Դատախազություն. Նախագահների դիմումի քննարկումը դուրս է դատախազության լիազորությունների տիրույթից
Մայիսի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի և Արցախի Հանրապետության երկրորդ Նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դիմումը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու մասին: Այս մասին հայտնում են գլխավոր դատախազությունից։
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի դիմումը հրապարակվել է բազմաթիվ լրատվամիջոցներով՝ հանրային լայն հետաքրքրության տեղիք տալով, հարկ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ խափանման միջոցը կարող է փոփոխվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախաքննությունը մեղադրական եզրակացության կազմմամբ ավարտված քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի, 2019 թվականի ապրիլի 29-ին ըստ էության քննելու համար ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քանի որ տվյալ քրեական գործը ներկայումս գտնվում է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, ՀՀ դատախազությունը տվյալ քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը չէ, հետևաբար Նախագահների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումի քննարկումը ներկա փուլում դուրս է ՀՀ դատախազության լիազորությունների տիրույթից»,-ասված է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Armenia's Prosecutor's Office reacts to the letter asking for ex-President Kocharyan’s release
Armenia’s  Prosecutor's Office has received the letter signed by Artsakh Republic President Bako Sahakyan and second President Arkady Ghukasyan asking Prosecutor General Artur Davtyan to release former President Robert Kocharyan ahead of the Victory day to be celebrated in Armenia on May 9.
Sahakyan and Ghukasyan earlier said they were ready to provide any public guarantee necessary for Kocharyan’s release from custody until the end of trial.
The statement released by the Prosecutor's Office press service cites Article 151 of the Criminal Procedure Code of Armenia saying the detention measure can be substituted by the body which carries out the criminal proceeding.
“Since the indicated case has been submitted to the Yerevan Court of General Jurisdiction and the Prosecutor's Office does not act as the body which carries out the criminal proceeding, therefore the discussion of the Presidents’ letter falls outside the powers of the Prosecutor’s Office capacities,” the statement read in part.
To remind, Robert Kocharyan is in custody since December 7, 2018, pending trial. He is charged with overthrowing Armenia’s constitutional order during the March 1-2, 2008 post-election events in Yerevan. Kocharyan and his lawyers strongly deny the charges as ‘politically motivated’. Kocharyan served as President of Artsakh from 1994 to 1997.