Մարդու առողջության համար վտանգավոր նյութեր՝  ներկրված աղերում
Ավանի աղի կոմբինատը փորձաքննության է ենթարկել Հայաստան ներկրված աղի մի քանի նմուշներ: Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ ներկրված աղերի մեջ օգտագործվում է հակապնդեցուցիչ նյութ (հեքսացիանոֆերատ), որը թունավոր է և վտանգավոր մարդու առողջության համար:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Արեգ Ղուկասյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ Երևանի խանութներից գնել են փաթեթավորված աղի 4 նմուշ և անկախ լաբորատորիայում փորձաքննության ներկայացրել: Պարզվել է, որ դրանցից և ոչ մեկը չի համապատասխանում սահմանված նորմերին։ Նրա խոսքով՝  այդ նմուշները ներկրվել են Իրանից:
«Ես չեմ ճանաչում ոչ արտադրողներին, ոչ փաթեթավորողներին, իսկ փորձաքննությունն իրականացրել ենք մեզ համար՝ հասկանալու համար, թե ինչ որակի աղ է ներկրվում Հայաստան: Արդյունքում՝պարզվեց այն, ինչին այդքան էլ  չէինք սպասում»,- նշեց նա:
Արեգ Ղուկասյանն ասաց, որ փորձաքննության ենթարկված բոլորի աղերի մեջ հայտնաբերվել է հակապնդեցուցիչ նյութ՝  հեքսացիանոֆերատ: Դրանցից միայն մեկի վրա է հակապնդեցուցիչի առկայության մասին մակնշում եղել, սակայն, ըստ նրա, աղի պարունակության մեջ տվյալ նյութի քանակը գերազանցել է 4,4 անգամ:
«Այդ աղերի փաթեթավորման վրա բացակայում է տվյալ հավելանյութի օգտագործման մասին մակնշումը, ինչը օրենքի կոպիտ խախտում է, իսկ փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ որոշ նմուշների մեջ այդ նյութի թույլատրվող նորմը գերազանցված է 3-4 անգամ: Գնորդը պարտավոր է իմանալ, թե ինչ է գնում, բայց փաստորեն մոլորության մեջ են գցում ազգաբնակչությանը»,- ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ ստանդարտով թույլատրվում է աղի մեջ օգտագործել  հակապնդեցուցիչ նյութ, սակայն քանակը պետք է լինի մեկ հազարերորդական տոկոսից ոչ ավելի:
Արեգ Ղուկասյանը նշեց, որ հայկական աղի մեջ այդ հավելանյութն ընդհանրապես չի օգտագործվում , քանի որ ամբողջ աշխարհն այդ նյութի դեմ պայքարում է. «Մենք հակապնդեցուցիչ մեր արտադրանքում կտրականապես չենք օգտագործում, թեև կրում ենք տեխնոլոգիական դժվարություններ: Եւ եվրոպացիները շատ դեպքերում հայկական աղը գնում են հենց դրա համար, որ այն էկոլոգիապես մաքուր է»:
Կոմբինատի գլխավոր տնօրենը հայտնեց, որ փորձաքննության արդյունքներն ուղարկել են Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությանն ու  Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին:
Արեգ Ղուկասյանը նշեց, որ ՍԱՊԾ-ին նաև առաջարկել են սահմանային հսկողության ժամանակ պարզել, թե ինչ նյութեր են օգտագործվում ներկրված աղերում: Ըստ նրա՝ բացի յոդի առկայությունից այլ փորձաքննություն չի արվում, մինչդեռ պետք է այս ամենը հաշվի առնել, քանի որ այդ նյութը շատ վտանագավոր է առողջության համար:
«Եթե սահմանային հսկողության ժամանակ պարզվի, որ տվյալ աղի մեջ հակապնդեցուցիչ նյութ թույլատրելի քանակությամբ է օգտագործված, բնականաբար, որևէ խնդիր չկա, բայց եթե թույլատրելի քանակը գերազանցում է և չկա համապատասխան մակնշում, պետք է կանխել դրա ներկրումը»,- ընդգծեց Արեգ Ղուկասյանը՝ հավելելով, որ այս խնդրով պետք է զբաղվեն բոլոր մարմինները, այդ թվում՝ ԱԱԾ-ն, քանի որ դա վերաբերում է ազգաբնակչության առողջությանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Panorama.am-ը նաև անդրադարձել էր առողջության համար վտանգավոր տեխնիկական աղի վաճառքի մասին:

Опасные для здоровья человека вещества – в импортированной в Армению соли
Аванский Солекомбинат подвергнул экспертизе несколько образцов импортированной в Армению соли. Результаты лабораторной экспертизы показали, что в импортированной соли используется вещество против затвердевания (гексацианоферрат), который является ядовитым и опасен для здоровья человека.
Главный директор компании Арег Гукасян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что в магазинах Еревана были куплены 4 образца соли и представлены на экспертизу в независимой лаборатории. Выяснилось, что ни один из представленных образцов не соответствует установленным нормам. По его словам, данные образцы были импортированы из Ирана.
«Не знаю ни производителей, ни упаковщиков, а экспертизу провели для себя, чтобы понять, соль какого качества импортируется в Армению. В результате, выяснилось то, чего мы совсем не ожидали», – отметил он.
А. Гукасян отметил, что во всех представленных образцах было обнаружено вещество против затвердевания (гексацианоферрат). По его словам, лишь на упаковке одного образца было указано о наличии данного вещества, однако, наличие в составе соли данного вещества было превышено в 4.4 раза.
«На упаковке этих образцов соли отсутствует упоминание об использовании данной добавки, что является грубым нарушением закона, а результаты экспертизы показали, что в некоторых образцах допустимая норма этого вещества превышает в 3-4 раза. Покупатель обязан знать, что он покупает, но, по сути, они вводят их в заблуждение», – подчеркнул он, добавив, что по стандарту разрешается в соли использовать вещество против затвердевания, однако его количество должно не превышать 0.00001%.
А. Гукасян отметил, что при производстве армянской соли данная добавка вовсе не используется, поскольку весь мир борется против использования данного вещества. «Мы в нашем производстве категорически не используем вещество против затвердевания, хоть и несем из-за этого технологические трудности. И европейцы зачастую покупают армянскую соль именно по этой причине, поскольку она является экологически чистой», – отметил он.
Главный директор Комбината заявил, что результаты экспертизы направлены в Государственную службу безопасности продуктов питания и Государственную комиссию по защите экономической конкуренции.
А. Гукасян отметил, что Государственной службе безопасности продуктов питания также предложено во время пограничного контроля выяснить, какие вещества используются в импортированной соли. По его словам, помимо проверки наличия йода, никакие другие экспертизы не проводятся, между тем необходимо учесть всё это, поскольку данное вещество представляет большую опасность для здоровья.
«Если во время пограничного контроля выяснится, что в данной соли содержится вещество против затвердевания в допустимом количестве, естественно, никаких проблем нет, но, если допустимая норма превышает и нет соответствующих упоминаний об этом, то необходимо просто не допустить импорт данной продукции», – подчеркнул А. Гукасян, добавив, что данной проблемой должны заниматься все органы, в том числе – Служба национальной безопасности (СНБ), поскольку это касается здоровья всего населения.
Напомним, что в прошлом году корреспондент Panorama.am также обращался к теме продажи опасной для здоровья человека технической соли.