ԵԱՏՄ նիստից հետո Փաշինյանի քարոզչական թիմը դուրս է եկել վերահսկողությունից
Երևանում ԵԱՏՄ անդամ երկրների վարչապետերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած նիստից հետո սոցիալական ցանցերում իսկական հիստերիա է սկսվել: Նիստի ընթացքում ՌԴ վարչապետ Դ. Մեդվեդևի ճշտող հարցը Ն. Փաշինյանին մի շարք օգտատերեր հումորային դրվագ են որակել:
Եվ, մինչ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ կփորձեր բացատրել լեզվական խնդրի էությունը, նրա կողմնակիցները` իրենց դեմքերով և ֆեյքերով, «ազգային-ազատագրական պատերազմ» էին սկսել Դմիտրի Մեդվեդևի և ընդհանրապես` Ռուսաստանի դեմ: Փաշինյանի վատ ռուսերենը և Մեդվեդևի ծիծաղը ընկալվել է ոչ թե որպես պարզ աշխատանքային դրվագ, որը Փաշինյանի խոսքով` սրճելու հետ էր կապված, այլ Փաշինյանի անձի նպատակաուղղված ստորացում ԵԱՏՄ վարչապետերի և հատկապես` ՌԴ վարչապետի կողմից:
Եվ, քանի որ Հայաստանի իշխանությանը սպասարկող քարոզչամեքենան առանձնապես աչքի չի ընկնում բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, աշխատանքային ծիծաղելի միջադեպը` որպես հումորային դրվագ ներկայացնելու փոխարեն քարոզչության պատասխանատուներն իշխանության կողմնակիցներին և ֆեյքերին նետել էին սոցցանցեր` պաշտպանելու Փաշինյանի «խաթարված հեղինակությունը»: Արդյունքում, թիրախում էր հայտնվել ՌԴ վարչապետի անձը` փաթեթավորված Հայաստանում սորոսական քարոզչամեքենայի՝ բազմաթիվ տարիներ բանեցված հակառուսական թեզերով:
Փաշինյանի կողմնակիցների և ֆեյքերի գրոհային հիմնական ուղղությունները «հերթական անգամ ռուսական մեծապետական շովինիզմի դրսևորումն էր», «Ռուսաստանի էլիտայում Մեդվեդևի կշիռ չունենալը» և «ՌԴ վարչապետի վատ դաստիարակությունը»: 2018թ.-ին Հայաստանում փաշինյանական հեղափոխությունից հետո իշխանության վերին օղակներում հայտնված հակառուսական տարրերը, որոնք շուրջ մեկ տարի լռում էին, ըստ էության, քողարկված էին` գոնե հրապարակային մակարդակում խուսափելով հակառուսական գործունեության ծավալումից: Մինչդեռ ԵԱՏՄ վարչապետերի նիստի ընթացքում տեղի ունեցածն առիթ հանդիսացավ զբաղվելու այն գործով, որին լծված են եղել վերջին 10-15 տարիների ընթացքում, այն է` հակառուսական քարոզչությունը և Ռուսաստանի նկատմամբ թունավոր հարձակումները:
Ուշագրավ է, որ Փաշինյանի կողմանկիցներին և ֆեյքերի բանակներին համակարգողներին թվում է, թե սոցցանցերում Դմիտրի Մեդվեդևի անձը և Ռուսաստանի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում թիրախավորելն ու պիտակավորելը փրկում է իշխանության օրեցօր խաթարվող հեղինակությունն ու նվազող քաղաքական վարկանիշը:
Ստացվում է, որ Հայաստանի իշխանության քարոզչության պատասխանատուները հանուն մեկօրյա քարոզչական արդյունքի պատրաստ են վտանգի տակ դնել ոչ միայն Փաշինյան-Մեդվեդև անձնական ու գործնական հարաբերությունները, այլև հայ-ռուսական հարաբերություններն ընդհանրապես: Տպավորություն է, որ Հայաստանի քաղաքական իշխանության հասունությունը և ստրատեգիական մտածողությունը չի հասել այնպիսի մակարդակի, որը թույլ է տալիս անտեսել սոցցանցերի մակարդակում պտտվող հումորային ժանրի դրվագները և դրանց արձագանքել հումորով կամ առնվազն` չհրահանգավորել Փաշինյանի կողմնակիցներին ու սոցցանցերում վխտացող ֆեյքերի բանակներին թիրախավորել թիվ մեկ ռազմաքաղաքական դաշնակից պետությանն ու նրա վարչապետի անձը:
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումը իրավիճակը փրկելու փորձ էր, քանզի քարոզչական թիմը դուրս էր եկել վերահսկողությունից: Սակայն, արդեն իսկ պարզ է, որ պահածոյացված հակառուսականության տարայի բերանը բացելով` Փաշինյանի քարոզչական թիմը, փաստացի, ապացուցում է, որ ոչ թե հրաժարվել է տարիներով գործարկված հակառուսականությունից, այլ ուղղակի ժամանակավորապես քողարկել է աշխարհաքաղաքական ընկալումներն ու այն ստրատեգիական քաղաքական-քարոզչական ծրագրավորման էությունը, որի անմնացորդ կրողն ու հետևորդներն է` թե՛ իրական դեմքերով, և թե՛ ֆեյքերի բանակներով: Ի վերջո, ինչպես մարդը չի կարող երկար ժամանակ դեմ գնալ հիմնական բնազդներին, այնպես էլ քաղաքական թիմը չի կարող շատ երկար ժամանակ քողարկել իր էությունն ու իրական նպատակները:

После заседания Межправсовета ЕАЭС пропагандистская команда Пашиняна вышла из-под контроля
