Վարչապետը պետք է կարողանա մեր երկիրը որևէ տարբերակով խցկել Մետաքսի ճանապարհի ծրագրերի մեջ. Հրանտ Բագրատյան
11:38 29/04/2019
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը  ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Պեկինում ավարտված «Մետաքսի ճանապարհ» 2-րդ ֆորումին:
«Պեկինում ավարտվեց մետաքսի ճանապարհի 2-րդ ֆորումը։ Ահագին փող բաժանվեց։ ՌԴ-ն օգտվում է առիթից և փորձում է Տրանսսիբն ու ԲԱՄ-ը դարձնել արագընթաց երկաթգիծ Չինաստանի ու ԵՄ միջև (կներդրվի մինչև 2 տասնյակ մլրդ դոլար), Ղազախստանն ուզում է նույն բանը բայց իր տարածքով անցնող գծերով, Վրաստանը կառուցում է Անակլիա նավահանգիստը, Ուկրաինան 345 մլն դոլար է վերցնում Կրեմենչուգի կամուրջի համար, Ադրբեջանը 800 մլն դոլարի հուշագրեր է ստորագրել ինչպես բուն ֆորումի, այնպես էլ երկկողմ ադրբեջանա-չինական տնտեսական ու ռազմական համագործակցության ոլորտում։ Ի դեպ, սրա հետ կապված, չինական կողմը որպես քաղաքավարության նշան, բալանս պահելու համար, Հայաստանի վարչապետին կհրավիրի Չինաստան։ Վերջինս պետք է կարողանա մեր երկիրը որևէ տարբերակով խցկել Մետաքսի ճանապարհի ծրագրերի մեջ»,- գրել է Հրանտ Բագրատյանը։
Նշենք, որ տարիներ առաջ կազմակերպել էր «Մետաքսի ճանապարհը» մանկապատանեկան նկարչական մրցույթը, որին մասնակցում էին այն երկրները՝ այդ թվում Հայաստանը, որոնցով այդ ճանապարհը անցել էր։ Մեկ տարի ցուցահանդեսը շրջում էր այդ երկրներում։

Грант Багратян: Премьер должен суметь в каком-либо формате включить Армению в программы Шелкового пути
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян на своей странице в соцсети Facebook сделал запись, в которой обратился ко II Международному форуму «Пояс и путь».
«В Пекине завершился II Международный форум Шелкового пути. Было потрачено много денег. Россия пользуется случаем и пытается сделать Транссиб и БАМ превратить в скоростную железную дорогу между Китаем и Европой (будет инвестировано около 2 десятков млрд долларов), Казахстан хочет то же самое, но уже по проходящей по его территории железной дороге, Грузия строит порт Анаклия, Украина взяла кредит на сумму 345 млн долларов для строительства моста в районе Кременчуга, Азербайджан подписал меморандумы на 800 млн долларов как в рамках форума, так и азербайджано-китайского экономического и военного сотрудничества.
Кстати, в связи с этим, китайская сторона в знак вежливости, для сохранения баланса, пригласит премьера Армении в Китай. Последний должен суметь в каком-либо формате включить нашу страну в программы Шелкового пути», – отметил Грант Багратян.