«Բացառված է որևէ մեկի նկատմամբ «գործ կարվի», ընդհանրապես մոռացեք այդ արտահայտությունը, չկա այդպիսի բան»,- այս մասին այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն՝ արձագանքելով Պետական վերահսկողական ծառայության պետ (պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցված է), մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող Դավիթ Սանասարյանի քրգործին:
Հարցին, թե արդյոք գործը կփոխանցվի Հատուկ քննչական ծառայությանը, դատախազն ասաց, որ քննչական մարմինների փոփոխության համար, այսպես կոչված, բացարկի ինստիտուտի գոյության համար պետք է հիմքեր ունենան. «Երբ կլինեն այդպիսի հիմքեր, ուրեմն դա կիրացվի, չեն լինի այդպիսի հիմքեր, ուրեմն դա չի իրացվի։ Հիմքեր դեռ չկան»։
Անդրադառնալով ԴԱՀԿ նախկին ղեկավար Միհրան Պողոսյանի արտահանձման գործընթացին՝ Արթուր Դավթյանն ասաց, որ այս պահին արտահանձնման հետ կապված խնդիրներ չկան. «Բնականոն ընթացքի մեջ է, մեր և ՌԴ-ի դատախազության համագործակցության արդյունքում 40 օրով նա կալանավորվել է»:

Генпрокурор Армении Артур Давтян: Исключено, чтобы против кого-то «шили дело»
«Исключено, чтобы против кого-то "шили дело", вообще забудьте это выражение, нет ничего подобного», – заявил в беседе с журналистами генеральный прокурор Армении Артур Давтян в мемориальном комплексе «Цицернакаберд», коснувшись расследования по делу в отношении главы Государственной контрольной службы РА (занятие должности временно прекращено) Давида Санасаряна.
На вопрос, будет ли дело передано Специальной следственной службе, генпрокурор сказал, что для смены следственных органов необходимы основания.  «Когда будут такие основания, это будет сделано. Не будет оснований – этого не произойдет. Пока оснований нет», – сказал он.
Коснувшись процесса экстрадиции бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Миграна Погосяна, Давтян сказал, что на данный момент связанных с экстрадицией проблем нет. «Процесс в естественном русле, в результате сотрудничества прокуратур Армении и России Мигран Погосян арестован на 40 дней».