Բելգիայի խորհրդարանի՝ ժխտողականությունը հանդուրժելու որոշումն անընդունելի է. Հայ Դատի հանձնախումբ
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատում 2019թ.-ի ապրիլի 24-25-ին տեղի ունեցած  լիագումար նստաշրջանում քննարկվել և ընդունվել է մի օրենք, որը, ի թիվս այլ հարցերի, պատիժ է սահմանում Ռուանդայի ցեղասպանության և Սրեբրենիցայի սպանդի ժխտման համար։ Չնայած Բելգիայի հայ համայնքի և խորհրդարանի մի քանի անդամների, ինչպես նաև մասնագետների ջանքերին, ընդունված տեքստում չի ընդգրկել Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը: Այս մասին հայտնում է Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախումբը։
Բելգիան պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը երեք մակարդակով՝ Ներկայացուցիչների պալատ, Սենատ և Կառավարություն` վարչապետ Չարլզ Միշելի պաշտոնական հայտարարությամբ:
«Բելգիայի խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանությունն օրենքից հանելու որոշումն անընդունելի է և խորապես հիասթափեցնող։ Ժխտողականության հանդուրժումը, անշուշտ, խրախուսում է ավտորիտար ռեժիմներին, ինչպես Էրդողանն է, և, ցավոք, դա կարող է կանաչ լույս լինել քսենոֆոբիկ հակահայկական տրամադրությունների համար»,-ասել է Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավար Կասպար Կարապետյանը։
Կասպար Կարապետյանը նշել է, որ Բելգիայի հայ համայնքի հետ միասին կուժեղացնեն ջանքերը՝ պահանջելով արդարություն պահանջել անմեղ զոհերի և ցեղասպանության զոհերի ժառանգների համար: Առաջիկա ընտրություններից հետո մտադրություն են հայտնել սերտորեն աշխատել Բելգիայի նոր խորհրդարանի հետ՝ խնդիրն օրակարգ վերադարձնելու համար։

Комиссия «Ай Дата» назвала неприемлемым отказ парламента Бельгии криминализировать отрицание Геноцида армян
13:33 30/04/2019
Палата представителей Бельгии на пленарной сессии 24-25 апреля 2019 года обсудила и приняла закон, который, в числе прочего, предусматривает наказание за отрицание геноцида в Руанде и резни в Сребренице.
Несмотря на усилия армянской общины Бельгии, ряда депутатов парламента страны, а также экспертов, принятый текст не включает криминализацию отрицания Геноцида армян в Османской империи 1915 года, сообщают из комиссии «Ай Дата» в Европе.
Бельгия официально признала Геноцид армян на трех уровнях: Палаты представителей, Сената и правительства – официальным заявлением премьера Шарля Мишеля.
«Решение об изъятии из принятого парламентом Бельгии закона Геноцида армян является неприемлемым и глубоко разочаровывающим. Практика отрицания, несомненно, поощряет авторитарные режимы, как режим Эрдогана, и, к сожалению, может служить "зеленым светом" для ксенофобских антиармянских настроений», – сказал глава комиссии «Ай Дата» в Европе Каспар Карапетян.
Он отметил, что вместе с армянской общиной Бельгии активизируют усилия, требуя справедливости для невинных жертв Геноцида армян и их потомков.