Սերգեյ Բագրատյանն առաջարկում է փակել թրաֆիքինգի օջախներ հանդիսացող մերսման սրահները
Ազգային ժողովում քննարկվում է Կառավարության ներկայացրած «Մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման և աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանը ներկայացնելով նախագիծը՝ նշեց, որ նախագիծը նպատակաուղղված է նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների և հանձնարարականների կատարմանը, մասնավորապես, ոլորտում երեխայի իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների բարելավմանը, և գործող համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը:
Նախագծով առաջարկված փոփոխություններն ու լրացումներն առնչվում են մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի բնագավառում նոր մեխանիզմների ներդրման, պետական և տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև հարաբերությունների կարգավորման, առկա կառուցակարգերի ամրապնդման հարցերին:
«Փոփոխությունները ոչ միայն կնպաստեն մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի բնագավառում օրենսդրության կատարելագործմանը, այլև կբարձրացնեն հարակից ոլորտների օրենսդրության և օրենքների կիրառման արդյունավետությունը, կսահմանեն համագործակցության հստակ շրջանակ՝ զոհերի, այդ թվում երեխա զոհերի հայտնաբերման, նույնացման, աջակցության և պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներն  արագ և արդյունավետ կազմակերպելու համար»,- նշեց Գեմաֆին Գասպարյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը խնդրեց ավելի հստակ ներկայացնել, թե այս փոփոխությունն ի՞նչ է տալու:
Փոխնախարարը  բերելով օրինակներ, նշեց, որ նախորդ տարի 8 անձի դրամական փոխհատուցում տրամադրելու վերաբերյալ երկու միջնորդություն է ստացվել, բայց երկուսը եղել են անչափահաս, նրանց չեն կարողացել  փոխհատուցում տալ մինչև 18 տարեկան չդառնան:  Հիմա, ըստ փոխնախարարի,  փորձում են այդ բացը լրացնել, իսկ հաջորդ փոփոխությունը հատուկ կատեգորիայի երեխաների ուղղորդման մեխանիզմ ներդնելն է:
Արման Աբովյանն էլ ասաց, որ երեխաների թրաֆիքինգի համար պատիժն ու տույժերը պետք է ավելի խստացվեն՝ հազարապատկվեն:
«Իմ կարծիքով՝  շատ մեղմ է հայկական քրեական և վարչական օրենսդրությունն այս հարցում: Ինչքան հնարավոր է պետք է խստացվի»,- ասաց պատգամավորը
Նա նշեց, որ իրենց խմբակցությունն այս ուղղությամբ կաշխատի:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն էլ  ուշադրություն հրավիրեց հանրապետությունում և հատկապես՝ Երևանում գործող մերսման սրահներին, որոնց գործունեությունը ուսումնասիրման կարիք ունի:
Մասնավորապես, նա անդրադարձավ սեռական շահագործմանն ու անկանոն աշխատանքային գրաֆիկին.«Մենք կարող ենք այս մերսման սրահները հիմնականում բնորոշել որպես թրաֆիքինգի օջախներ: Առաջարկում եմ, որ Ձեր կառույցն ուսումնասիրի այս երևույթը և հնարավորինս արագ փակել Երևանում գործող թրաֆիքինգի այդ կենտրոնները»:
Հարցին ի պատասխան՝ փոխնախարարը նշեց, որ թրաֆիքինգի զոհերի հետ կապված աջակցության գործընթացն իրականացնում է իրենց նախարարությունը, իսկ պաշտպանության գործընթացը՝ Ոստիկանությունը։
«2018 թ-ին 9 քրգործ է հարուցվել, որից 2-ը կարճվել է, 1-ը՝ վերաորակավորվել: Այդ 6 քրգործերից միայն 1-ն է սեռական շահագործման հիմքով եղել»,- նշեց Գեմաֆին Գասպարյանը:

«Это очаги траффикинга»: депутат парламента Армении предложил закрыть действующие в Ереване массажные салоны
13:19 22/04/2019
В Национальном Собрании Армении обсуждается законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об идентификации и поддержке лиц, подвергшихся траффикингу и эксплуатации”».
Заместитель министра труда и социальных вопросов Гемафин Гаспарян отметил, что проект нацелен также на исполнение взятых правительством Армении международных обязательств и поручений, в частности, улучшения механизмов защиты прав детей в данной сфере, и повышение эффективности действующей системы.
Предлагаемые по проекту изменения и дополнения касаются внедрения новых механизмов в сфере борьбы против траффикинга и эксплуатации людей, урегулирования отношений между органами местного самоуправления с государственными и территориальными органами управления в вопросе укрепления существующих механизмов.
«Изменения не только поспособствуют усовершенствованию законодательства в сфере борьбы с траффикингом и эксплуатацией людей, но также повысят эффективность применения законодательства и законов смежных сфер, установят четкие рамки для сотрудничества с целью организации эффективных и быстрых мер, нацеленных на выявление, идентификацию, поддержку и защиту жертв, в том числе детей», – отметил Г. Гаспарян.
В свою очередь депутат от фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян попросил подробнее представить предлагаемые изменения.
Замминистра в ответ на это отметил, что в 2018 году было получено два ходатайства касательно предоставления денежных компенсаций 8 лицам, двое из которых были несовершеннолетними, им не смогли предоставить компенсацию до достижения 18-летнего возраста. Сейчас, по словам замминистра, делается попытка исправить данное упущение. В качестве следующего шага замминистра назвал внедрение механизма направления детей особой категории.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян обратил внимание на действующие в Армении, особенно в Ереване, массажные салоны, подчеркнув, что их деятельность нуждается в проверке.
В частности, депутат, обратившись к теме сексуальной эксплуатации и ненормированного рабочего графика, отметил: «Можем охарактеризовать эти массажные салоны в качестве очагов траффикинга. Предлагаю, чтобы Ваша структура исследовала это явление, и в максимально кратчайшие сроки закрыть действующие в Ереване эти центры траффикинга».
В ответ на это замминистра отметил, что процесс поддержки жертв траффикинга осуществляет министерство, а процесс защиты – Полиция РА.
«В 2018 году было возбуждено 9 уголовных дел, 2 из которых – приостановлены, одно переквалифицировано и только одно затрагивало вопрос сексуальной эксплуатации», – отметил замминистра Г. Гаспарян.