ԵԽ-ն ու ԵՄ-ն 2,3 մլն եվրո կհատկացնեն՝ «Համագործակցություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի համար
Այսօր Եվրոպայի խորհրդի ու Եվրամիության անդամները ներկայացրեցին «Համագործակցություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը, որն իրականացվելու է 2019-2021թթ.-ներին Արևելյան գործընկերության երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում՝ առանձին հատուկ ծրագրերով։
Հայաստանում իրականացվող երկու ծրագրերն ուղղված կլինեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաև արդարադատության բարեփոխումներին: Ծրագրերը ֆինանսավորվելու են Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից և կիրականացվեն Եվրոպայի խորհրդի կողմից: Այս նախագծերի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2,3 մլն եվրո:
Բացի այս առանձնացված ծրագրերից, Հայաստանը կմասնակցի նաև Արևելյան գործընկերության 4 տարածաշրջանային նախաձեռնություններին:
Ծրագրի ներկայացումն իրականացրեցին Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների քաղաքականության և համագործակցության վարչության ղեկավար Միխայիլ Լոբովը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան,  Հայաստանում Եվրոպական միության Պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնսալո Սեռանո Դե Լա Ռոզան, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը։
Ինչպես Panorama․am-ին ասաց, որ Վիգեն Քոչարյանը, առաջին փուլը սկսվել էր տարիներ առաջ, որի շրջանակներում արդյունավետ համագործակցություն է տեղի ունեցել Եվրոպական գործընկերների հետ։
«Ունեցել ենք մի շարք ձեռքբերումներ, թերևս պարզ է, որ  մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, արդարադատության ոլորտում դեռևս շատ մեծ աշխատանքներ կա կատարելու։ Այս ծրագրի երկրորդ փուլը հենց նախատեսում է ԵՄ-ի, ԵԽ-ի հետ մեր համագործակցության էլ ավելի խորացումը՝ մեր առջև կանգնած խնդիրների արդյունավետ լուծման համար։ Խոսքը վերաբերում  է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մասնավորապես քրեակատարողական հիմնարկների իրավիճակի բարելավմանը, դատաիրավական բարեփումներ, մի ոլորտ, որտեղ մենք շատ անելիքներ ունենք և ներկայումս աշխատում ենք բովանդակային ու համակարգված մի ծրագրի մշակման վրա։ Կարևոր ոլորտ է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այստեղ բավական կարևոր ինստիտուցիոնալ բարեփոպումներ պետք է լինեն։ Այս բոլորի ընթացքում նաև տեղին կլինի մեր մեր եվրոպական գործընկերների աջակցությունը, որը հիմնականում կրելու է փորձագիտական բնույթ»,-ասաց Վիգեն Քոչարյանը։

EU and Council of Europe to allocate €2,3 million for Partnership for Good Governance programme
The representatives of the European Union and the Council of Europe presented today the launch of the second phase of Partnership for Good Governance programme which will be implemented in 2019-2021 in Eastern Partnership (EaP) countries, including Armenia.
The two projects as part of the programme will be aimed at fighting against corruption, fostering good governance against money-laundering as well as  strengthening the independence and efficiency of justice. The total budget of the programme is € 2,3 million funded by the European Union  and the Council of Europe.
The programme was presented by the Head of Directorate General Human Rights and Rule of Law at Council of Europe Mikhail Lobov, Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Voutova, Gonzalo Serrano De La Rosa, Head of Co-operation Section at the European Union Delegation in Armenia, Deputy Minister of Justice Vigen Kocharyan, and Head of Europe Department at the ministry of foreign affairs Tigran Samvelyan.
As Deputy Minister Kocharyan told Panorama.am, the programme focuses on implementing domestic reforms to bring them closer to the standards of the Council of Europe (CoE) and the European Union in the fields of human rights, democracy and the rule of law.
The projects in Armenia will specifically focus on strengthening the efficiency of justice and promoting penitentiary reforms. As to the fight against corruption the assistance is aimed at establishing institutional frameworks with the consultative support from partners.