«Ամբերդ ամրոցի» մոտ շինարարություն իրականացրած անձին ծանուցում է ուղարկվել
Արձագանքելով քաղաքացիների ահազանգին` ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանն այցելել է «Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցի պահպանման գոտի։ Այստեղ իրականացվում էին շինարարական աշխատանքներ:
«Դրանք որակելով բարբարոսական ու անթույլատրելի, Վահագն Վերմիշյանի հանձնարարությամբ, հողի սեփականատիրոջը ուղարկվել է ծանուցում, և շինարարական աշխատանքները դադարեցվել են: Գործընթացի մասին պարզաբանումներ տալու և հասցված վնասի վերակագնման գործընթացը քննարկելու նպատակով տարածքի սեփականատերը հրավիրվել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտե»,- այս մասին հայտնում են Քաղաքաշինության կոմիտեից:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը գրել էր,  «Ամբերդ ամրոց» արգելոցի տարածքում իրականացվում են աշխատանքներ՝ ծանր տեխնիկայի գործադրմամբ։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանման ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանն հայտնել է էր, որ նշված աշխատանքներն իրականացվում են արգելոց-թանգարանից մոտ 100-150 մետր հեռավորության վրա՝ սեփականատիրոջ տարածքում, առկա են նաև համապատասխան թույլատրող փաստաթղթեր։
Լուսանկարները՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից։
Ամբերդ  ամրոց-բերդաքաղաքի հիմնադրման ստույգ ժամանակաշրջանը հայտնի չէ: Որոշ գիտնականներ այն վերագրում են կիկլոպյան, ոմանք էլ` ուրարատական և վաղմիջնադարյան ժամանակաշրջաններին: Պեղումների և պատմահնագիտական ուսումնասիրությունների հիման վրա Ամբերդ ամրոցը թվագրվում է X-XIII դդ.:
Ըստ պատմական աղբյուրների Ամբերդի շինարարությունը սկսվել է VII-րդ դ. Կամսարական իշխանների կողմից:  X դ. պատկանել է Պահլավունի իշխաններին և եղել Բագրատունյաց  թագավորության  կարևոր ռազմապաշտպանական  հենակետերից և  իր բնական դիրքով ու պաշտպանական կառուցվածքներով  անառիկ ամրոցի համբավ է ունեցել: Նրան էր վերապահված Անի քաղաքի պաշտպանողական օղակի պատասխանատու դերերից մեկը:
X-XIII դդ. ամրոց բերդաքաղաքը ընդգրկում էր մի շարք պատմաճարտարապետական հուշարձաններ` ամրոցապարիսպներ, Արքաշեն ձորի և Ամբերդաձորի դարպասները, դղյակ, ջրամբարներ, բաղնիք, գաղտնուղիներ, մատուռ, բնակելի շինություններ և Կաթողիկե եկեղեցին: Ներկայումս բերդաքաղաքից պահպանվել են դղյակի (X-XIII դդ.), պարսպապատերի ավերակները, բաղնիքի (X-XI դդ.), այլևայլ շինությունների մնացորդներ և Կաթողիկե եկեղեցին (Վահրամաշեն) (1026 թ.):

Осуществившему у города-крепости Амберд в Армении строительство гражданину направлено извещение
На фоне поступающих от граждан тревожных сигналов глава Комитета по градостроительству Армении Ваагн Вермишян посетил охраняемую зону историко-культурного заповедника «Крепость Амберд». Там проводились строительные работы.
«Назвав работы варварскими и недопустимыми, Ваагн Вермишян дал поручение направить владельцу земельного участка извещение, строительные работы были прекращены. Для дачи разъяснений касательно процесса и обсуждения процесса компенсации причиненного ущерба владелец был приглашен в Комитет по градостроительству Армении», – сообщают из комитета.
Ранее сайт Panorama.am писал: «Уже несколько дней разные граждане бьют тревогу, что в заповеднике «Крепость Амберд» в Армении ведутся работы с использованием тяжелой техники. Директор ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян в ответ заявил, что эти работы выполняются на расстоянии около 100-150 метров от музея-заповедника, на территории владельца, имеются также соответствующие документы с разрешением».
Фото - со страницы комитета в соцсети Facebook
Город-крепость Амберд находится  в Арагацотнской области Армении, в 7 км северо-западнее села Бюракан, на южном склоне горы Арагац, на треугольном плато в месте слияния рек Аркашен и Амберд. Точное время основания Амберда неизвестно. Одни ученые считают крепость циклопической, другие же датируют урартским  или средневековым  периодами. На основании результатов раскопок и историко-археологических изысканий крепость Амберд датируется X-XIII вв. Согласно историческим источникам, строительство Амберда началось в VII в. князьями Камсараканами. В X в. крепость принадлежала князьям Пахлавуни и была одним из важных опорных пунктов царства Багратидов и, благодаря своему природному местоположению и защитным сооружениям, славилась неприступностью. Ей принадлежала одна из ответственных ролей в фортификационном кольце города Ани.
В X-XIII вв. город–крепость Амберд включал в себя ряд архитектурных сооружений: дворец, Кафедральную церковь, часовню, жилые строения, водохранилища, баню, крепостные стены, ворота в ущельях рек Аркашен и Амберд, тайные ходы. На сегодняшний день сохранились дворец (X-XIII вв.), Кафедральная церковь (Ваграмашен, 1026 г.),  развалины оградительных стен, бани / X-XI вв./ и остатки различных строений.