Սասունյան. ԱՄՆ-ը Ադրբեջանն ու Թուրքիան ընդգրկել է կրոնական ազատությունների ամենակոպիտ խախտողների ցանկում
09:45 08/05/2019
2019 թ. ապրիլի 29-ին Միացյալ Նահանգների Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովը (USCIRF) հրապարակել է իր ամենամյա զեկույցը՝ թվարկելով «աշխարհում կրոնական ազատությունների ամենակոպիտ խախտողներին, և զարմանալի չէ, որ նրանց թվում են Ադրբեջանն ու Թուրքիան: Երկու պետությունները դասակարգվում են որպես «Հատուկ մտահոգության երկրներ»:
USCIRF-ը, որպես անկախ, երկկուսակցական հանձնաժողով, խորհուրդներ է տալիս ԱՄՆ նախագահին, Կոնգրեսին և պետքարտուղարին կրոնական ազատության միջազգային հարցերի վերաբերյալ: USCIRF-ն իր տարեկան զեկույցում նկարագրում է աշխարհի կրոնական ազատությունների սպառնալիքները և խորհուրդ է տալիս Պետքարտուղարությանը «հատուկ մտահոգության երկրների» նշանակման համար՝ «համակարգված, շարունակական, կոպիտ խախտումներում» ներգրավված լինելու կամ հանդուրժելու համար:
Հակառակ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ իրենց երկրում «հանդուրժողականության» բազմիցս պնդումներին և տարբեր օտարերկրյա ռաբբիների ու բողոքական առաջնորդների քարոզչությանը՝ USCIRF զեկույցը հաստատել է, որ «կառավարությունը շարունակում է վերահսկել կրոնական գործունեությունը «Կրոնի ազատության մասին» 2009 թ. օրենքի և վարչական ու քրեական օրենսգրքերի համապատասխան լրացումների միջոցով, որոնք կրոնական համայնքներից պահանջում են գրանցվել կառավարության կողմից և քրեականացնում են չգրանցված ամբողջ կրոնական գործունեությունը: Դրական է համարվել ոչ մահմեդական կրոնական չորս համայնքների գրանցումը իշխանության կողմից: Սակայն, տարվա ընթացքում տեղական ոստիկանական ուժերը շարունակել են ոտնահարել, ստուգայցեր կատարել, ձերբակալել և տուգանել կրոնական համայնքներին, որոնք չեն համապատասխանել գրանցման պահանջներին և տարբեր սահմանափակումներ են եղել կրոնական գրականության հրատարակման, պահպանման և տարածման գործում, չնայած մի համայնք զեկուցել է ոստիկանական ոտնձգությունների նվազման մասին: Տարվա ընթացքում բողոքականները, Եհովայի վկաները և որոշ մահմեդական խմբավորումներ թիրախ են դարձել, քանի որ մահմեդական համայնքի մի քանի անդամներ ստիպված են եղել դիմակայել իշխանությունների կողմից լրացուցիչ վերահսկողությունը, որոնք կասկածում և փորձում են սահմանափակել երկրում Իրանի իշխանության ազդեցությունը կամ դիվերսիոն գործունեությունը»:
Տարեկան զեկույցում նաև նշված է, որ «Ոչ կառավարական կազմակերպությունները պնդել են, որ մոտ 68 խղճի բանտարկյալներ, որոնցից շատերը Մահմեդական միասնության շարժման (ՄՄՇ) անդամներ են, ձերբակալված են մնացել Ադրբեջանում կրոնական հիմքերով: 2018 թ. ընթացքում շարունակվել են «համակարգային և էնդեմիկ» խոշտանգումների մասին պնդումները, հատկապես, ՄՄՇ-ի անդամների դեմ»:
Ադրբեջանի բռնատիրական վարչակազմը վերահսկում է կրոնական խմբերի գործունեությունը, պահանջելով նրանց գրանցվել: USCIRF-ը հաղորդում է, որ նրանք, ովքեր «մերժում են գրանցումը կամ հրաժարվում են գրանցվել աստվածաբանական հիմքերով, համարվում են «անօրինական» և կարող են ենթարկվել ոստիկանական ստուգայցերի, կալանավորման, ձերբակալությունների կամ տուգանման»: Ադրբեջանում գործող մի քանի քրիստոնեական խմբեր, ինչպես բապտիստները և Եհովայի վկաները, «շարունակում են չկարողնալ գրանցվել»: Որոշ դեպքերում, կառավարությունը տարիներով ձգձգում է գրանցումը՝ նրանց դիմումներում «տեխնիկական բացթողումների» պատճառաբանությամբ: Օրինակ, Եհովայի վկաները 2010 թ.-ից դիմել են գրանցման Գյանջա քաղաքում և մինչ օրս չեն ստացել 2016 թ. մայիսին ներկայացրած իրենց վերջին դիմումի պատասխանը: Զակատալայից դուրս Ալիաբադ գյուղում բապտիստները նույնպես 1994 թ. դիմել են գրանցման համար և մերժում ստացել: Նրանց տեղեկացրել են, որ իրենք չեն կարող նույնիսկ հանդիպել Սուրբ Ծննդյան տոները միասին նշելու համար»...
