Նախկինում տնտեսվարողները հնարավորություն են ունեցել չարաշահումների միջոցով  սեղմված գազի գինը ցածր պահել. Կոտոլյան
14:47 10/05/2019
Նախկինում տնտեսվարողները հնարավորություն են ունեցել չարաշահումների միջոցով սեղմված գազի գինը ցածր պահել. Կոտոլյան
Հայաստանի գազալցակայաններում սեղմված գազի 1 կգ-ը վաճառվում է 250-310 դրամի սահմանում։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստում ասաց  Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Կոտոլյանը`  ներկայացնելով գազի շուկայում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
ՇՎՏՄ-ի ղեկավարի խոսքով՝ նախկինում  խմ-ի դեպքում, երբ գազը վաճառվում էր 200 դրամով, կիլոգրամի  փոփոխության դեպքում պետք է այն վաճառվեր 272 դրամով, սակայն այսօր որոշ տնտեսվարողներ գազի գինը թանկացրել են` հասցնելով մինչև 310 դրամի:
Արմեն Կոտոլյանն ասաց, որ այս հարցով դիմել է ՊԵԿ-ին, որտեղից իրեն պարզաբանել են, որ նախկինում տնտեսվարողները հնարավորություն են ունեցել չարաշահումների միջոցով  գինը ցածր պահել, այսինքն՝ գինը գրված է եղել 200 դրամ, բայց իրական գինը կազմել է 222 դրամ։ «Այսինքն` թերլիցքավորման շնորհիվ նրանք հնարավորություն են ունեցել ցածր գին ներկայացնել: Այսօր տնտեսվարողներն այդ հնարավորությունը չունեն և ստիպված գինը բարձրացրել են»,- նշեց նա:
Վարչապետի հարցին՝ արդյոք գազալցակայանների սեփականատերերն ընդունում են, որ նախկինում խաբել են վարորդներին, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը դրական պատասխան տվեց:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն էլ տեղեկացրեց, որ բենզինի շուկայում ուսումնասիրությունն են սկսել: Ըստ նրա՝ եթե տեսնեն, որ չհիմնավորված գնի բարձրացում կա, այսինքն՝ կան հակամրցակցային համաձայնություններ, համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ գազի և բենզինի ոլորտներում քաղաքական առնչություն ունեցող մարդիկ կան, նույնիսկ մենաշնորհային ավանդույթներ ունեցող մարդիկ:
«Ես ուզում եմ հավատալ, որ նրանք փորձ չեն անի ինչ-որ քաղաքական շահարկումների առիթ տան: Մենք սրանով պետք է շատ լուրջ զբաղվենք: Շատ դեպքերում մենք գուցե դանդաղ ենք աշխատում,  հանրությունը մեզ մեղադրում է, և ոմանք առիթավորվում են ուղղակի: Այսպիսի բան պետք է թույլ չտալ: Շատ դեպքերում հնարավոր է մեղմ ենք վարվում մարդկանց հետ, իրենց էլ թվում է, թե այն անեկդոտի պես, թե կատակ են անում, հետ եկեք: Չէ, կատակ չենք անում»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը Շուկայի վերահսկողական տեսչական մարմնին և Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին, Պետական եկամուտների կոմիտեին հանձնարարեց զբաղվել խնդրով:

«Нет, мы не шутим»: премьер Армении поручил действовать оперативно в исследованиях на рынках газа и бензина
17:34 10/05/2019
На АГЗС в Армении 1 кг сжатого газа продается по цене 250-310 драмов. Об этом на сегодняшнем заседании правительства Армении сообщил руководитель Инспекционного органа по надзору за рынком Армен Котолян, представляя результаты исследования на рынке газа.
По его словам, ранее газ продавался по 200 драмов за кубический метр, а после изменений он должен был продаваться по 272 драмов за кг. Однако сегодня некоторые хозяйствующие субъекты повысили цену, доведя стоимость до 310 драмов
Котолян сообщил, что по этому вопросу он обратился в Комитет госдоходов Армении, откуда пояснили, что ранее предприниматели имели возможность путем злоупотреблений сохранять низкие цены.
«При фиксированной цене в 200 драмов за кубический метр реальная стоимость  составляла 222 драмов. Из-за недозаправки у них была возможность представлять низкую стоимость. Сегодня, не имея такой возможности, хозяйствующие субъекты вынуждены были повысить цену», – пояснил Котолян.
На вопрос премьер-министра, признают ли владельцы автогазозаправочных станций, что прежде они обманывали водителей, глава КГД Армении Давид Ананян дал положительный ответ.
В свою очередь председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Гегам Геворкян сообщил, что началось исследование рынка бензина. По его словам, если они заметят необоснованное повышение цен, антиконкурентные соглашения, то будут приняты соответствующие меры.
Пашинян указал, что на рынке газа и бензина есть политически аффилированные лица, люди с монопольными амбициями.
«Я хочу верить, что они не будут пытаться давать повод для каких-то политических спекуляций. Мы должны очень серьезно заняться этим. Во многих случаях мы, возможно, работаем медленно, общественность обвиняет нас, а некоторые просто воодушевляются из-за этого. Такого нельзя позволять. Во многих случаях мы, возможно, поступаем с людьми мягче, чем следовало, а им кажется, что мы, как в том анекдоте, шутим. Нет, мы не шутим», – сказал премьер.