատեսում են մինչ 5 տոկոսի ավելացում։ Անգամ եթե այդպես է, սակայն այդ թվերը բավականին վիճելի են և կարող են տնտեսագետները դրա մասին խոսել, բայց պարզագույն մաթեմատիկան ցույց է տալիս, եթե անգամ Փաշինյանը ճիշտ թվեր է ներկայացրել, ապա երկու տարվա կտրվածքով 10+5 %-ը չեն տալիս իր խոստացած 30-40%-ը»,-օրինակներից մեկը ներկայացրեց Աշոտյանը։
Նա նաև հիշեցրեց, որ 2018-ի բյուջեի եկամտային մասը դեռ 2017-ի նախագծի ու կանխատեսումների համաձայն պետք է ավելանային։
«Վստահ եմ իր բացակայության դեպքում, եթե չլիներ իշխանափոխություն Հայաստանում, պետական բյուջեն էլ ավելի կավելանար»,-նշեց ՀՀԿ-ական գործիչը։

Армен Ашотян: Без смены власти в Армении бюджет бы ещё больше увеличился
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян во время онлайн-трансляции на своей странице в соцсети Facebook прокомментировал заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна в ходе пресс-конференции в Facebook.
«Это был очередной мастер-класс от Пашиняна, долго говорить и в итоге ничего не сказать. Он, кажется, созвал эту пресс-конференцию исключительно для пиара собственных представлений, сказал много старой и новой лжи», – отметил А. Ашотян.
Он отметил, что большая часть пресс-конференции была посвящена якобы исполнению обещаний Пашиняна.
«Оставлю в стороне такие фразы, как “Выполнил на 100%”, “Выполнил на 100%”…, который как минимум некорректны, но несколько фактов были просто вопиющие. Итак, Пашинян говорит о своем обещании по увеличению государственного бюджета на 30-40% за короткий срок, говорю его словами, поскольку доходная часть госбюджета на 2018 год выросла на 10%, а в 2019 году ожидается увеличение до 5%. Даже если так, тем не менее, цифры довольно спорные и об этом могут говорить экономисты, но примитивная математика показывает, если даже Пашинян представил верные данные, то в разрезе 2 лет 10+5% не дают обещанные им 30-40%», – пояснил А. Ашотян.
Он напомнил также, что доходная часть бюджета на 2018 год должна были увеличиться ещё по проекту и в соответствии с прогнозами 2017 года.
«Уверен, в случае его отсутствия, если бы не было смены власти в Армении, государственный бюджет ещё больше бы увеличился», – отметил Армен Ашотян.