USCIRF-ը հաղորդել է՝ «2014 թ. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նշել է, որ օրենքը պաշտոնատար անձանց «անսահմանափակ հայեցողական իշխանություն» է տալիս կրոնական գործունեությունը «անօրինական» սահմանելու և դատապարտելու համար:
Բացի դրանից, «2018 թ․ Ադրբեջանն իր համընդհանուր պարբերական զեկույցն է ներկայացրել ՄԱԿ-ում։ Մի շարք երկրներ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանում կրոնական ազատությունների պայմանների մասին, ինչպիսիք են պարտադիր գրանցման պահանջները, սահմանափակումները ոչ ավանդական կրոնական համայնքների նկատմամբ և, ընդհանուր առմամբ, կրոնական խմբերի ունակությունը մասնավոր և հանրային գործունեություն ծավալելու համար, և իրենց հավատքի համար բանտարկված և խոշտանգված անհատները: Բացի այդ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները ևս նմանօրինակ տեղեկություններ և առաջարկներ են ներկայացրել Ադրբեջանում կրոնական ազատությունների մտահոգությունների մասին», ասվում է USCIRF-ի զեկույցում:
Զարմանալի է, որ Ադրբեջանում նույնիսկ Սուրբ Ղուրան ունենալը կարող է անօրինական համարվել։
«2018 թ․ փետրվարին, Մահմեդական միասնության շարժման առաջնորդ և Շիյա մահմեդական աստվածաբան Թալեհ Բաղիրովը (որը հայտնի է  նաև Բագիրզադե ազգանունով) ստացավ լրացուցիչ հնգամսյա պատիժ ապօրինի միկրո սկավառակներ պահելու համար, որոնք պարունակում էին տեքստեր և ձայնագրություններ Ղուրանից», հաղորդում է USCIRF-ը: Մեկ այլ լուրջ կրոնական խախտում է սրբատեղիների փակումը: «2018-ին դեռևս փակ են մնում այն մզկիթները, որոնք կառավարությունը տարիներ առաջ փակել էր վերանորոգման պատրվակով և դրանց վերանորոգման կամ վերաբացման մասին պաշտոնական ժամեկտներ չեն նշվում։ Փակման քննադատները կարծում են, որ դա «արմատական» համարվող մահմեդակններին թիրախավորելու կառավարության ջանքերի մի մասն է։ Հին Բաքվում գտնվող Աշուր մզկիթը, որը նաև հայտնի է որպես լեզգիների մզկիթ, փակվել է 2016 թ․ հուլիսին, չնայած տեղական մահմեդական համայնքի բողոքների, որտեղ մտահոգություն էին հայտնում, որ վերանորոգումը կառավարության կողմից համայնքը ցրելու փորձերի մի մասն է։
Հաշվետու ժամանակահատվածի վերջում մզկիթը դեռ փակ էր։ Տարվա ընթացքում Բաքվում և այլ շրջաններում բազմաթիվ այլ «ոչ ավանդական» մզկիթներ շարունակեցին ենթարկվել ստուգայցերի և  փակման, այդ թվում՝ Նաքշբանդիի սուֆի համայնքի հետ կապված մզկիթը․․․ 2018 թ․ ապրիլին ավարտվեց Հաջի Ջավադ մզկիթի նոր շենքի շինարարությունը։ Նախկին մզկիթը քանդել էին 2017 թ․ հուլիսին տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ», հաղորդում է USCIRF-ը։
Զեկույցը նաև լուսաբանում է ստուգայցերը տներ և կենտրոններ, որտեղ կրոնական ծառայություններ են իրականացվում կառավարության կողմից չգրանցված խմբերը։ Զեկույցում հիշատակվում է Արևելյան հիսունական եկեղեցու և Եհովայի վկաների անդամների նկատմամբ ոտնձգությունները։ Բացի այդ, Եհովայի վկաների մի քանի անդամներ հետապնդվել են զինվորական ծառայության առարկության համար, չնայած Ադրբեջանի Սահմանադրության դրույթին, որը թույլ է տալիս այլընտրանքային ծառայություն կատարել խղճի հիմնավորմամբ։
Վերջապես, Ալիևի կառավարությունն առգրավել է բոլոր կրոնական նյութերը, որոնք չեն հաստատվել մինչև արտադրվելը կամ Ադրբեջան ներմուծելը։ «Կրոնական գրականության վաճառքը և տարածումը կարող է իրականացվել միայն նախապես հաստատված խանութներում կամ վայրերում», համաձայն USCIRF-ի:
Հաջորդ շաբաթ կլուսաբանենք կրոնական ազատությունների խախտումները Թուրքիայում:

US lists Azerbaijan and Turkey among most egregious violators of religious freedom
The United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF) issued on April 29, 2019, its Annual Report listing the “world’s most egregious violators of religious freedom,” among which, not surprisingly, are Azerbaijan and Turkey. Both states are categorized as “Countries of Particular Concern.”
