Էդուարդ Թոփչյանն Իտալիայում կղեկավարի Զագրեբի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը
ՀԱՖՆ գլխավոր դիրիժոր և գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանը «Բրեշիայի և Բերգամոյի դաշնակահարների միջազգային փառատոնին» (Իտալիա) կղեկավարի Զագրեբի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը: Թոփչյանն այս հեղինակավոր փառատոնի հաճախակի հյուրերից է: Այս տարի նա հանդես կգա հայտնի հունգարացի ջութակահար Ռոբի Լակատոշի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀԱՖՆ ֆեյսբուքյան էջից։
Համերգները տեղի կունենան մայիսի 12-ին և 13-ին Բրեշիայի Teatro Grande-ում և Բերգամոյի Teatro Sociale-ում: Ծրագրում ի թիվս այլ ստեղծագործությունների կհնչեն Ֆ. Լիստի թիվ 1 և 2 Հունգարական ռապսոդիանները (նվագախմբային փոխադրում), թիվ 3 Սիմֆոնիկ պոեմը, Բրամսի Հունգարական պարերի ընտրանին:

Armenia’s Eduard Topchjan to conduct Zagreb Philharmonic Orchestra in Italy
Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchjan will conduct the Zagreb Philharmonic Orchestra on the sidelines of the Italian Festival Pianistico Internazionale di Brescia e Bergamo 2019.
Topchjan is one of the frequent guests of this prestigious festival. This year he will perform with Hungarian violinist Roby Lakatos, the orchestra said on Facebook.
The concerts are scheduled to take place on May 12 and 13 in Teatro Grande (Brescia, Italy) and Teatro Sociale (Bergamo, Italy). The program includes Liszt’s Hungarian Rhapsodies No. 1 and No. 2 (the arrangement for the orchestra), Les Preludes, Symphonic Poem No. 3, as well as Brahms’ Hungarian Dances.
The Italian festival is one of the major musical events in the world and is especially dedicated to the piano, both as a solo instrument and as a partner with the orchestral.