«Ամբերդ  ամրոց» արգելոցի մոտ շինարարություն է
Արդեն մի քանի օր է տարբեր քաղաքացիներ ահազանգում են, որ «Ամբերդ ամրոց» արգելոցի տարածքում իրականացվում են աշխատանքներ՝ ծանր տեխնիկայի գործադրմամբ։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանման ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանն արձագանքել էր, որ նշված աշխատանքներն իրականացվում են արգելոց-թանգարանից մոտ 100-150 մետր հեռավորության վրա՝ սեփականատիրոջ տարածքում, առկա են նաև համապատասխան թույլատրող փաստաթղթեր։
Այսօր Ամբերդ է այցելել լրագրող Նարինե Կիրակոսյանը, որը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ, տեսանյութ է հրապարակել, թե ինչ է կատարվում Ամբերդի տարածքում։ Panorama.am-ը նրանից տեղեկացավ, որ  այժմ այնտեղ է մշակույթի փոխնախարար Տիգրան Գալստյանը, ով ասել է, որ աշխատանքները կասեցվում են, մինչև հնագետները կուսումնասիրեն տարածքը։
Ն. Կիրակոսյանը նաև հայտնեց, որ ահազանգողները դիմել են Ազգային ժողով, քանի որ կասկածելի է, թե ինչպես է փոխվել հողի կատեգորիան՝ արոտավայրից դարձել է սեփականություն։ Արգելոցային տարածքը 2013 թվականին  փոքրացել է, պետք է պարզվի, թե ինչու է սեղմվել։
«Հետաքրքիրն այն է, որ բուֆերային գոտին չի պահպանվել։  Մշակութային արգելոցները, բացի պահպանվող գոտուց, ունենում են նաև մի քանի մետր բուֆերային գոտի»,- ասաց նա։
Ն. Կիրակոսյանի խոսքով, իրենք տեղում գտել են կավի, ոսկորի մնացորդները, հնագետն ասել է, որ միջնադարյանի շրջանի է, մինչդեռ սեփականատերը պնդել է, որ այդ տարածքում որևէ հնագիտական շերտ չկա։
Լուսանկարները՝ Ն. Կիրակոսյանի ֆեյսբուքյան էջից։
Ամբերդ  ամրոց-բերդաքաղաքի հիմնադրման ստույգ ժամանակաշրջանը հայտնի չէ: Որոշ գիտնականներ այն վերագրում են կիկլոպյան, ոմանք էլ` ուրարատական և վաղմիջնադարյան ժամանակաշրջաններին: Պեղումների և պատմահնագիտական ուսումնասիրությունների հիման վրա Ամբերդ ամրոցը թվագրվում է X-XIII դդ.:
Ըստ պատմական աղբյուրների Ամբերդի շինարարությունը սկսվել է VII-րդ դ. Կամսարական իշխանների կողմից:  X դ. պատկանել է Պահլավունի իշխաններին և եղել Բագրատունյաց  թագավորության  կարևոր ռազմապաշտպանական  հենակետերից և  իր բնական դիրքով ու պաշտպանական կառուցվածքներով  անառիկ ամրոցի համբավ է ունեցել: Նրան էր վերապահված Անի քաղաքի պաշտպանողական օղակի պատասխանատու դերերից մեկը:
X-XIII դդ. ամրոց բերդաքաղաքը ընդգրկում էր մի շարք պատմաճարտարապետական հուշարձաններ` ամրոցապարիսպներ, Արքաշեն ձորի և Ամբերդաձորի դարպասները, դղյակ, ջրամբարներ, բաղնիք, գաղտնուղիներ, մատուռ, բնակելի շինություններ և Կաթողիկե եկեղեցին: Ներկայումս բերդաքաղաքից պահպանվել են դղյակի (X-XIII դդ.), պարսպապատերի ավերակները, բաղնիքի (X-XI դդ.), այլևայլ շինությունների մնացորդներ և Կաթողիկե եկեղեցին (Վահրամաշեն) (1026 թ.):

У города-крепости Амберд в Армении проводится строительство
Уже несколько дней разные граждане бьют тревогу, что в заповеднике «Крепость Амберд» в Армении ведутся работы с использованием тяжелой техники.
Директор ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян в ответ заявил, что эти работы выполняются на расстоянии около 100-150 метров от музея-заповедника, на территории владельца, имеются также соответствующие документы с разрешением.
Сегодня Амберд посетила журналист Нарине Киракосян, которая на своей странице в Facebook разместила фотографии, видео о том, что происходит в Амберде. Panorama.am узнал от нее, что сейчас там находится заместитель министра культуры Тигран Галстян, который сказал, что работы приостанавливаются, пока археологи не изучат эту территорию.
Н. Киракосян также сообщила, что обеспокоенные граждане  обратились в Национальное Собрание, так как сомнительно, как изменилась категория земли, которая из пастбища стала собственностью. Площадь заповедника уменьшилась в 2013 году, должно быть выяснено, почему это произошло.
«Интересно то, что буферная зона не сохранилась. Культурные заповедники, помимо охраняемой зоны, также имеют несколько метров буферной зоны», – сказала она.
По словам Н.Киракосян, на месте они обнаружили остатки глины и костей, археолог сказал, что они относятся к средневековью, в то время как владелец утверждал, что в этом районе нет археологического слоя.
Фото – со страницы Н.Киракосян
Город-крепость Амберд находится  в Арагацотнской области Армении, в 7 км северо-западнее села Бюракан, на южном склоне горы Арагац, на треугольном плато в месте слияния рек Аркашен и Амберд. Точное время основания Амберда неизвестно. Одни ученые считают крепость циклопической, другие же датируют урартским  или средневековым  периодами. На основании результатов раскопок и историко-археологических изысканий крепость Амберд датируется X-XIII вв. Согласно историческим источникам, строительство Амберда началось в VII в. князьями Камсараканами. В X в. крепость принадлежала князьям Пахлавуни и была одним из важных опорных пунктов царства Багратидов и, благодаря своему природному местоположению и защитным сооружениям, славилась неприступностью. Ей принадлежала одна из ответственных ролей в фортификационном кольце города Ани.
В X-XIII вв. город–крепость Амберд включал в себя ряд архитектурных сооружений: дворец, Кафедральную церковь, часовню, жилые строения, водохранилища, баню, крепостные стены, ворота в ущельях рек Аркашен и Амберд, тайные ходы. На сегодняшний день сохранились дворец (X-XIII вв.), Кафедральная церковь (Ваграмашен, 1026 г.),  развалины оградительных стен, бани / X-XI вв./ и остатки различных строений.