2019թ. ապրիլին մարտի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.1% գնանկում, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի (ներառյալ ալկոհոլային խմիչք և ծխախոտ) 0.7% գնանկումով:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, ոչ պարենային ապրանքների գները և ծառայությունների սակագները նշված ժամանակահատվածում աճել են համապատասխանաբար՝ 0.8% և 0.2%-ով:
2019թ. հունվար-ապրիլին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.6%, ինչը 0.1%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշը (0.5%): 2019թ. ապրիլին 2018թ. ապրիլի համեմատ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2.2% գնաճ, այդ թվում, սննդամթերքի (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) գնաճը կազմել է 3.9%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 1.4%, ծառայությունների սակագներինը` 0.1%, իսկ հունվար-ապրիլին 2018թ. հունվար-ապրիլի համեմատ` համապատասխանաբար 1.7%, 2.9%, 0.9% և 0.3%:
Հանրապետության դիտարկվող 6 քաղաքներում 2019թ. ապրիլին մարտի համեմատ սպառողական գները նվազել են 0.5-0.1%-ով, 3-ում արձանագրվել է 0.1-1.1% գնաճ, իսկ 2-ում գները մնացել են նախորդ ամսվա մակարդակին: Մայրաքաղաքում սպառողական գները նվազել են 0.1%-ով:

Armenia saw a 0.1% decline in consumer prices in April against March this year, with the decrease mainly prompted by a 0.7% fall in food and soft drink prices, according to the latest figures unveiled by the country's Statistical Committee.
The statistics show that for the indicated period prices for services and non-food products grew by 0.8% and 0.2%, respectively.
Meantime, consumer prices rose by 2.2% in April 2019 from the same month of 2018, with food prices (including alcoholic and non-alcoholic beverages and tobacco) growing by 3.9%, non-food prices – by 1.4% and service prices – 0.1%.
The six Armenian cities under study saw a 0.5-0.1% price cut in consumer prices last month from the previous month, three saw a price rise of 0.1-1.1%, while consumer prices remained unchanged in two cities. Consumer prices dropped by 0.1% in capital Yerevan in April.