Նիկոլ Փաշինյան.  Թողեք Սանասարյանի գործով նորմալ քննություն ընթանա
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել  է Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք առաջադրելուն հետևած հայտարարություններին ու մեկնաբանություններին։
Ֆեյսբուքյան իր էջում կառավարության ղեկավարը նշել է.
«Այսօր շաբաթ էր և հնարավորություն ունեցա մի փոքր ծանոթանալ այն քննարկումներին, որ ծավալվում են ՊՎԾ ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի շուրջ։
Եզրակացությունս մեկն է՝ «ախպերական» մտածելակերպը շատ ավելի խորն արմատներ ունի Հայաստանում, քան օլիգարխիան ու կրիմինալը։
Նույնիսկ քաղաքացիական ակտիվիստների ու քաղաքական գործիչների համար «ախպերությունը» մնում է աշխարհընկալման հիմնական բանաձև։ Թքած ճշմարտության և ճշմարտության շահերի վրա, թքած հեղափոխության ու նրա արժեքների վրա։
Դավիթը իմ ընկերն է նույնպես, բայց լավ իմացեք՝ Հայաստանում անձեռնմխելի մարդիկ չկան։ Ընդդիմադիր լինի թե իշխանավոր, հեղափոխական լինի, թե հակահեղափոխական։
Ով սա դեռ չի հասկացել, թող մնա ուրեմն սերժանտական նոստալգիայի անուրջներում։
Եւ ի դեպ, օրենքը կրկնակի խիստ է լինելու բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր կանգնել են ժողովրդի առաջ ու խոսել օրինականությունից ու արդարությունից, բեսպրեդելի ու հովանավորչության անթույլատրելիությունից։
Ու եթե անցել են իրենց գծած գիծը, նրանց մեղադրանքը միայն քրեական օրենսգրքով չի լինելու, նրանց մեղադրանքը լինելու է ժողովրդին դավաճանելու տրամաբանությամբ։
Սա ասում եմ՝ առանց որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու։ Թողեք նորմալ քննություն ընթանա։ Եթե դուք չթողնեք, ես դա կապահովեմ։ Օրենքով ինձ տրված լիազորությունների շրջանակներում»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի համաձայնությամբ քննիչի կողմից 18.04.2019թ. որոշում է կայացվել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին, որն ուղարկվել է ՀՀ վարչապետին:

Н. Пашинян высказался о выдвинутом против главы ГКС обвинении: Давид – мой друг, но в Армении нет неприкосновенных людей
17:41 20/04/2019
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отреагировал на комментарии и заявления, последовавшие за выдвижением обвинения в отношении начальника Государственной контрольной службы (ГКС) Давида Санасаряна.
В частности, на своей официальной странице в соцсети Facebook премьер РА отметил:
«Сегодня суббота и у меня была возможность ознакомиться за теми обсуждениями, которые идут вокруг начальника ГКС Давида Санасаряна.
Вывод один – мышление категориями “братвы” имеет намного более глубокие корни в Армении, чем олигархия и криминал. Даже для гражданских активистов и политических деятелей “братва” остается основной формулой мировосприятия. Им наплевать на истину, революцию и ее ценности.
Давид – также является моим другом, но будьте уверены, в Армении нет неприкосновенных людей. Будь он оппозиционером или властью, революционером или контрреволюционером. Кто этого ещё не понял, пусть остается, значит, в грезах сержантской ностальгии.
Кстати, закон будет вдвойне суров в отношении всех тех, кто встает  перед народом  и говорит о законе и справедливости, о неприемлемости покровительства и беспредела.
И если они перешли черту, обвинение  им будет не только по уголовному  кодексу, обвинение им будет предъявлено по логике  измены  своему народу. Говорю это без нарушения презумпции невиновности кого-либо. Дайте  следствию  идти  в  нормальном русле. Если вы не позволите, то я  обеспечу  это. В рамках данных мне  полномочий.
Напомним, что 18 апреля начальнику Государственной контрольной службы (ГКС) Давиду Санасаряну было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 308 УК РА.