Արտակ Զեյնալյանը ձեռնպահ մնաց գնահատական տալուց՝ ՀՀ-ում քաղաքական բանտարկյալներ կան, թե ոչ
«Այս պահի դրությամբ ես ձեռնպահ կմնամ գնահատական տալուց՝ Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալներ կան, թե ոչ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը։
Նա նշեց, որ անօրինական անազատության մեջ տնվող անձիք ՀՀ-ում չկան։ Նրա խոսքով, եթե կան բավարար, նվազագույն հիմքեր անազատության մեջ պահելու, ապա անձիք գտնվում են անազատության մեջ, եթե կան կալանքից ազատ արձակելու հիմքեր, ապա ընտրվում է խափանման այլ միջոցներ կամ կալանքը փոխարիվում է գրավով. «Այս իրավիճակն ակնհայտորեն տարբերվում է նախկին ռեժիմի եղած իրավիճակից։ Շատ ավելի շատ անձ է գտնվում ազատության մեջ, ընտրված է նրա նկատմամբ ազատությունից զրվելուց տարբերվող խափանման միջոց, քան նախկին իշխանության ժամանակ»։
«Արդարադատության նախարարները կամ նախկին իշխանությունները մշտապես հայտարարել են, որ քաղաքական բանտարկյալներ չկան։ Քաղաքական բանտարկյալ լինել-չլինելու հարցը որոշվում է սուբյեկտիվորեն, որոշում է հասարակությունը, հասարակական կազմակերպությունները։ Գնահատեք ինքներդ, հասարակությունը թող գնահատի՝ այսօր կա՞ն քաղաքական բանտարկյալներ, թե՞ ոչ։ Դա սուբյեկտիվ է, դրա համար եմ ձեռնպահ մնում դրան քաղաքական գնահատական տալուց այնպես, ինչպես նախկին իշխանություններն էին ասում, որ քաղաքական բանտարկյալներ չկան։ Ես կդիտվեմ որպես կողմնալ՝ այս պատասախանը հնչեցնելով»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը։

«Есть ли в Армении политзаключенные?» Артак Зейналян воздержался от ответа
«В данный момент воздержусь от оценок касательно того, есть ли в Армении политические заключенные или нет», – заявил в беседе с журналистами министр юстиции Армении Артак Зейналян.
Он отметил, что в Армении нет лиц, незаконно находящихся под арестом. По его словам, если налицо достаточно минимальных оснований для содержания под стражей, то лица содержатся под стражей, если налицо основания для освобождения, то избираются другие меры пресечения или арест заменяется залогом. «Эта ситуация очевидным образом отличается от ситуации, которая была при прошлом режиме», – добавил министр.
«Министры юстиции или представители прежней власти постоянно заявляли, что в Армении нет политических заключенных. Но вопрос того, есть ли в стране политзаключенные или нет решает общественность, общественные организации. Судите сами, пусть судит общественность – есть ли на сегодняшний день в Армении политзаключенные или нет. Это субъективная оценка, посему я воздержусь от политической оценки этому так, как это делали прежние власти. Поскольку меня посчитают предвзятым, когда я озвучу свой ответ», – отметил Артак Зейналян.