«Կարծում եմ՝ պետք է նման դեպքերում Արցախի նախագահի իրավախորհրդատուները ճիշտ խորհուրդներ տան, որովհետև այդ հարցն այլևս գխավոր դատախազի տիրույթում չէ, ուղարկվել է դատարան, գլխավոր դատախազը եթե նույնիսկ շատ ուզենա, չի կարող այդ հարցը լուծել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս եք վերաբերում Արցախի նախկին և ներկա նախագահների նամակին ուղղված ՀՀ գլխավոր դատախազին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատման հետ կապված։
«Մարդկային առումով դա կարող եմ հասկանալ, ենթադրում եմ, որ ընկերական հարաբերություններ կան, Ռոբերտ Քոչարյանն Արցախի առաջին նախագահն է եղել և այլն։ Բայց, այնուամենայնիվ, հարցեր ծագում են։ Եթե այստեղ քաղաքական խնդիր ենք լուծում, Արցախի պետականության հետ կապված խնդիր ենք լուծում, օրինակ, հիմա բանտում է նաև Արցախի հերոս Մանվել Գրիգորյանը։ Ինչո՞ւ միջնորդության մեջ իր համար էլ չեն խնդրել, ի՞նչն է պատճառը։ Եթե սկզբունք ենք պահում, Արցախի հերոս է, չէ։ Ի՞նչ սկզբունք է գործել։ Եթե որևէ մեկին թվում է, թե Մանվել Գրիգորյանին մեղսագրված արարքն ավելի ծանր է, քան Ռոբերտ Քոչարյանի, չափազանց սխալվում է։ Իմ կարծիքով, եթե չեմ սխալվում դե յուրե, Քոչարյանին մեղսագրվող արարքը շատ ավելի ծանր է։ Այստեղ պետք է հականալ սկզբունքը որն է»,- նշեց վարչապետը։
Ն. Փաշինյանին ասաց, որ Դավիթ Սանասարյանն իր ընկերն է. «Ի՞նչ, նշանակում է, որ իմ ընկերները օրենքից վեր են։ Չի կարող այդպիսի բան լինել։ Եթե իմ ընկերը օրենքից վեր չի, ուրիշ որևէ մեկ ընկերը չի կարող օրենքից վեր լինել»։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը և երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը նախօրեին դիմել էին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ մայիսի 9-ին ընդառաջ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու խնդրանքով: Դատախազությունից պատասխանել էին, որ նախագահների դիմումի քննարկումը դուրս է դատախազության լիազորությունների տիրույթից։

«А как же Манвел Григорян?» Премьер Армении об обращении действующего и бывшего президентов Арцаха
«Полагаю, в подобных случаях советники по праву президента Арцаха должны давать верные советы, поскольку данный вопрос более не находится в компетенции генерального прокурора Армении, дело направлено в суд. Генпрокурор Армении даже при большом желании не может решить вопрос», – сказал сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись обращения   действующего и бывшего президентов Арцаха к генпрокурору РА с просьбой изменить меру пресечения второго президента РА Роберта Кочаряна.
«С человеческой точки зрения я могу это понять, предполагаю, что их связывают дружеские отношения, Роберт Кочарян был первым президентом Арцаха и так далее. Но, тем не менее, вопросы возникают. Если мы решаем здесь политический вопрос, связанный с государственностью Арцаха вопрос, то, например, в настоящее время в тюрьме находится и Герой Арцаха Манвел Григорян. Почему в петиции не содержится также просьбы касательно Григоряна? В чем причина? Если следовать принципу,  то он – Герой Арцаха, не так ли? Какой принцип был задействован?
Если кому-то кажется, что инкриминируемое Манвелу Григоряну деяние более тяжкое, нежели Роберта Кочаряна, то он чрезмерно ошибается. На мой взгляд, если я не ошибаюсь, инкриминируемое Кочаряну деяние более тяжкое. Здесь нужно понять, какой принцип», – отметил премьер.
Пашинян указал, что Давид Санасарян (глава Государственной контрольной службы (ГКС) Армении (занятие должности временно прекращено), находящийся в статусе обвиняемого) – его друг. «И что? Это означает, что мои друзья выше закона? Быть такого не может. Чей-либо друг не может быть превыше закона», – подчеркнул он.
Напомним, 7 мая действующий и бывший президенты Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – Бако Саакян и Аркадий Гукасян – обратились к генпрокурору Армении Артуру Давтяну с просьбой в преддверии 9 мая изменить меру пресечения в отношении первого президента Арцаха и второго президента Армении Роберта Кочаряна. Из Генеральной прокуратуры Армении ответили, что рассмотрение обращения президентов – вне компетенции Генпрокуратуры РА.