Հայաստանում 2018 թ-ին հաշվառված մուրացիկ և թափառաշրջիկ երեխաների թիվն ավելացել է
Հայաստանում ավելացել է մուրացիկ և թափառաշրջիկ անչափահասների թիվը: Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական ծառայությունից, 2018թ. տարեվերջի դրությամբ ՀՀ ոստիկանության կողմից հաշվառվել է 4 մուրացիկ և թափառաշրջիկ անչափահաս, իսկ 2017 թ-ին հաշվառվել է 2 անչափահաս:
Երեխաներից 2-ը հայտնաբերվել են Երևանում, մեկական երեխա էլ Լոռու և Կոտայքի մարզերում: Թափառաշրջիկ և մուրացիկ երեխաներից 3-ը 14-15 տարեկան է, 1-ը՝ 16-18 տարեկան:
Նշենք, որ նախորդ տարիների համեմատ մուրացիկ և թափառաշրջիկ երեխաների թիվը նվազել է: Վիճակագրության համաձայն՝ 2010 թ-ին Հայաստանում հաշվառվել է 20 թափառաշրջիկ-մուրացիկ երեխա, 2011-ին` 15, 2012-ին՝ 16, 2013-ին՝ 13, 2014-ին՝ 7, 2015-ին՝ 8, 2016-ին` 13 թափառաշրջիկ-մուրացիկ երեխա:

Number of beggar and street children up in Armenia
4 beggar and homeless children were registered in Armenian as of the end of 2018, up by 2 from the previous year’s numbers, according to the report of the Armenian Police.
The figures released by the National Statistical Service (NSS) of Armenia show that the three street children are 14-15 years old and the forth is 16-18 years old. Two of them are registered in capital Yerevan, while the other two are found to be residents of Kotayk  and Lori regions.
The number of child beggars and street children has sharply declined to compare with the findings of previous years, when 13 such children were registered in Armenia in 2016 and 8 children – in 2015.