«Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի». ՄԻԵԴ-ը Կոնվենցիայի խախտումներ է արձանագրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի վճիռը, որում ՄԻԵԴ-ը միաձայն արձանագրել է, որ եղել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հոդված 11-ի (հավաքների ազատություն), հոդված 13-ի  (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) խախտումներ։
Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ազատության և անվտանգության իրավունք) և 4-րդ Արձանագրության 2-րդ հոդվածի հիմքով բողոքները (շարժման ազատություն) մերժվել է։
Նշվում է, որ գործը վերաբերում է 1991-ից 1998թթ․-ներին Հայաստանի նախկին նախագահի բողոքին՝ 2008թ․-ի ցույցերի ցրումից հետո հավաքների իր ազատության միջամտությանը, պաշտպանության արդյունավետ միջոցի պակասին և տնային կալանքի տակ նրան դնելուն։
ՄԻԵԴ-ը մասնավորապես գտել է, որ ՀՀ կառավարությունը, պահանջելով ներքին միջոցների սպառում, չի ապահովել ներքին իրավական համակարգում իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքը։ Այն նաև գտել է, որ հավաքի ցրումը հիմնավորված չի եղել։
Տեր-Պետրոսյանի  «տնային կալանքի» հետ կապված նշվում է, որ դատարանը չի կարող եզրակացություն անել՝ Տեր-Պետրոսյանը զրկվել է իր ազատությունից կամ ունեցել է  ազատ տեղաշարժի իր ազատությունը։
Կոնվենցիայի 41-րդ հոդվածով նախատեսված արդարացի փոխհատուցում չի տրվել, քանի որ դիմումատուն չի կարողացել ամբողջությամբ ներկայացնել արդարացի բավարարման պահանջ։

«Левон Тер-Петросян против Армении»: ЕСПЧ зафиксировал нарушения Конвенции по правам человека
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня вынес вердикт по делу Левона Тер-Петросяна против Армении, в котором ЕСПЧ единогласно постановил, что зафиксированы нарушения ст. 11 (Свобода собраний и объединений) и ст. 13 (Право на эффективное средство правовой защиты) Европейской конвенции по правам человека.
Жалобы на основании п. 1 ст. 5 Европейской конвенции по правам человека (Право на свободу и безопасность), а также ст. 2 Протокола №4 (Свобода передвижения) были отклонены.
Отмечается, что дело касается жалобы экс-президента Армении в годы его президентства (с 1991 по 1998 гг.) – вмешательства в его свободу после разгона митингов в 2008 году, недостатка эффективных средств защиты и его содержания под домашним арестом.
ЕСПЧ, в частности, счел, что правительство РА, требуя расхода внутренних средств, не обеспечило во внутренней правовой системе право на эффективное средство правовой защиты. Суд также счел, что разгон митинга не был обоснованным.
В связи с «домашним арестом» Левона Тер-Петросяна отмечается, что суд не может сделать заключение, был ли лишён Левон Тер-Петросян свободы или у него была свобода на передвижение.
Предусмотренной по ст. 41 Конвенции по правам человека компенсации не предоставлено, поскольку заявитель не сумел полностью представить требование по справедливому удовлетворению.