USCIRF, as an independent, bi-partisan commission, advises the President, Congress and the Secretary of State on international religious freedom issues. In its Annual Report, USCIRF describes threats to religious freedom around the world and recommends to the State Department countries for designation as “countries of particular concern” for engaging in or tolerating “systematic, ongoing, egregious violations.”
Contrary to Azerbaijan’s leaders’ repeated false claims of “tolerance” in their country and propaganda by various foreign Rabbis and Protestant leaders, the USCIRF Report asserted that the “government continued to control religious activities through the 2009 Law on Freedom of Religion and related amendments of the administrative and criminal codes, which require religious communities to register with the government and criminalize all unregistered religious activity. In a positive development, four non-Muslim religious communities received registration from the government. However, throughout the year, local police forces continued to harass, raid, detain, and fine religious communities that did not comply with registration requirements and various restrictions on the production, possession, and dissemination of religious literature, although one community did report a lessening in police harassment. During the year, Protestants, Jehovah’s Witnesses, and some Muslim groups were targeted, with some members of the Muslim community being forced to endure an additional layer of scrutiny by authorities who suspect and seek to limit Iranian-government influence or subversive activity in the country.”
The Annual Report also stated that “Nongovernmental organizations (NGOs) contended that approximately 68 prisoners of conscience -- many of whom are members of the Muslim Unity Movement (MUM) -- remained imprisoned in Azerbaijan on religious grounds. Throughout 2018, claims of “systemic and endemic” torture persisted, particularly against members of the MUM.”
Azerbaijan’s dictatorial regime controls the activities of religious groups by requiring them to register. USCIRF reported that those “denied registration or refuse to register on theological grounds are considered ‘illegal’ and may face police raids, detainment, arrests, or fines.” Several Christian groups active in Azerbaijan, such as Baptists and Jehovah’s Witnesses “continue to be unable to register.” In some cases, the government delays the process of registration for years due to “technical flaws” in their applications. “For example, Jehovah’s Witnesses have sought registration in the city of Ganja since 2010 and have yet to receive a response on their most recently submitted application from May 2016. Baptists in the village of Aliabad outside of Zaqatala have similarly sought registration since 1994 and been denied. They have reportedly been informed that they cannot even meet to celebrate Christmas together!”
The USCIRF reported: “In 2014, the European Court of Human Rights noted that the law gives officials ‘unlimited discretionary power’ to define and prosecute ‘illegal’ religious activity.”
Furthermore, “in 2018, Azerbaijan underwent its Universal Periodic Review at the United Nations. Several countries expressed concerns about religious freedom conditions in Azerbaijan -- such as mandatory registration requirements; restrictions on nontraditional religious communities and the ability, generally, of religious groups to practice in private and in public; and individuals imprisoned and tortured for their beliefs. In addition, civil society organizations submitted similar information and recommendations about religious freedom concerns in Azerbaijan,” according to the USCIRF Report.
Surprisingly, even the possession of the Holy Qur’an could be illegal in Azerbaijan. “In February 2018, MUM [Muslim Unity Movement] leader and Shi’a Muslim theologian Taleh Bagirov (also known by the surname Bagirzade) received an additional five-month sentence for allegedly possessing micro-discs containing the text and audio recordings of the Qur’an,” as USCIRF reported.
Another major religious violation is the closure of places of worship. “In 2018, mosques that the government purportedly had closed for repairs remained shut down years after their closure and with no official timeline for the completion of the renovations or the mosques’ reopening. Critics of the closures believe it is part of a government effort to target Muslims who are considered ‘radical.’ The Ashur Mosque, also known as the Lezgi Mosque, located in the Old City of Baku, was closed in July 2016 despite protests from the local Muslim community, which expressed concern that the repairs were an excuse and part of an attempt by the government to disperse the community. At the end of the reporting period, the mosque remained closed. During the year, numerous other “nontraditional” home mosques throughout Baku and other regions, including one that was apparently connected to the Naqshbandi Sufi community, continued to face raids and closure…. In April 2018, the new building of the Haji Javad Mosque in the Yasamal District of Baku was completed. The original mosque had been destroyed amid protests in July 2017,” the USCIRF reported.
The Report also covered raids on homes and centers where religious services were being held without the group being registered by the government. The Report cites the harassment of the members of the East Pentecostal Church and Jehovah’s Witnesses. In addition, several members of Jehovah’s Witnesses were prosecuted for their objection to serve in the military, despite a provision in the Azerbaijan’s constitution that allows alternate service for conscientious objectors.
Finally, the Aliyev government has confiscated all religious materials that had not received approval prior to being produced or imported into Azerbaijan. “The sale and distribution of religious literature can only be carried out at preapproved stores or sites,” according to the USCIRF.