После состоявшегося 30 апреля в Ереване заседания Евразийского межправительственного совета с участием глав правительств стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в социальных сетях началась настоящая истерия. Адресованный председателем правительства РФ Дмитрием Медведевым в ходе заседания вопрос премьер-министру Армении Николу Пашиняну ряд пользователей посчитали комичным эпизодом.
И до того, как Пашинян посредством записи в Facebook попытался объяснить суть языковой проблемы, его сторонники – своими профилями и "фейками" – начали «национально-освободительную войну» против Дмитрия Медведева и России в целом. Плохой русский Пашиняна и смех Медведева были восприняты не как простой рабочий эпизод, который, по словам Пашиняна, был связан с кофепитием, а как целенаправленное унижение личности Пашиняна со стороны премьер-министров ЕАЭС и в частности со стороны председателя правительства России.
И, поскольку обслуживающая власти Армении пропагандистская машина особо не блещет высоким профессионализмом, вместо представления смешного рабочего момента в качестве юмористического эпизода, ответственные за пропаганду бросили сторонников властей и фейков в социальные сети – на защиту «подпорченной репутации» Пашиняна. В результате мишенью оказалась личность российского премьера, и все это сопровождалось антироссийскими тезисами, используемыми на протяжении многочисленных лет соросовским агитпропом в Армении.
Основными направлениями нападок сторонников Пашиняна и фейков были следующие: «очередное проявление русского великодержавного шовинизма», «нехватка веса у Медведева в элите России» и «дурное воспитание премьер-министра РФ». Оказавшиеся после пашиняновской революции 2018 года в высших эшелонах власти в Армении антироссийские элементы, которые почти год молчали, по сути, притаились  – избегая, по крайней мере, на публичном уровне осуществления антироссийской деятельности. Между тем, произошедшее на заседании премьеров стран ЕАЭС послужило поводом заняться делом, которым занимались за последние 10-15 лет, то есть – антироссийской пропагандой и ядовитыми нападками на Россию.
Примечательно, что сторонникам Пашиняна и координаторам армий фейков кажется, что превращение в соцсетях в мишень личности Дмитрия Медведева и политики России на Южном Кавказе и навешивание ярлыков спасают ухудшающуюся с каждым днем репутацию властей и их снижающийся политический рейтинг.
Получается, что ответственные за пропаганду властей Армении ради однодневного пропагандистского результата готовы поставить под угрозу не только личные и деловые отношения Пашиняна и Медведева, но и армяно-российские отношения в целом. Создается впечатление, что зрелость и стратегическое мышление политической власти Армении не достигли уровня, позволяющего игнорировать крутящиеся в соцсетях эпизоды юмористического жанра и реагировать на них с юмором или, по крайней мере, не поручать сторонникам Пашиняна и кишащим в соцсетях армиям фейков сделать своей мишенью государство, являющееся военно-политическим союзником номер один, и личность его премьер-министра.
Очевидно, что публикация Пашиняна в Facebook была попыткой спасти ситуацию, поскольку пропагандистская команда вышла из-под контроля. Однако уже ясно, что открыв банку консервированной антироссийскости, пропагандистская команда Пашиняна, фактически, доказывает: она не отказалась от годами применяемой  антироссийскости, а просто временно скрывала геополитические представления и суть того стратегического политико-пропагандистского планирования, преданными носителями и последователями которых является – как реальными профилями, так и армиями фейков. Наконец, как человек не может долго противостоять основным инстинктам, так и политическая команда не может очень долго скрывать свою сущность и реальные цели.