Արցախի խոշոր հարկատուները
ԱՀ ֆինանսների նախարարությունը «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքի 30.1-ին հոդվածի համաձայն՝ հրապարակել է առաջին 300 խոշոր հարկ վճարողների (առևտրային կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի) ու նրանց կողմից ֆինանսական տարվա սկզբից վճարված հարկերի մեծությունների ցանկը:
ԱՀ ֆինանսների նախարարության փոխանցմամբ՝ հանրապետության 300 խոշոր հարկատուները այս տարվա հունվար-մարտ ամիսներին պետական բյուջե են վճարել 9 միլիարդ 253.8 մլն դրամի հարկեր, տուրքեր և պարտադիր այլ վճարներ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 9 միլիարդ 36.3 մլն դրամի դիմաց կամ 217.5 մլն դրամով ավելի։
«Արցախպրես»-ը գրում է, որ  հրապարակված ցանկում ինչպես նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում, այնպես էլ այս տարի առաջատարը «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն է:
Ընկերության կողմից ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներով պետական բյուջե է վճարվել շուրջ 3 միլիարդ 887.7 մլն դրամի հարկեր, տուրքեր և պարտադիր այլ վճարներ:
Երկրորդ և երրորդ տեղերում «Ղարաբաղ Տելեկոմ» և «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ներն են` համապատասխանաբար 747.6 և 494.2 մլն դրամ պետական բյուջե վճարած գումարով:

Названы крупные налогоплательщики Арцаха
Министерство финансов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в соответствии со ст.30.1 закона НКР «О налогах», обнародовало перечень 300 крупных налогоплательщиков (коммерческих организаций и частных предпринимателей) и размеры уплаченных ими налогов с начала финансового года.
Как передает пресс-служба Минфина Арцаха, 300 крупных налогоплательщиков республики в январе-марте 2019 года выплатили в госбюджет налоги, пошлины и другие обязательные платежи на сумму в 9 млрд 253.8 млн драмов, что больше показателя за аналогичный период минувшего года на 217.5 млн драмов.
Как пишет «Арцахпресс», в списке на первом месте, как и в первом квартале минувшего года, находится компания «Бейз металс».
С начала года компания уплатила в госбюджет налогов, пошлин и других обязательных платежей на сумму около 3 млрд 887.7 млн драмов.
Вторую и третью позиции по уровню налоговых выплат занимают компании «Карабах Телеком» и «Арцахэнерго»,  поступления от  которых составили 747.6 и 494.2 млн. драмов соответственно.