Դատախազություն. Նախագահների դիմումի քննարկումը դուրս է դատախազության լիազորությունների տիրույթից
Մայիսի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի և Արցախի Հանրապետության երկրորդ Նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դիմումը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու մասին: Այս մասին հայտնում են գլխավոր դատախազությունից։
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի դիմումը հրապարակվել է բազմաթիվ լրատվամիջոցներով՝ հանրային լայն հետաքրքրության տեղիք տալով, հարկ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ խափանման միջոցը կարող է փոփոխվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախաքննությունը մեղադրական եզրակացության կազմմամբ ավարտված քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի, 2019 թվականի ապրիլի 29-ին ըստ էության քննելու համար ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քանի որ տվյալ քրեական գործը ներկայումս գտնվում է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, ՀՀ դատախազությունը տվյալ քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը չէ, հետևաբար Նախագահների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումի քննարկումը ներկա փուլում դուրս է ՀՀ դատախազության լիազորությունների տիրույթից»,-ասված է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Рассмотрение заявления действующего и бывшего президентов Арцаха пока вне компетенции прокуратуры Армении
Генеральная прокуратура Армении сегодня, 7 мая, получила обращение действующего и бывшего президентов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об изменении избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщают из Генпрокуратуры Армении.
«С учетом того обстоятельства, что заявление Бако Саакяна и Аркадия Гукасян было опубликовано многими СМИ, вызвав широкий общественный резонанс, в Генпрокуратуре посчитали необходимым выступить с разъяснением.
Согласно ст. 151 Уголовно-процессуального кодекса РА, мера пресечения может быть изменена органом, осуществляющим производство», – отмечается в сообщении.
Отмечается также, что предварительное следствие по расследуемому Специальной следственной службе уголовному делу в отношении Роберта Кочаряна завершено составлением обвинительного заключения. Данное 29 апреля с.г. было направлено в суд общей юрисдикции Еревана для рассмотрения по существу.
«Поскольку данное уголовное дело находится в суде общей юрисдикции, Прокуратура Армении не является органом, осуществляющим производство по данному уголовному делу, следовательно, рассмотрение адресованного президентами генеральному прокурору РА заявления на данном этапе находится вне компетенции Прокуратуры РА», – говорится в распространенном сообщении.