Ի՞նչու Դուք չեք մասնակցել Պեկինում կայացած Մետաքսի ճանապարհի համաժողովին. Սամսոնյանը՝ Փաշինյանին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե ինչու ՀՀ-ն չի մասնակցել Պեկինում կայացած Մետաքսի ճանապարհի համաժողովին:
««Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» միջազգային երկրորդ ֆորումին մասնակցել են մեր հարևան երկրները՝ Ադրբեջան, Վրաստան,  ԵԱՏՄ մեր գործընկերները, և յուրաքանչյուրը փորձել է առաջնորդների մակարդակով լուծել իրեն հետաքրքրող խնդիրները։ Զարմանք է առաջացել, թե ինչու այս գիտաժողովին ՀՀ-ն չի մասնակցել առաջնորդի մակարդակով։ Պարոն վարչապետ, ինչո՞ւ Դուք չեք մասնակցել այդ գիտաժողովին»,-հարցրեց պատգամավորը։
Փաշինյանը պատասխանեց, որ Հայաստանը մասնակցել է, բայց ոչ երկրի ղեկավարի մակարդակով, և դրա պատճառն այն է, որ իշխանության կառավարություն դառնալու դրությամբ ՀՀ-ն բավականաչափ ներգրավված չի եղել այդ գործընթացի մեջ։
«Հաջորդ շաբաթ մեկնելու եմ Բրյուսել՝ Արևելյան գործընկերության հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու և այնտեղից միանգամից մեկնելու եմ Չինաստան, հանդիպում եմ ունենալու Չինաստանի նախագահի, վարչապետի հետ, և այս այցը պետք է օգտագործել, որ ինտեգրացիոն ծրագրերում բաց թողնվածը լրացնենք»,- նշեց վարչապետը։

Премьер Армении Никол Пашинян ответил, почему не участвовал в форуме «Один пояс, один путь»
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Просвещенная Армения» Ани Самсонян сегодня в ходе правительственного часа в парламенте поинтересовалась у премьер-министра РА Никола Пашиняна, почему в форуме «Один пояс, один путь» Армения приняла участие не на уровне главы государства.
«Во втором международном форуме “Один пояс, один путь” приняли участие наши соседние страны: Азербайджан, Грузия, партнеры по ЕАЭС, и каждый попытался решить интересующие их вопросы на уровне глав государств. Удивляет, почему Армения участвовала в форуме не на уровне главы государства. Г-н премьер, почему Вы лично не приняли участие в данном форуме?» – спросила депутат.
Н. Пашинян ответил, что Армения приняла участие, но не на уровне главы государства и причина заключается в том, что действующее правительство недостаточно интегрировано в данный процесс.
«На следующей неделю отбуду в Брюссель – для участия в мероприятии, приуроченном к юбилею Восточного партнерства и оттуда отбуду в Китай, проведу встречу с президентом Китая, премьер-министром, и данный визит необходимо использовать, чтобы заполнить пробелы в интеграционных программах», – добавил он.