Ֆրանսիայում աշակերտների պակասի պատճառով դպրոց են ընդգրկել ոչխարներին
Ֆրանսիայի Կրեստ-ան-Բելդոն համայնքի դպրոցում աշակերտների ցանկում ներառել են 15 ոչխարների։ Այս մասին, ինչպես գրում է Tass-ը, գրել է Le Parisien-ը։
Մոտ 3300 բնակիչ ունեցող լեռնային համայնքը ծանուցում է ստացել, որ նոր ուսումնական տարում դպրոցը 10 դասարան կունենա՝ 11-ի փոխարեն, աշակերտների թվի՝ 266-ից 261 դառնալու պատճառով։ Սակայն ծնողները դեմ են հանդես եկել դասարանների կրճատմանը, քանի որ այդպիսով ավելանալու է դասարաններում աշակերտների թիվը, ինչն էլ կազդի նրանց առաջադիմության վրա։
Երեքշաբթի առավոտյան ժամը 8-ին տեղի հովիվը 65 ոչխարների հոտը բերել է դպրոցի մոտ՝ աշակերտների թիվը լրացնելու համար։ Սակայն նրան դիմավորել են որոշ աշակերտներ ու նրանց ծննողները՝ «Մենք ոչխար չենք», «Կառավարել դպրոցը, այլ ոչ հոտը» պաստառներով։ Մի մասն էլ ուրախացել է, ու հույս հայտնել, որ ոչխարները լավ կսովորեն։
Նշվում է, որ համայնքի ղեկավարը ներկա է եղել դպրոցական ցանկ կենդանիների ներառմանը։ Որպեսզի ամեն ինչ օրինական լինի, հովիվն անգամ ներկայացրել է 15 ոչխարների ծննդյան վկայականները, որոնք աշակերտ են լինելու։

Sheep enrolled at school in France as students to save classes
A farmer in France has taken a unique idea to boost student numbers at a primary school, enrolling 15 sheep to save classes that were at risk of being cancelled, Fox News reports.
Herder Michel Girerd, with the help of his dog, escorted 50 sheep in tow on Tuesday, 15 of which are now registered as students after showing their birth certifications, according to Sky News.
Among the new students at the Jules Ferry school include: Baa-bete, Dolly, and Saute-Mouton.
The school in Crêts en Belledonne, a village in the Alps, was told that one of its 11 classes would be closed after numbers fell from 266 to 261.
A group of parents were against the proposal to scale back the number of classes to 10, as it would mean the average number of students in each class would rise from 24 to 26, according to Sky News.
"National education is, unfortunately, only numbers," Gaelle Laval, one of the parents behind the initiative, told Le Parisien newspaper. "And so now, with this surge in numbers, we are good."
The mayor of the town, Jean-Louis Maret, supported the parent's efforts in recognizing the sheep as students and hit at the government's “annoying threshold logic” that prompted the threat of closure.
French President Emmanuel Macron has proposed that class be limited to 24 students as part of his education policy, according to France Bleu radio.