Ռուսաստանը դարձել է ոսկու գնման համաշխարհային առաջատար
2019 թվականի  առաջին եռամսյակում Ռուսաստանը դարձել է ոսկու գնման համաշխարհային առաջատար: Այս մասին  գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով  Ոսկու համաշխարհային  խորհրդի (WGC) տվյալները:
Ըստ WGC-ի տվյալների՝ Մոսկվան գնել է 55,3 տոննա ոսկի: Այսպիսով, երկրի ոսկու պահուստի ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 2,168 տոննա: Նշվում է , որ 2018 թվականին Ռուսաստանը ձեռք է բերել 274,3 տոննա ոսկի:
Տարեսկզբին  ոսկու ամենաակտիվ գնորդների թվում են եղել նաև Թուրքիան, Ղազախստանը, Էկվադորը, Քաթարը և Կոլումբիան:
Ընդհանուր առմամբ,  2019-ի առաջին եռամսյակում ոսկու գնման ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցվել: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում  երկրները գնել են 145,5 տոննա ոսկի, ինչը 68%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ:

Net gold purchases by central banks hit a six-year high in the first quarter of 2019, with Russia securing the leading position, as nations seek diversification of their assets and less dependence on the greenback.
According to Gecko research report the global gold reserves were up by 145.5 tons from the beginning of the year through the end of March – a 68-percent increase compared to the same period in 2018. The Russian Central Bank added 55.3 tons to its vaults in the first quarter, bringing its vast gold reserves to 2,168.3 tons, and making it once again the biggest gold buyer, the report said. China came in second among the largest buyers during the period, purchasing 33 tons.