ԵԽ-ն ու ԵՄ-ն 2,3 մլն եվրո կհատկացնեն՝ «Համագործակցություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի համար
Այսօր Եվրոպայի խորհրդի ու Եվրամիության անդամները ներկայացրեցին «Համագործակցություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը, որն իրականացվելու է 2019-2021թթ.-ներին Արևելյան գործընկերության երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում՝ առանձին հատուկ ծրագրերով։
Հայաստանում իրականացվող երկու ծրագրերն ուղղված կլինեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաև արդարադատության բարեփոխումներին: Ծրագրերը ֆինանսավորվելու են Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից և կիրականացվեն Եվրոպայի խորհրդի կողմից: Այս նախագծերի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2,3 մլն եվրո:
Բացի այս առանձնացված ծրագրերից, Հայաստանը կմասնակցի նաև Արևելյան գործընկերության 4 տարածաշրջանային նախաձեռնություններին:
Ծրագրի ներկայացումն իրականացրեցին Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների քաղաքականության և համագործակցության վարչության ղեկավար Միխայիլ Լոբովը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան,  Հայաստանում Եվրոպական միության Պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնսալո Սեռանո Դե Լա Ռոզան, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը։
Ինչպես Panorama․am-ին ասաց, որ Վիգեն Քոչարյանը, առաջին փուլը սկսվել էր տարիներ առաջ, որի շրջանակներում արդյունավետ համագործակցություն է տեղի ունեցել Եվրոպական գործընկերների հետ։
«Ունեցել ենք մի շարք ձեռքբերումներ, թերևս պարզ է, որ  մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, արդարադատության ոլորտում դեռևս շատ մեծ աշխատանքներ կա կատարելու։ Այս ծրագրի երկրորդ փուլը հենց նախատեսում է ԵՄ-ի, ԵԽ-ի հետ մեր համագործակցության էլ ավելի խորացումը՝ մեր առջև կանգնած խնդիրների արդյունավետ լուծման համար։ Խոսքը վերաբերում  է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մասնավորապես քրեակատարողական հիմնարկների իրավիճակի բարելավմանը, դատաիրավական բարեփումներ, մի ոլորտ, որտեղ մենք շատ անելիքներ ունենք և ներկայումս աշխատում ենք բովանդակային ու համակարգված մի ծրագրի մշակման վրա։ Կարևոր ոլորտ է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այստեղ բավական կարևոր ինստիտուցիոնալ բարեփոպումներ պետք է լինեն։ Այս բոլորի ընթացքում նաև տեղին կլինի մեր մեր եվրոպական գործընկերների աջակցությունը, որը հիմնականում կրելու է փորձագիտական բնույթ»,-ասաց Վիգեն Քոչարյանը։

Евросоюз и Совет Европы выделят €2,3 на программу «Сотрудничество во имя хорошего управления»
Сегодня представители Совета Европы и Евросоюза сообщили о старте второго этапа программы «Сотрудничество во имя хорошего управления», которая будет реализована в 2019-2021 гг. в странах Восточного партнерства, в том числе также в Армении – по специальным отдельным программам.
Осуществляемые в Армении две программы будут нацелены на борьбу с коррупцией и укрепление институциональных возможностей по предотвращению коррупции, а также на реформы в сфере правосудия. Программы будут финансироваться Евросоюзом и Советом Европы, и будут осуществлены Советом Европы. Общий бюджет этих проектов составляет 2,3 млн евро.
Кроме этих программ, Армения примет участие также в 4 региональных инициативах в рамках Восточного партнерства.
Отметим, что программу представили руководитель Департамента политики и сотрудничества в области прав человека Совета Европы Михаил Лобов, руководитель офиса Совета Европы в Армении Наталья Вутова, руководитель отдела по сотрудничеству Делегации ЕС в Армении Гонсало Серано де Ла Роса, заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян, начальник департамента Европы МИД Армении Тигран Самвелян.
Как в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил Виген Кочарян, первый этап стартовал годы назад, в рамках которого состоялось эффективное сотрудничество с европейскими партнерами.
«Зафиксирован ряд достижений, хоть и очевидно, что в сфере защиты прав человека, в сфере правосудия предстоит ещё осуществить много работ. Второй этап данной программы предусматривает ещё большее углубление сотрудничества с Евросоюзом и Советом Европы с целью эффективного решения поставленных перед нами задач. Речь идет о защите прав человека, в частности, улучшении ситуации с уголовно-исполнительными учреждениями, реформах в судебно-правовой сфере, в сфере, где предстоит ещё много работ и в данный момент мы работаем над разработкой содержательной и системной программы. Важной сферой является также борьба с коррупцией. Здесь должны быть осуществлены важные институциональные реформы. В процессе осуществления всех этих реформ к месту будет поддержка наших европейских партнеров, которая будет носить, в основном, больше экспертный характер», – отметил Виген Кочарян.